Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 16:40

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27-02-2016  Jana Šustová, Tomáš Bystrý, Renata Horvátová, Robert Hamburgadžo

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Po pěti letech se romská rodina z Brna dočkala omluvy od zubařky, která ji odmítla ošetřit kvůli barvě pleti. I o tomhle případu z roku 2011 budeme v O Roma vakeren mluvit. Řeč bude taky o Strategii boje proti sociálnímu vyloučení, kterou minulý týden schválila vláda. A nabídneme taky rozhovor s mistrem světa v silovém trojboji.

Tak v těch následujících zhruba padesáti minutách přejeme příjemný poslech.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenge šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Zubařka odmítla ošetřit Romy, nakonec se musela omluvit a odškodnit je
Po pěti letech sporů se romská rodina z Brna dočkala omluvy a odškodnění od lékařky. V roce 2011 se chtěli registrovat u zubařky, která je ale kvůli jejich etnickému původu odmítla ošetřit. Obrátili se proto na brněnskou organizaci IQ Roma Servis. A ta se rozhodla ordinaci otestovat.

Rentgen zubů (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
09.04.2016Z bývalé herny v Brně vzniklo nahrávací studio Amaro recordsO Roma Vakeren
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
30.03.2015Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkamiZprávy ze života Romů
07.03.2015Klienti IQ Roma servisu si v Brně vybudovali posilovnuO Roma Vakeren
21.02.2015Výstava Nežít ve stínu představuje Romy, kteří nechtějí být vnímání jako stín společnostiO Roma Vakeren
10.02.2015Brněnští romští studenti vybudovali posilovnuZprávy ze života Romů
07.02.2015Na místě dřívější herny vznikne v Brně nahrávací studio pro romské hudebníkyO Roma Vakeren
08.11.2014Občanské sdružení IQ Roma Servis je nominováno na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Nebýt sbírky, na česko-anglickém gymnáziu by Marek nestudoval – teď chce pomáhat zase on
Na prestižní soukromou školu se Marek Horváth dostal jen díky stipendiu. Na školné, které během šestiletého studia vyjde na skoro dva miliony korun, by totiž dosáhl jen těžko. Pomohla mu iniciativa a sbírka starších spolužáků, která odstartovala založení Stipendia Václava Havla. Ten mimochodem společně s Princem Charlesem stál u zrodu této česko-anglické školy. Sám Marek teď stejnou sbírku zorganizoval, aby na škole mohl studovat další Rom ze sociálně znevýhodněného prostředí. Natáčela Rena Horvátová.

The English College in Prague - Anglické gymnázium (Foto: www.englishcollege.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Vláda chce snížit počet ghett v Česku
Vláda chce snížit počet ghett v Česku. Za posledních deset let jich výrazně přibylo. Kabinet proto minulý týden schválil Strategii boje proti sociálnímu vyloučení. A plány má - řekněme - docela ambiciózní. Ve studiu je vedoucí redaktorka romské redakce Iveta Demeterová, se kterou hovoří Tomáš Bystrý.

Ilustrační foto: Andrea Čánová, Český rozhlas

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
17.10.2015Premiér se sešel se starosty obcí, kde jsou sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
13.06.2015Nová Analýza sociálně vyloučených lokalit zaznamenala 606 místO Roma Vakeren
27.05.2015Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidíZprávy ze života Romů
28.11.201330 tisíc Romů v Moravskoslezském kraji žije ve vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
21.04.2013Studentský recept proti chudoběZprávy ze života Romů
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
05.11.2011Fotografická výstava Proměny v Moravskoslezském krajiO Roma Vakeren
21.09.2011Šimůnková: Předkládaný materiál řeší sociální vyloučení jako takovéZprávy ze života Romů
22.06.2011Na lepší podmínky Romů v ghettech šlo loni přes 37 milionů korunZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Stanislav Kučerák získal několik mistrovských titulů v silovém trojboji
Dřep, bench-press a mrtvý tah. To jsou základní disciplíny silového trojboje. Sportu, kterému se už skutečně pěkně dlouho věnuje Rom Stanislav Kučerák. A nutno dodat, že velmi úspěšně. Během víc než třicetileté sportovní kariéry získal titul mistr bývalého Československa, Evropy ale taky světa. Jmenuje se Stanislav Kučerák a pochází ze Slovenska. natáčel s ním Robert Hamburgadžo.

Stanislav Kučerák (Foto: Gipsytv.eu)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Primáš Jožka Kubík je první Rom, který měl v Česku sochu
Možná jste to nevěděli, ale ve vesmíru je asi 700 planetek, které nesou české jméno. Je mezi nimi ale i Rom. V roce 1995 byla objevená planetka, která má jméno po slavném romském primášovi z jihovýchodní Moravy - Jožkovi Kubíkovi. Ten je taky prvním Romem, kterého v Česku připomíná socha. Najdete ji na kopci vedle větrného mlýna v Kuželově. Natáčela Jana Šustová.

Primáš Jožka Kubík pocházel ze známého rodu Kubíků, o kterém vypráví audiodokumentátorka Muzea romské kultury v Brně Anežka Hrbáčková.

„Muzikantský rod Kubíků se dostal na Horňácko, což je region na pomezí Moravy a Slovenska na moravské straně v rozsahu zhruba deseti obcí, na začátku 19. století. Ten přesný rok není jistý, ale víme už, že jeden z tohoto rodu, narozený 1825, už byl muzikantem a už je známý jako primáš. Tito Romové se živili kovářstvím a hudbou.“

Už od dětství byl Jožka Kubík vášnivým houslistou. Dokonce se vypráví historka, kdy se svými kamarády sáňkoval a přitom hrál na housle, což však vedlo k jejich zkáze.

„Narodil se v roce 1907 a zemřel v roce 1978. Celý život prožil v Hrubé Vrbce, narodil se tam i zemřel. Opravdu je to ještě jeden z těch muzikantů, kteří se neučili v žádných liduškách ani v jiných vzdělávacích zařízeních, ale učil se poslechem hry starých hudců, různých primášů a jiných hudebních Mistrů, kteří se v tom regionu v té době vyskytovali. Opravdu to bylo tak, že už jako malé dítě chodil pod okna hospod, když hrávali, takže se dá říct, že to je pokračovatel té lidové tradiční muziky v pravém slova smyslu. Noty neuměl.“

Na Horňácku se běžné kapely skládaly jen ze smyčcových nástrojů. Cimbál mezi housle, kontrující violy a basy uvedl až Jožka Kubík.

„Velkým zlomem pro něj byla vojenská služba, kterou prožil na východním Slovensku u Michalovců, kde se setkal s cigánskými hudebníky, kteří hrávali i s cimbálem. Tyto kapely složené z Romů hlavně z Maďarska nebo východního Slovenska už zařazovaly cimbál a používaly typické harmonie, které on během té vojenské služby od nich pochytil, převzal a dá se říct, že zavedl cimbál v té podobě, jak ho známe dnes, v regionu Horňácka. Jeho muzika byla první po válce, která ten cimbál měla.“

Jožka Kubík ovlivnil i hudbu ne-Romů.

„Tak jako mnoho jiných romských muzikantů Jožka Kubík hrál místní neromský folklór, to znamená lidovou horňáckou hudbu, ale určitě je pravda, a nejlépe o tom píše a nejvíc se tomu věnoval Dušan Holý, etnomuzikolog a soused Jožky Kubíka, který objevil, že v harmoniích a určitých dalších hudebních prvcích by se dalo říct, že Jožka Kubík a jeho styl obohacoval tu místní lidovou tradici, a od něj třeba přebírá ten styl nejpodobněji pan Martin Hrbáč, také dnes velice známý a proslulý primáš, více než sedmdesátiletý, který hraje dodnes a hrával s Jožinou Kubíkem v té jeho muzice. Takže se to tímto způsobem předávalo zase dál.“

Romistka a muzikoložka Anežka Hrbáčková ještě dodává, jaké nahrávky hry Jožky Kubíka se dochovaly.

„Je naštěstí hodně nahrávek s BROLNem, nebo-li Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Hodně toho vydalo nakladatelství Františka Šalého Albert a něco je také na hudebních nosičích vydaných přes pana Martina Holého, syna pana Dušana Holého. Takže už se v té době našli lidé, kteří měli ten prostor a možnosti, aby vydali několik nosičů, které se věnují jen hře Jožky Kubíka z Hrubé Vrbky.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.12.2015Potomci a pamětníci horňáckých primášů Kubíků zahráli a zavzpomínali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
06.08.2002Jožka KubíkHudba
04.06.2001Romové mají svou hvězduO Roma Vakeren
06.04.2001Romové mají svou hvězduO Roma Vakeren
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
Jožka KubíkHudba

=[ Reportáž ]=
Navzdory těžké nemoci trénuje Tomáš Lebeda stále box
Do boxerského klubu chodí už pět let. Několikrát týdně trénuje, aby si splnil svůj sen nastoupit do ostrého zápasu. Tomáš Lebeda má přitom mnohem těžší podmínky než ostatní boxeři. Po neúspěšném očkování postihla jeho tělo paraparéza. Kvůli zákeřné nemoci mu ochrnuly nohy a ovládat je pro něj představuje velký problém. I přesto se nevzdává. Natáčel Dušan Vágai.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a spojit se s námi můžete taky na Facebooku.

Mangav tumenge lačhirat, Romale.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/27080
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003