Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.06.2023 00:30

Ida Kelarová, dětský sbor Čhavorenge a hudebníci České filharmonie zahrají pro slovenské romské osady
21-07-2015  Tisková zpráva


Přes 50 romských dětí z Česka a Slovenska prožije dva inspirativní týdny plné hudby a tance pod vedením nejlepších profesionálů oboru: Idy Kelarové a hudebníků České filharmonie v rámci projektu Romano drom. Pro mnohé z nich je to šance, jak poznat nové obzory a nasměrovat svůj život pozitivním způsobem.

Foto: archiv z.s. Miret Romano drom (romská cesta) je letní škola pro romské děti, které mají během dvou týdnů poznávat sebe, svoji identitu a tradice, ze kterých vycházejí a zároveň společně vytvářejí něco krásného a silného – v tanci i v hudbě. Projekt je založený na dlouholetých zkušenostech o. s. MIRET, které pracuje s Romy v ohrožení sociálním vyloučením.

Kromě poznávání a spolupráce mají zúčastněné děti a mladí lidé možnost potkat se s romskými odborníky z různých oborů, součástí školy jsou i specializované workshopy zaměřené na romskou historii, kulturní tradice a současné problémy každodenního života. Význam a naprostou mimořádnost projektu si uvědomuje také Česká filharmonie, jejíž hudebníci na koncertech doprovodí romský dětský pěvecký sbor Čhavorenge a pro děti z osad připraví hravé hudební workshopy.

„Umění v dnešní době podléhá jednotvárnosti a většina mladých lidí pod vlivem komercionalizace ztrácí svou identitu,“ upozorňuje Ida Kelarová. „Následkem toho člověk přichází o svůj vlastní originální a kreativní potenciál. Vzniká tak nevědomost, která způsobuje tendenčnost v umění. Činnost zapsaného spolku MIRET se proto zaměřuje na přirozenou tvorbu, směřuje k ryzosti a autenticitě.

Foto: archiv z.s. Miret Právě hluboká a upřímná tvořivost dává člověku pocit sebevědomí, identity i jistoty, a tím pádem svobody. Čerpá z ní sílu a životní energii. Tyto faktory mu pomáhají vést plnohodnotný, zdravý život, ale především probouzí skutečnou osobnost, což je nejen v umění naprostý základ. Právě toto chceme dětem předat,“ říká Ida Kelarová.

Největšího úspěchu dosáhla letní škola v minulém roce, kdy vyvrcholila sérií koncertů v romských osadách v Lenartově, Raslavicích a v syngaoze v Liptovském Mikuláši za doprovodu České filharmonie a dalších romských profesionálních umělců z Česka, Slovenska, Maďarska a Srbska.

Letos se letní škola Romano drom  bude konat v Mníchovském potoku u Bardějova na východním Slovensku ve dnech 23. 7. – 5. 8. 2015. Tato letní škola se bude konat pro 50 romských dětí a mladých Romů ze sociálně slabších rodin, ghett, vyloučených lokalit, osad a dětských domovů. Přihlášku si lze stáhnout na www.miret.cz

Foto: archiv z.s. Miret Záštitu nad projektem Romano drom převzal prezident Slovenské republiky J. E. Andrej Kiska.

Široká veřejnost si mohla hudbu Idy Kelarové a sboru Čhavorenge ve spojení s Českou filharmonií vychutnat při Open Air koncertu na Hradčanském náměstí v Praze 17. června. Koncert přenášel živě i kanál ČT Art.

Partnery projektu jsou: Erasmus plus, Česká filharmonie, Právnická fakulta univerzity Karlovy v Praze.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26913
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003