Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 17:38

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09-01-2016  Jana Šustová, Jan Berousek, Iveta Demeterová, Tomáš Bystrý, Robert Hoza

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Uplynulý rok přinesl řadu změn, které by se mohly dotknout řady Romů v Česku – včetně třeba přijetí Strategie romské integrace do roku 2020 – i o tom budeme mluvit v dnešním O Roma vakeren. Představíme ale taky třeba základní školu v Trmicích na Ústecku, kde se spolu vzdělávají romské, tělesně postižené i mimořádně nadané děti. A představíme vám taky romského policistu ze slovenského Zvolena.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenege šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letech
Přijetí strategie romské integrace do roku 2020, změny ve vládní Agentuře pro sociální začleňování nebo novela takzvaného iluzivního školského zákona – to je jen zlomek toho, co přinesl uplynulý rok a co by mohlo mít vliv na život některých Romů i v budoucích letech. Ve studiu je s Tomášem Bystrým vedoucí redaktorka romské redakce Iveta Demeterová.

Foto: Theeradech Sanin

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněny
V O Roma vakeren jsme před chvílí mluvili mimo jiné i o inkluzivní novele školského zákona – ta by měla zlepšit začleňování žáků s různými potřebami do běžného vzdělávání. S touhle metodou má v Česku zkušenosti ale už řada škol. Jednou z nich je i ta v Trmicích na Ústecku. Navštěvuje ji 300 žáků, zhruba třetinu tvoří Romové. A za snahu učitelů o to, aby si děti z odlišných rodin vzájemně rozuměly a nepodléhaly předsudkům, dostala škola na konci roku i ocenění Roma Spirit. Natáčela Jana Šustová.

Ředitelka Základní školy Trmice Marie Gottfriedová při přebírání ceny  Roma Spirit (Foto: Tereza Havlínková) Kromě běžných školních předmětů se pedagogové Základní školy Trmice snaží naučit své žáky i důležitým sociálním dovednostem. Jak říká ředitelka Marie Gottfriedová, jsou to takové drobné věci a každodenní práce.

„My se snažíme ty děti nejen vzdělávat a kultivovat to, co souvisí s lidským rozumem, s intelektem, ale také je vychovávat, kultivovat všechno to, co souvisí s našimi hodnotami, postoji, s lidským srdcem. Takže při řadě školních, ale i mimoškolních činností se snažíme učit se navzájem spolupracovat, přijímat se opravdu takoví, jací jsme, vidět v tom druhém to dobré, to, čím se mohu inspirovat, co mě může obohatit, učíme se vzájemnému respektu, úctě, toleranci.“

Ve škole je celá řada kroužků a volnočasových aktivit, například školní orchestr Trmikus, divadelní soubor, taneční kroužek a mnohé další.

Ředitelka Základní školy Trmice Marie Gottfriedová při přebírání ceny  Roma Spirit (Foto: Tereza Havlínková) „Snažíme se o to, aby děti chodily do školy rády, aby tam nacházely svůj druhý domov, aby to pro ně nebyla jen škola, kde se učí, ale aby tam při řadě společných činností, při divadle, v orchestru, v mnoha dalších zájmových činnostech a projektech společně žily, aby objevovaly to bohatství jeden v druhém, aby přicházely na to, že se vždy mohu tím druhým inspirovat, že každý člověk má nějaké své bohatství uvnitř sebe a že ta spolupráce je něco přirozeného, něco, co mě obohacuje.“

Základní škola Trmice zavádí pod supervizí partnerské školy z Anglie výukové metody osvědčené v zahraničí.

„Spolupracujeme se školou Babington v anglickém Leicesteru. Tuto spolupráci jsme navázali přibližně před čtyřmi lety. Naše škola se na cestu vzdělávání všech dětí bez jakýchkoliv rozdílů vydala zhruba před deseti lety, a když jsme potkali kolegy z anglického Leicesteru, tak to pro nás bylo takové obrovské povzbuzení a obrovská inspirace. Zjistili jsme, že jsme naladění na stejnou vlnu a že se můžeme navzájem obohacovat. Takže naše spolupráce spočívá v tom, že si předáváme know-how, že si říkáme, co se komu osvědčilo, sdělujeme si velmi otevřeně příklady dobré praxe, i třeba to, co se nedaří, navzájem se navštěvujeme, a myslím si, že nám tato spolupráce hodně rozšířila obzor, vidíme věci zase trochu jinak, v širším kontextu, zkoušíme věci, na které bychom možná sami také přišli, ale za daleko delší dobu a vidíme, že řada věcí funguje, že nese své ovoce, takže jsme za tuto spolupráci velmi vděční.“

Cena Roma Spirit pracovníky školy samozřejmě potěšila.

„Máme z toho obrovskou radost, vážíme si tohoto ocenění. A kromě té radosti, která je opravdu veliká, tak je to obrovské povzbuzení. Povzbuzení na další cestu, zároveň ujištění, že jdeme správným směrem, že ta naše práce je vidět, že si jí všímají lidé kolem nás.“

A jak ředitelka Marie Gottfriedová dodává, pedagogové Základy školy Trmice se snaží sledovat i další životní osudy svých žáků.

„Máme velikou radost, že je hodně romských žáků, kterým se v dalším studiu daří. Teď v posledních letech máme takové krásné zkušenosti, kdy naší školu opouští romští žáci, kteří jdou na konzervatoř, na střední školy s maturitou. Snažíme se jim už i na té základní škole stavět neustále před oči důležitost vzdělávání. Samozřejmě pro všechny děti – romské i neromské – je vzdělání důležité, ale pro ty romské děti bych řekla ještě víc, protože Romové potřebují pozitivní vzory, to, aby tou vzdělaností a kultivovaností bojovali sami za sebe a proti předsudkům, které jsou kolikrát v nás. A já věřím tomu, že vzdělání je cesta k boření bariér.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
19.12.2015Zdeněk Ryšavý získal cenu Roma Spirit v kategorii médiaO Roma Vakeren
02.12.2015Předání cen Roma Spirit v ČR 2015 se zúčastní policista Petr Torák, držitel Řádu britského impériaZprávy ze života Romů
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
14.11.2015Brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth je nominován na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romský policista Ján Berky pracuje i v romské osadě ve Zvolenu
Jánu Berkymu se policejní uniformy líbily už od dětství. Svůj sen pracovat u policie si teď už šestnáct let plní ve středoslovenském Zvolenu. I když začátky neměl v zaměstnání zrovna nejlehčí, teď je prý spokojený. Na bezpečnost dohlíží i v tamní romské osadě, kde žije jen několik desítek lidí. A místní – včetně Romů – ho prý velmi respektují. Natáčel s ním náš spolupracovník na Slovensku Robert Hoza.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Když si Romka vezme Vietnamce...
Alena Phamová se narodila na Slovensku, kde vystudovala střední školu potravinářskou. Po studiu se i s rodiči přestěhovala do Ústí nad Labem a svému oboru se věnovala jen krátce, protože se zamilovala a narodily se jí dvě děti. Na první pohled to vypadá jako idylka, ale začátky měli mladí partneři těžké. Alena je totiž Romka a za svého muže si vybrala Vietnamce, za což ji odsoudila rodina i přátelé. A zezačátku nepomohlo ani to, že její vyvolený je lékař. Jak tenkrát Alena na celou situaci reagovala, zjišťovala Iveta Demeterová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.12.2015Studentka Alena popisuje vietnamské i romské tradiceO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Emil Kuman organizuje fotbalové turnaje pro romské týmy
38-letý Emil Kuman se od dětství věnuje fotbalu. Už jako malý kluk měl za vzor bývalého argentinského fotbalistu Diega Maradonu nebo Brazilce Pelého. V současné době kope Emil za SK Neratovice 4. třídu Mělnického okresu. Dřív přitom hrál vyšší soutěže a taky reprezentoval několik let Česko za národnostní menšiny. A v současné době taky organizuje fotbalové turnaje pro romské týmy. Natáčel Jan Berousek.

Fotbalový míč (Foto: John Hartley)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Už 15 let hraje svým příznivcům kapela Bengas
Pražská kapela Bengas hraje svým fanouškům už patnáct let. Za tu dobu vystupovala nejen v tuzemsku, ale i daleko za jeho hranicemi, včetně třeba Spojených států. V roce 2004 byla dokonce předkapelou legendárních Gipsy Kings, když vystoupoupili v pražské metropoli. U zrodu kapely stál zpěvák a kytarista Migel Horvát. Mluvil s ním Dušan Vágai.

Kapela Bengas na festivalu Khamoro v roce 2008 (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
23.04.2010Skupina Bengas připravuje své třetí albumO Roma Vakeren
20.02.2009ZprávyO Roma Vakeren
09.01.2009O změnách v kapele Bengas a jejich připravovaném albuO Roma Vakeren
23.12.2008Skupina Bengas nahrála vánoční píseňZprávy ze života Romů
22.08.2008Pozvánka na pietní akt a na koncertO Roma Vakeren
19.08.2008Na interkulturním koncertu vystoupí Romové i potomci Sudetských NěmcůZprávy ze života Romů
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
27.03.2008Festival Febiofest a Romové Zprávy ze života Romů
26.10.2007Pražská kapela Bengas koncertovala v USAO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a spojit se s námi můžete taky na Facebooku.

Mangav tumenge lačhi rat, Romale.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/27058
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003