Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 11:24

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02-01-2016  Jana Šustová, Tomáš Bystrý, Robert Hoza, Renata Horvátová, Dušan Vágai

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vás seznámíme s módní značkou Gypsy Mama. Představíme zdravotní sestřičku Aničku Horvátovou a o judu si budeme povídat s Filipem Šenkim. Tolik na úvod našeho vysílání, O Roma vakeren v novém roce, ve kterém vám přejeme mnoho zdraví, radosti - osobních i pracovních úspěchů. A hlavně jsme rádi, že jste s námi.

Mangav tumenge šukar šuniben. Palikerav hoj amen šunen andro nevo berš dujezera dešušouv. Bešen, the šunen nevipena the romane gila.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Na trh vstoupila nová módní značka Gypsy Mama
V Brně už půlroku existuje prodejna Restart, která zaměstnává mladé Romy ze znevýhodněného prostředí. Ti během půlroční praxe v prodejně získají pracovní zkušenosti a motivaci pro hledání zaměstnání na běžném trhu práce. Více Jana Šustová.

Pavla Bednáriková u stánku s oblečením značky Gypsy Mama (Foto: Jana Šustová) V obchůdku Restart se prodává oblečení od nezávislých módních návrhářů a najdete v něm také novou značku Gypsy Mama. Slovo má koordinátorka sociálního podniku Restart Pavla Bednáriková.

„Restart je sociální podnik, kde vytváříme tréninková pracovní místa pro mladé lidi z Brna. Je podpořený Českou asociací streetwork, takže fungujeme jako projekt, v současné době na dva roky. Sídlíme v Brně v Kopečné 9 a jednak tam máme naši značku Gypsy Mama, se kterou jsme teď vyšli v září. Na kolekci toho oblečení jsme oslovili dvě návrhářky z Brna a okolí.“

Návrhářky se mimo jiné inspirovaly i v Muzeu romské kultury.

Pavla Bednáriková u stánku s oblečením značky Gypsy Mama (Foto: Jana Šustová) „Nechaly se inspirovat tradicí a historií romského odívání a snažily se to skombinovat s tím, co se teď nosí, se současným streetem, a snažily se tomu vdechnout i trochu toho romství. Vytvořily dvě módní kolekce. Jedna z těch návrhářek je Vendula Pucharová-Kramářová, ta má takovou živější barevnější kolekci, a druhá je Vendula Cetlová, ta je trošku umírněnější, ale zase se víc orientovala do toho streetu.“

V obchůdku Restart pracují romští prodavači.

„Právě na těch tréninkových pracovních místech máme Romy, máme tam v současné době kluka a holku, kteří pracují na celý i poloviční úvazek, právě jsou na těch tréninkových pracovních místech. Budou tam půl roku, tzn. do konce února, a potom se budeme snažit s nimi nějak spolupracovat a pomoct jim najít nějaké další zaměstnání. A u nás dáme práci nějakým dalším mladým lidem. Cílíme na věkovou kategorii od 15-16 do 25 let, spolupracujeme s romským střediskem Drom, které nám pomáhá nacházet klienty-zaměstnance.“

Půlroční práce v Restartu by měla sloužit jako odrazový můstek do dalšího zaměstnání.

„Právě tím, že jsou Romové, se často setkáváme s tím, že se jim hůř hledá zaměstnání někde jinde na tradičním trhu práce. Takže bychom jim rádi poskytli nějakou první pracovní zkušenost, nebo nějakou větší dlouhodobější pracovní zkušenost, ze které se potom můžou odrazit. Třeba jim dáme doporučení někam dál, aby snáz našli práci někde jinde.“

O oblečení značky Gypsy Mama je poměrně velký zájem.

„Ten obchůdek celý je nový, fungujeme od září a nejsme úplně v centru Brna, takže tam nemáme žádná procesí zákazníků, takže budeme rádi za každého nového, který se k nám přijde podívat. Ale myslím si, že ta Gypsy Mama se poměrně líbí. Největší úspěch mají šátky a potom tričko s pírky, říkáme mu slepic pírka. To jsou takové top produkty Gypsy Mamy.“

Na jednom z triček je také obraz romské výtvarnice Ladislavy Gažiové s motivem maringotky.

„V rámci našeho trendu, kdy bychom se chtěli inspirovat historií romského oděvu a propojovat nějakou romskou a neromskou tradici, jsme oslovili několik romských tvůrců anebo autorů, kteří malují Romy, a domluvili jsme se s nimi tak, že přeneseme jejich obrazy na trička. První z této kolekce je Ladislava Gažiová, která pro nás zpracovala jeden ze svých obrazů – je to maringotka a tu jsme použili na trička.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Zdravotní sestra Anna Horváthová vzpomíná na své profesní začátky
Sedmačtyřicetiletou Annu Horváthovou mohou pacienti coby zdravotní sestru potkávat na oční klinice v jedné z největších fakultních nemocnic v Praze. Anna už osmadvacet let pracuje na stejném oddělení, kde dnes působí jako sálová sestra. Nejen o její práci, ale i vzpomínkách na své profesní začátky natáčela s Annou kolegyně Rena Horvátová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
11.06.2016Zdravotní sestra Anna Horváthová vlídným slovem rozhodně nešetříO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V judu se děti naučí vítězit i přijímat prohru
Rodiče od útlého věku dítěte přemýšlejí, jaký sport by byl pro jejich děti ten nejlepší. Dítě překvapí a řekne – já chci dělat judo. Judo učí děti vzájemnému respektu a sebeovládání. Judo učí děti trpělivosti a bojovnosti. Děti se naučí vítězit i přijímat prohru. Více už nám poví malý judista Filip Šenki, se kterým si povídal Dušan Vágai.

Judo (Foto: www.judoprodeti.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Judo učí děti trpělivosti a bojovnostiO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Lukáš Kovač v roli učitele
To, že chce učit, věděl už jako student střední školy. Lukáš Kovač si svůj sen plní na jedné střední hotelové škole v severočeských Litoměřicích. Studenty tam už šestým rokem učí odborné předměty a sám říká, že jinou práci určitě nějakou dobu hledat nebude. Natáčel Tomáš Bystrý.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Slovenský projekt o násilí na romských ženách přinesl alarmující výsledky
Když roce 2013 vznikl na Slovensku projekt Keď tradície bolia, začalo se přemýšlet nad tím, jak vypadá násilí páchané na ženách v romských komunitách. Výsledky projektu byly velmi alarmující. Bližší informace zjišťoval Robert Hoza a ptal se Ingrid Kosové, ředitelky občanského sdružení Quo vadis.

Domácí násilí (Foto: Kristýna Maková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
20.02.2016Televizní spoty mají pomoci obětem domácího násilí na SlovenskuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouva
Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Jak se změnila problematika úhrad za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouva, na to se zeptal Jan Berousek Ondřeje Načeradského z občanské poradny Společnou cestou.

Na sídlišti (Foto: Anna Kottová, Český rozhlas)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge andre berš dujezera dešušov but bacht, zor the satipen. Šunaha pes pro aver sombat. Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/27052
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003