Vytištěno 27.03.2023 00:05 06-02-2016 Jana Šustová, Jan Beneš, Iveta Demeterová, Tomáš Bystrý, Renata Horvátová Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. "O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakeren Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Ombudsmanka Anna Šabatová žádá Ústavní soud o zrušení vyhlášek některých severočeských měst, které lidem zakazují sedět venku na zídkách nebo schodech – i o tom budeme v dnešním O Roma vakeren mluvit. Představíme vám ale taky romského krasobruslaře, který zazářil na Mistrovství Evropy v Bratislavě. A nabídneme třeba taky rozhovor s romským nevidomým zpěvákem Marošem Bangou, který je označovaný za slovenského Bocelliho. Tak v těch následujících zhruba padesáti minutách přejeme příjemný poslech. Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenge šukar šuniben. =[ Reportáž ]=
Ombudsmanka kritizuje vyhlášky zakazující vysedávání na schodech a zídkách
na veřejnosti
Veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové se nelíbí vyhlášky, které zakazují
vysedávání na schodech a zídkách na veřejnosti. V některých městech, hlavně
na severu Čech, platí už několik let. Podle vedení radnic vyhlášky pomáhají
s bezpečností. Města je schválila kvůli mnoha stížnostem na hluk, nepořádek
a vandalismus a rušit je prý rozhodně neplánují. Podle některých aktivistů
přitom vyhlášky vyvolávají dojem, že jsou namířené proti Romům. Pokračuje
Jan Beneš.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Romský krasobruslař Ivan Righini bojoval o medaili na Mistrovství Evropy
Na Mistrovství Evropy v krasobruslení bojoval o medaili také romský
krasobruslař. Čtyřiadvacetiletý Ivan Righini je trojnásobným mistrem
Itálie. A je nejspíš prvním Romem na světě, který se dokázal v krasobruslení
prosadit na takovéto úrovni. Více Tomáš Bystrý.
Zde si můžete příspěvek poslechnout: =[ Reportáž ]=
Výstava HateFree? v pražském DOXu kritizuje násilí, rasismus a xenofobii
Umění, které kritizuje násilí a xenofobii. Třeba vůči Romům, migrantům, nebo
homosexuálům. Právě takové můžete teď vidět v pražském Centru současného
umění DOX. Výstava, která je součástí projektu HateFree Culture, nabízí díla
víc než dvou desítek umělců, kteří se zabývají rasismem nebo přesudkům vůči
menšinám. Podrobnosti má Jana Šustová.
„Celá výstava je organizovaná podle objektů nenávisti a největší část je věnovaná romské problematice, zaznívají tady i hlasy těch lidí, které nenávidíme nebo které má společnost tendenci stigmatizovat.“ Jedním z příkladů je video natočené dětmi. Ukázka z videa: „Víte co, někdy si říkám, proč vlastně jsem Romka.“ „Dvě romské holčičky se pokoušejí říct majoritě, jaké to je, jak se člověk cítí v kůži Roma. To video vzniklo, když holky neměly žádný dozor a samy si natočily toto video. A je to jedno z těch, které dávají zaznít hlasům menšin.“
„To, co vidíte vzadu, jsou plakáty, které v současné době už jsou vylepeny v Písku a celé se to týká romského koncentračního tábora v Letech a toho, že nejsme schopni se vypořádat s tím, že tam pořád vedle pomníku stojí prasečák.“ Skupina Romane Kale Panthera je zároveň autorem videoprojektu Zevlování v Duchcově. „Duchcov je jedním z měst, kde je taková antiromská vyhláška, nebo jedna z vyhlášek, které jsou míněny proti Romům, kdy si nemůžete sednout jinam, než na místa vyhrazená, ale jen v určitých oblastech, které jsou obývány ne-Romy. A zajímavé je, že v tomto konkrétním případě umělci šli na místo, kde se piknikovat smí, a tam udělali piknik. Na ten piknik dorazila policie, legitimovala mnohé, kteří se točili kolem toho grilu, předvolala umělkyni, takže v tuhle chvíli probíhá nějaké přestupkové řízení s autorkou, která se přihlásila, že je majitelkou grilu. A absurdní na tom je, že máte skupinu dětí, které dělají piknik, a přijedou Vám tam tři plně naložená policejní auta. Tak já doufám, že třeba zrovna tohle video by mohlo mít nějakou úplně reálnou dohru v podobě toho, že se teď řeší, jestli ty vyhlášky nejsou protiústavní. A jedním z těch impulsů, který vedl k tomuto obnovenému zájmu o tyto vyhlášky, je třeba i tato aktivistická akce. Takže doufáme, že třeba v tomto případě by se potvrdila naše hypotéza, že umění může něco změnit.“
„Ivanka Čonková tady spolupracovala s rodinou, která byla postižena policejní brutalitou. Je to rodina, která žije na sídlišti Luník IX, což je nechvalně proslulé romské ghetto v Košicích. Celé to začalo už před několika lety, kdy skupina dětí byla šikanována policisty, kteří si to natáčeli na mobil. S nimi potom probíhal soud a po pěti letech byli všichni aktéři vloni osvobozeni. A vloni také proběhl takový psychomotorický workshop, který udělala autorka s tou rodinou, přičemž idea je, že tyto fotografie, které tady vidíte, jsou dokumentace kreseb, které vznikly během toho workshopu. Vy si je můžete objednat, můžete si je nechat zvětšit a koupit si je, a ten výtěžek by měl být věnován rodině, která touží se z toho Luníku odstěhovat.“
„Jedná se o reakci na ten známý případ českých paterčat, kdy všechny ty předměty, které tady vidíte, ta reálná rodina opravdu obdržela, to znamená včetně výhružných dopisů, fólie do skla proti Molotovovým koktejlům a policejní ochrany. A tohle skutečně žádná česká máma předtím nedostala – takovýto dárkový balíček.“ Po romské sekci přicházíme na výstavě do sekce bezdomovců, kde však hned narazíme na další dílo související s Romy.
Výstava HateFree? je v Centru současného umění DOX otevřena do 23. března. Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Romský nevidomý zpěvák Maroš Banga je označován za slovenského Bocelliho
Slovenský nevidomý zpěvák Maroš Bango vstoupil do paměti sta tisíců
diváků a posluchačů hlavně díky vystupování v jedné televizní pěvecké show.
Málo kdo ale ví, že Maroš začínal na ulici – a to konkrétně ve Vídni.
Natáčela s ním Iveta Demeterová.
Zde si můžete příspěvek poslechnout: =[ Reportáž ]=
Ladislava Gažiová patří k nejvýraznějším mladým umělkyním na současné
česko-slovenské scéně
Ladislava Gažiová je jednou z nejvýraznějších mladých umělkyň na současné
česko-slovenské scéně. Pochází z východního Slovenska, ale v Praze žije už
několik let. Jako jedna z mála Romek vystudovala Akademii výtvarných umění a
Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Ve své tvorbě se dlouhodobě
věnuje sociálněpolitickým tématům a taky rasové a genderové problematice.
Kromě toho spolupracuje s romskými organizacemi a vede třeba výtvarné kurzy
pro romské děti. Pokračuje Rena Horvátová.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Romský asistent prevence kriminality Ján Polyák získal zvláštní vyznamenání
Ministerstva vnitra
Romská autorita a zároveň zástupce policie v jednom. Zdá se, že to nejde moc
dohromady, v Brně ale jedna taková osobnost je. Jako asistent prevence
kriminality už tři roky pracuje Ján Polyák. A za svoje zásluhy dostal taky
zvláštní vyznamenání Ministerstva vnitra. Natáčela Alica Sigmund Heráková.
„Já jsem vyrostl ve Starém Brně, kde jsme bydleli úplně od malička, ty vztahy tam byly dobrý, z toho vyplývá, že i to dětství bylo v poklidu. Tam nebyl problém, když člověk přišel pozdě do parku a už byla rozehraná partie fotbalu, tak jsem se přidal buď na jednu, nebo na druhou stranu. A dneska, když jdu do parku, tak hrají buď Cigáni, nebo jiný děcka, nebo bílí, a když jsem se ptal, proč nehrají proti sobě, tak nikdo na to nedovedl odpovědět.“ Ján Polyák se učil řezníkem, školu ale nedokončil. Sám vypráví proč. „Já jsem se totiž v prvním ročníku na bramborách zapletl s jednou slečnou a to byla mistrova dcera. No a ten mi řekl, abych to sbalil, že to stejně nedodělám…To je příběh jak z telenovely. No, dá se říct, ale to ti mění život.“ Dlouhé roky pak pracoval s otcem v přidružené výrobě, určité formě podnikání, kterou socialistický režim umožňoval. „To spočívalo v tom, že jsme si sehnali hlavičku, v té době nějaký JZD, kteří od nás inkasovali jen za to, že nám dali tu hlavičku, 80 % našeho výdělku. Ale i při těchto procentech jsme měli trojnásobek platu průměru.“ V podnikání pokračoval i po revoluci, vaz mu ale zlomily nesplácené faktury. Dodnes jsou firmy, které mu dluží peníze. Několik let marně hledal práci a zažil také ponižující situace, kdy ho odmítali, protože je Rom. Nakonec uspěl v konkurzu na asistenta prevence kriminality. „Ze začátku na nás Romové pokřikovali, že jsme konfidenti, ale myslím, že už jim doklaplo, že jsme tady především pro ně. Máme kontakt s lidmi z ulice, s Romy, kteří nám řeknou daleko víc než běžným strážníkům. Nás upozorňují na různý neduhy, které se tady v lokalitě dějí, kde se prodávají drogy, kde se lidi nechovají dobře v baráku.“
„Já to nevnímám jako nějaký hrdinský čin, akorát jsem zavolal sanitku, hlídku a po tu dobu, než přijela policie, jsem tam byl a prostě jsem dohlížel na to, aby se tomu mladému nic nestalo. Už jak jsem viděl ty lidi, jak přicházejí vynervovaní, rozzuření, tak já už jsem jim šel naproti a pomaličku jsem je uklidňoval a než jsme došli k tomu autu, k tomu mladému řidičovi, tak oni už byli klidní a prostě si to rozmysleli.“ Celoživotní láskou Jána Polyáka je hudba, hraje na kytaru a má jazzovou kapelu Elektra jam band, se kterou vystupuje hlavně v Brně. Hraje také ve skupině Natalica, se kterou se v roce 2014 podíval také do Libanonu, kde vystupovali na oslavách 25. výročí založení české ambasády. Jeho postřeh z této multikulturní země dnes nabývá na aktuálnosti. „Tam je mešita, vedle je křesťanský kostel, vedle je pravoslavný kostel, a ty lidi dovedou vedle sebe žít, aniž by si nadávali, aniž by spolu bojovali… všechno je politika.“ Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a spojit se s námi můžete taky na Facebooku. Mangav tumenge lačhi rat, Romale. Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |