Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 15:55

Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do Plzně
25-05-2015  Slovo 21


Účastníci dětského dne Khamoroo (Foto: Jana Šustová) Hned do dvou českých metropolí – Prahy a Plzně – míří nevětší a nejznámější romský festival na světě Khamoro. Návštěvníci se můžou těšit na koncerty tradiční romské hudby, gypsy jazzu, klasické muziky a nově také hip hopu. Kromě hudby nabídne festival také řadu doprovodných akcí, včetně odborného semináře.

Festival organizuje již od roku 1999 spolek Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu nad letošním sedmnáctým ročníkem převzali předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr kultury Daniel Herman a primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. V Plzni se pak k záštitám připojil také Martina Baxa, 1. náměstek primátora Plzně. Khamoro se uskuteční v Praze ve dnech od 24. – 30. 5. 2015 a v Plzni od 26. – 28. 5. 2015.

Khamoro v Praze, které se dostalo do žebříčku Prague City Tourism jako jedna z patnácti nejlepších kulturních akcí v metropoli, odstartovalo už v neděli 24. 5. na pražské náplavce. Na uvítací party vystoupili Terne Čhave s Janem Bendigem a také nejznámější český raper Vladimir 518, který exkluzivně pro Khamoro připravil spolu s romským hudebníkem Máriem Bihárim jedinečné vystoupení.

Hudební program pokračuje v Praze koncerty gypsy jazzu, na které se můžou lidé těšit v pondělí a úterý. Prvním den vystoupí v Jazz Docku izraelská skupina Swing de Gitanes, o den později pak v Lucerně Music Baru jeden z nejlepších interpretů tohoto žánru na světě Angelo Debarre z Francie, který zahraje spolu se svou skupinou Marius Apostol - Gipsy Unity.

„V úterý zároveň nabídne pražské Khamoro také koncert klasické a jazzové hudby nazvaný Černobílý svět. Stojí za ním známý romský hudebník ze Srbska Goran Tairović a vystoupí na něm celkem sedmnáct umělců z Česka a ze Srbska,“ prozrazuje mluvčí festivalu Soňa Kalejová.

Vůbec poprvé v historii zařadili organizátoři festivalu do programu také koncert hip hopu. Ve středu v Lucerně Music Baru na něm vystoupí třeba Vladimir 518 společně s Mikem Trafikem a Refewem, skupina mladých Romů ze Srbska Roma Sijam, kteří ve své domovině vyhráli televizní soutěž X-factor, a mnoho dalších.

Čtvrtek a pátek pak budou ve znamení koncertů tradiční romské hudby. Během dvou dnů se v klubu Roxy vystřídají ty nejlepší romské kapely z celého světa – Mahala Rai Banda (Rumunsko), Ilo (Rusko), Tamburitza of Danube (Srbsko), Flamenco Aire Quintero (Španělsko), Šukar (Slovinsko) a RomaNeno (Bulharsko). Česko bude letos na festivalu reprezentovat Věra Bílá & Kale. Všechny skupiny vystoupí v sobotu na závěrečném galakoncertu v SaSaZu, kde letošní Khamoro slavnostně vyvrcholí.

„Všechny kapely uvidí lidé pohromadě na defilé účinkujících, které startuje v pravé poledne z Václavského náměstí a končí na Staroměstském náměstí. Celkem centrem Prahy projde asi tři sta umělců včetně dvacítky amatérských i profesionálních tanečních souborů z tuzemska. Celý průvod povede kočár tažený koňmi. A už teď můžu prozradit, že se v něm poveze Věra Bílá, která v době své největší slávy byla dokonce považovaná za královnu romské hudby,“ zve na jednu z nejatraktivnějších akcí art director a producent festivalu Khamoro Džemil Silajdžić.

Khamoro v Praze nabídne i letos řadu doprovodných akcí. Patří mezi ně výstavy „Zaniklý svět – Lety u Písku“ a „Dvojí osobnost“ romské umělkyně Ivety Horváthové, vyprávění romských pamětníků, dětský den „Khamororo“, taneční soutěž Street Battle Jam i taneční a pěvecké workshopy v centru Prahy. Součástí festivalu bude i odborný seminář, na němž budou romští i neromští experti z celého světa diskutovat o postavení romské kultury.

Kromě Prahy bude letos Khamoro také v Plzni, evropském hlavním městě kultury pro rok 2015.

„Jedno z témat projektu Plzeň 2015 zní Tranzit a minority. Festival KHAMORO je jedním z důležitých kulturních aktérů, který nám ho pomáhá programově naplňovat. Menšiny vnímáme jako zdroj inspirace a obohacení. V rámci projektu vyzýváme lidi, aby si otevřeli Plzeň, což platí především pro otevření mysli, odstranění předsudků a přijetí jinakosti. Jsem nesmírně rád, že se festival koná v Plzni i díky spolupráci s místními partnery," vysvětluje programový ředitel Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Festival nabídne koncerty i doprovodný program. Odstartuje v úterý 26. 5. přednáškami na vybraných plzeňských školách a komunitním programem. Až do čtvrtka 28. 5. se návštěvníci můžou těšit na gypsy jazz, tradiční romskou hudbu, komunitní program i živou instalaci obřího 650-kilového dortu Mandala. Khamoro v Plzni vyvrcholí galakoncertem na náměstí Republiky, kde vystoupí Věra Bílá & Kale (Česká republika), Mahala Rai Banda (Rumunsko) a Ilo (Rusko).
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26880
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003