Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 17:47

Muzeum romské kultury vystavuje dřevěného hračky a sochy řezbáře Martina Matěje Holuba
01-10-2015  Muzeum romské kultury


Vernisáž výstavy …A možná přijede na koze (Foto: Muzeum romské kultury) V Muzeu romské kultury byla 24. září 2015 zahájena výstava dřevěných soch, loutek a dekorativních hraček profesionálního řezbáře Martina Matěje Holuba z Horních Chvatlin na Kolínsku nazvaná …A možná přijede na koze. Její název nebyl zvolen nahodile - sám autor ji zahájil stylovým příjezdem na koze – sice dřevěné, ale o to barevnější!

Martin Holub řečený řezbář Matěj je osobitý umělec s širokým spektrem umělecké tvorby, při níž uplatňuje svou vynalézavost, fantazii a smysl pro humor. Je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze na Žižkově – obor tvarování dřeva a řezbářství, pod dohledem mistrů Václava Nováka, Štefana Sukupa a Karla Poupěte. Návštěvníkům Muzea romské kultury se poprvé představil během 4. sochařského sympozia v září 2014.

Výstava představuje průřez celou tvorbou Matěje Holuba, od volnějších věcí, kterým se věnoval zpočátku, přes pestrou škálu pohyblivých hraček a zvířátek až po interaktivní herní objekty, jakými jsou dřevěný kolotoč či kuličková dráha Oheň.

U příležitosti výstavy vydalo Muzeum romské kultury stejnojmenný výběr z tvorby v podobě čtyřicetistránkové barevné publikace, jejíž vydání podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Videodokumentátorka Muzea romské kultury Anna Babjárová vytvořila k výstavě dokumentární snímek o autorovi, který se promítá po celou dobu trvání výstavy v jednom z výstavních sálů.

K výstavě je připraven doprovodný program v podobě výtvarných dílen, a to jak se samotným řezbářem, tak také s muzejní lektorkou.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26972
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003