Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:38

Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v Brně
31-03-2016  Tisková zpráva


U stromu tolerance v parku Lužánky (Foto: Jana Šustová) Koncerty tradiční i současné romské hudby, módní přehlídky, workshopy pro děti, taneční vystoupení, věštkyně, ochutnávky romské kuchyně nebo debata na Masarykově univerzitě. Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně opět proběhnou jako celý Týden romské hrdosti a stanou se tak největší oslavou svátku Romů v České republice.

Oslavy začnou už v pondělí 4. dubna v městském parku Lužánky, kde se každý rok vážou stužky na strom tolerance,“ říká jedna z organizátorek, Ivona Parčiová z IQ Roma servisu. „Letos ale připravujeme program na celé odpoledne včetně cirkusového vystoupení, koncertu kapely Čohanas, SRNM Olomouc nebo workshopů pro děti.“

Úterý pak bude patřit velké debatě romských osobností na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity s názvem Romové a výzvy pro 21. století. „Chceme otevřít debatu, která probíhá mezi Romy, také veřejnosti. Bavit se budeme např. o tom, proč není vidět romská střední třída, o otázkách soužití nebo romské ženské emancipaci,“ přibližuje debatu její organizátorka Alica Sigmund Heráková z Muzea romské kultury. Začátek je v 17 hodin.

Ve středu kromě volného vstupu do Muzea romské kultury bude odpolední program patřit parku Hvězdička, kde od 14.00 hod organizace Drom připravuje program pro celou rodinu, od dílen pro děti nebo fotbalového turnaje až po věštkyni, workshop romské kuchyně a hudební vystoupení skupiny Band alla zingara pod vedením Michala Krištofa.

Ve čtvrtek ovládne oslavy hudba. IQ Roma servis slavnostně otevře nové nahrávací studio Amaro records, které vzniklo z bývalé herny v ulici Milady Horákové 22. Od 19 hodin pak bude Muzeu romské kultury křest CD houslisty Milana Horvátha Zapomenuté tóny, na který bude navazovat koncert v muzejní kavárně Beng!.

„Oslavy pak vyvrcholí v pátek 8. dubna na náměstí Svobody,“ říká Ivona Parčiová. „Kromě ochutnávek romského jídla, možnosti nechat si zdarma věštit nebo módních přehlídek se můžou návštěvníci těšit na koncert cimbálovky pod vedením Viliama Oračka nebo vystoupení Tomáše Botla. Program začíná ve 14.30. Všichni jste srdečně zváni!“ Stánky s věštkyní, romskou kulturou, historií a literaturou začnou od 12.00 hod. Pódiové vystoupení od 14.30 hod.

„Naším cílem bylo vytvořit program zajímavý nejenom pro Romy,“ přibližuje Alica Sigmund Heráková z Muzea romské kultury. „Mezinárodní den Romů je totiž pro nás velký svátek, zároveň ale také příležitost otevřít svou kulturu a aktuální témata i široké veřejnosti. Jsme proto opravdu rádi, že se letos podařilo připravit tak nabitý program!“

Program oslav Týdne romské hrdosti:

Pondělí 4.4. Městský park Lužánky
14.50 výroba květin, které se uváží na Strom Tolerance
15.00 hudební a taneční vystoupení, (Merci, Čohanas), proslovy
16.20 Hromadné vázání stužek na Strom Tolerance

Úterý 5.5. Fakulta sociálních studií MU
17.00 debata Romové a výzvy pro 21. století
Diskutovat budou:
PhDr. Jana Horváthová, historička a ředitelka Muzea romské kultury
Bc. Jiří Daniel, Vedoucí Střediska osobní hygieny Centra sociálních služeb a poradce hejtmana Jihomoravského kraje pro sociální oblast
Mgr. Lucie Fuková Horváthová, politička, Slovo 21
David Tišer, LGBT aktivista, ředitel Ara Art
Debatu moderuje Mgr. Alica Sigmund Heráková, romská novinářka

Středa 6.4. Hřiště Hvězdička, Park Hvězdová
17.00 Odpoledne plné zábavy – fotbalový turnaj, workshop romské kuchyně, věštírna, hudební vystoupení skupiny Band alla zigana pod vedením Michala Krištofa

Muzeum romské kultury, Bratislavská 67
Volné vstupy do Stálé expozice i výstavy romarising V4

Čtvrtek 7.4. Studio Amaro records, Milady Horákové 22
16.00 Slavnostní otevření komunitního nahrávacího studia Amaro records

Muzeum romské kultury, Bratislavská 67
19.00 Křest CD Milana Horvátha Zapomenuté tóny cimbálové muziky Horváthovců

Pátek 8.4. Náměstí Svobody
12.00 Oslavy Mezinárodního Dne Romů,
ochutnávky tradičního romského jídla, věštění budoucnosti, seznámení s romskou literaturou, historií a kulturou
14.30 Začátek programu na hlavním pódiu, módní přehlídky tradičních romských oděvů a značky Gypsy mama, taneční vystoupení Pirož Rouža, hudební vystoupení uskupení Amaro records a tradiční cimbálovky pod vedením Viliama Oračka a koncert populárního romského muzikanta Tomáše Botla.
Muzeum romské kultury, Bratislavská 67
Volné vstupy do Stálé expozice i výstavy Romarising V4
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/27086
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003