Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 02:41

Letní škola Romano drom je v plném proudu
30-07-2015  Tisková zpráva


Z Prahy, Rokycan a ústeckých Trmic jely děti do Bardějova nočním vlakem  (Foto: z.s. Miret) V minulém týdnu začala letní škola Romano drom. Pod vedením Idy Kelarové vystoupí sbor Čhavorenge s členy České filharmonie ve východoslovenských romských osadách. Projekt Idy Kelarové a Miret z.s. probíhá od 23. července do 5. srpna 2015.

Ve čtvrtek 23. července do Mníchovského potoka nedaleko východoslovenského Bardějova dorazilo přes 40 romských dětí z České a Slovenské republiky. Účastní se projektu Romano drom, nad kterým v letošním roce převzal osobní záštitu dokonce prezident Slovenské republiky Andrej Kiska.

Vedoucí projektu Romano drom Ida Kelarová a dramaturg České filharmonie Petr Kadlec (Foto: z.s. Miret) Projekt Idy Kelarové a spolku Miret nazvaný Romano drom je určen romským dětem, především z vyloučených lokalit a východoslovenských osad. Během dvou týdnů poznávají samy sebe, svou identitu, historii a tradice, ze kterých vycházejí. Pod vedením nejlepších profesionálů v oboru, jakými jsou Ida Kelarová a akademičtí filharmonici, navíc prožijí děti dva inspirativní týdny plné hudby a tance.

Děti byly vybrány na základě přihlášek, které mohly až do konce června posílat spolku Miret. O projekt je již tradičně velký zájem. Sešlo se tedy velké množství zájemců, jejichž počet daleko přesahoval kapacitu projektu. Z přihlášených organizátoři vybrali nejvhodnější uchazeče, a ti se programu účastní.

Většina dětí, které se účastní projektu, pochází z východoslovenských romských osad

V letošním roce na Romano drom přijelo několik dětí z Rokycan, Brna, Prahy a ústeckých Trmic. Většina dětí, které na sobě mají možnost v rámci projektu pracovat, jsou právě z východoslovenských osad – Lomnica, Rakúsy, Lenartov, Raslavice, Poštárka, Hľboké pri Liptovském Mikuláši, Šaca u Košic, Poltár. Účastníci projektu jsou převážně ve věku 10 – 15 let, jsou zde ovšem také mladší i starší. Nejmladšímu je 5 let, nejstaršímu pak 24. Romano dromu se již poněkolikáté účastní také jedna ne-Rromka z Bratislavy.

Martin Fogo Halász seznamoval děti s capoeirou (Foto: z.s. Miret)) Už od prvního dne mají děti v rámci letní školy Romano drom velmi intenzivní program nabitý zážitky. Během prvních dní Romano dromu se například díky Martinu Fogo Halászovi seznamovaly s capoeirou. Jak potvrdil sám Fogo, celý program byl inspirativní i pro něj. S dětmi dokonce vymysleli romské nápěvky k písním, při kterých probíhala závěrečná roda. Několik dní děti zpívaly i gospely a učily se anglicky s Jodie Winchester.

Nedělní odpoledne bylo věnováno zážitkové hře Poklad, při které děti plnily nejrůznější úkoly. Překonávaly při nich nejrůznější překážky – počínaje chůzí ve čtveřicích k sobě zavázanýma nohama, přes hledání kousků puzzle po lese, zpěvu, až po běh na louce se zavázanýma očima. Na závěr objevily poklad v podobě sladkostí a dárkových předmětů. Rozhodly se jej věnovat dětem v osadách.

Celý program byl naplánován tak, aby se děti otevřely nejen jeden druhému, ale i intenzivním zážitkům, a stmelily se jako skupina.

Ida Kelarová, členové České filharmonie a sbor Čhavorenge vystoupí v osadách Raslavice a Lenartov

Libuška Bachratá a Oto Bunda, spolupracovník Idy Kelarové ze spolku Miret, vedou každodenní taneční workshopy. Organizační tým Miretu zároveň s dětmi pilně nacvičuje program, se kterým vystoupí již tento pátek 31. července v osadě Raslavice, v sobotu 1. srpna pak v Lenartově.

Výtvarné aktivity, při kterých děti tvořily výzdobu chatek pro filharmoniky (Foto: z.s. Miret) V úterý 28. července dorazili do Mníchovského potoka ještě členové České filharmonie, aby na koncertech v osadách vystoupili spolu s Idou Kelarovou a sborem Čhavorenge, který je tvořen dětmi z letní školy Romano drom. V osadách budou filharmonici a celý tým Idy Kelarové vést hudební workshopy pro místní děti.

Účastníci letní školy Romano drom se na filharmoniky těšili a pilně připravovali. Dokonce jim v rámci výtvarných aktivit, během kterých měli možnost vyzkoušet nejrůznější výtvarné techniky, namalovali obrázky tematicky zaměřené na hudbu. Těmi pak byly vyzdobeny prostory, ve kterých jsou filharmonici ubytováni. Od středy 29. července začal sbor Čhavorege pod vedením Idy Kelarové zkoušet spolu s filharmoniky a připravovat se na vystoupení, která je čekají koncem týdne. Na koncertech budou uvedeny krásné nové písně, které složil Desiderius Dužda a pro filharmonii zaranžoval Martin Hybler.

Letní škola Romano drom probíhá v letošním roce od 23. července do 5. srpna. Další informace naleznete v nejbližších dnech na webových stránkách projektu Romano drom (http://www.romanodrom.cz) a facebookovém profilu Romano dromu a spolku Miret.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26917
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003