Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 02:45

Rumunský kandidát na Oscara Aferim! otevírá kontroverzní téma otroctví Romů v Rumunsku
02-10-2015  


Mihai Comanoiu a Alberto Dinache ve filmu Aferim! (Foto: Silviu Ghetie) Do českých kin se od 8. října 2015 dostane nejúspěšnější rumunský snímek poslední doby – historická freska Aferim!, která otevírá kontroverzní téma otroctví Romů v době nedávné rumunské minulosti. Aferim! je nejnavštěvovanějším rumunským filmem za poslední rok a byl také vybrán k reprezentaci Rumunska v boji o Oscara.

Snímek s českou koprodukční účastí (producent Jiří Konečný, společnost Endorfilm),byl poprvé českým divákům představen na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde vzbudil oprávněně velkou pozornost. Režisér Radu Jude za něj získal za film Stříbrného medvěda za režii na filmovém festivalu v Berlíně.

Tento originální černobílý snímek natočený na 35 mm vypráví příběh o honu na uprchlíka v zaostalé oblasti Rumunska, kde bylo v 19. století ještě běžné otroctví Romů.

V Praze se bude film promítat 15., 23. a 30. října od 20:00 v artovém kině Studio Béla v klasickém jednosálovém kině Maďarského institutu v Praze (Rytířská ulice č.p. 25-27, Praha 1, metro Můstek).

Synopse:

Východní Evropa, rok 1835. Dva jezdci projíždějí pustou krajinou v srdci Valašska. Jsou to četník Costandin a jeho syn, kteří společně hledají uprchlého otroka. Na své pouti potkávají lidi různých národností a náboženství: Turky a Rusy, křesťany a židy, Rumuny a Maďary. Každý z nich chová vůči těm ostatním předsudky, které se předávají z generace na generaci. A ani poté, co najdou uprchlíka, není dobrodružstvím zdaleka konec…

Balkánský černobílý western, který nepostrádá prvky humoru, otevírá kontroverzní téma otroctví Romů v době nedávné rumunské minulosti a zároveň je pozoruhodným podobenstvím o životě v pozdně feudální Evropě. Aferim! je divácky nejúspěšnější rumunský snímek poslední doby a také rumunský kandidát na Oscara.

Film vznikl s českou koprodukční účastí a byl oceněn Stříbrným medvědem za režii na filmovém festivalu v Berlíně.

Režie: Radu Jude / Scénář: Radu Jude, Florin Lăzărescu Rok výroby: 2014 / Země: Rumunsko, Bulharsko, ČR / Jazyk: rumunsky s českými titulky / Kopie: DCP, blu-ray / Přístupnost: do 15 let nevhodný / Stopáž: 105 min
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26977
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003