Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.05.2022 11:21

Většina úředníků z Agentury pro sociální začleňování vstoupila do stávky
11-05-2015  Lenka Jansová, Martin Karlik


Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování stávkují, sešli se v Divadle Komedie (Foto: Martin Karlík) Většina lidí, kteří pracují ve vládní Agentuře pro sociální začleňování, ode dneška stávkuje. Ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků se jich ke stávce připojilo 59. 20 lidí, včetně členů vedení, je připraveno dát výpověď. Agentura spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD. Pracovníci agentury požadují nezávislost, samostatnost a debatu s premiérem.

Zaměstnanci agentury požadují, aby je vláda vyjmula z gesce ministerstva pro lidská práva. Pod vedením resortu údajně nejsou schopni plnit závazky vůči obcím.

„Rádi bychom dosáhli autonomie. Pan ministr to sice znevažuje, říká, že to není možné. Nicméně nám to bylo přislíbeno ve vládních usneseních z roku 2008 a 2012. Proto se teď k tomu vracíme a tímto žádáme o otevření dialogu nad tím, jak dále s agenturou fungovat a spolupracovat,“ říká členka stávkového výboru a expertka Agentury pro sociální začleňování Lucie Macků.

Během stávky se setkávají s novináři a diskutují o tom, do jaké míry můžou úředníci v Česku vyjadřovat svůj názor.

Místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády Petr Čáp řekl, že se obávají odchodu celého vedení agentury.

„My se prostě bojíme, že pokud opravdu těch 20 lidí v pondělí podá výpověď, tak to, co tu bylo šest let budováno jako efektivní nástroj pro politiku sociálního začleňování, končí, celý tým se rozpadá. Je to ohromná destrukce ve státní správě,“ tvrdí Petr Čáp.

Zaměstnanci požadují, aby se Agentura pro sociální začleňování stala nezávislou příspěvkovou organizací. Podle Petra Čápa by to pomohlo při jednáních s jinými resorty, protože teď je Agentura postavená na roveň odboru ministerstva:

„Jako ředitel odboru nemůžete vcházet do jednání s ministry, s kraji. Agentura byla vybudována tak, že hájí zájmy nejchudších lidí a je zavázána především dlouhodobým dohodám, ať už na národní úrovni nebo na mezinárodní úrovni. Proto potřebujeme ředitele nebo ředitelku, kteří mají mandát, třeba čtyřletý, aby byli těmto resortům partnery.“

Ministru Dienstbierovi ale není jasné, co přesně požadavkem nezávislosti lidé z agentury myslí.

„Od 1. července se bude na všechny správní úřady včetně Úřadu vlády a včetně agentury vztahovat služební zákon, který přesně upravuje postavení úředníků včetně jejich představených a i samozřejmě garantuje určitou míru politického nezasahování,“ reagoval ministr.

Vztahy agentury s ministerstvem vyostřilo nedávné odvolání ředitele Martina Šimáčka, který stál v jejím čele od února 2009.

Podle Petra Čápa ale stávkující úředníci nepožadují návrat Martina Šimáčka:

„My to takto personálně nestavíme. Jde nám o principy, které pan Šimáček šest let budoval. Pro podmínky naší práce je naprosto nezbytné, aby nový ředitel nebo ředitelka pokračovali na těchto principech.“

Sobotka se s úředníky sejde

Úředníci požadují, aby do jednání také vstoupil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „A pomohl nám nastavit diskusi o budoucnosti Agentury pro sociální začleňování. Dneska ho požádáme o schůzku,“ dodává Čáp.

Sobotka požadavkům stávkujících zaměstnanců nerozumí, ale hned jak mu to čas dovolí, se s nimi sejde:

„Rozumím tomu, že zaměstnanci stávkují za vyšší mzdy, za lepší pracovní podmínky, aby byl dodržován zákoník práce. Ale nerozumím tomu, když někdo stávkuje za to, aby jeho agentura byla autonomní a mohla rozhodovat o tom, kdo takovou agenturu vede. To ve státní správě není dost dobře možné.“

Podle místopředsedy Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády Petra Čápa snahy stávkujících podporují organizace, se kterými Agentura spolupracuje:

„Stačí se podívat, kdo podepsal otevřený dopis. Je to 350 jedinců a zástupců našich partnerských organizací.“

Některé neziskové organizace ale poslední dobou spolupráci s Agenturou kritizovaly, stěžovaly si na arogantní chování zaměstnanců a tvrdily, že její projekty nejsou účinné.

Poslech v mp3Agentura pro sociální začleňování vznikla v roce 2008

Agentura pro sociální začleňování vznikla v roce 2008 za úřadování koaliční vlády Mirka Topolánka (ODS), první čtyři roky nesla v názvu ještě přídomek "v romských lokalitách". Od počátku je agentura jedním z odborů úřadu vlády, začátkem roku 2009 se stal jejím ředitelem Martin Šimáček, který předtím působil v organizaci Člověk v tísni.

Úkolem agentury je pomáhat městům a obcím se zvládnutím situace v problémových oblastech. Zaměstnanci agentury například pomáhají koordinovat činnost radnic, úřadů práce, neziskových organizací, škol či policie. Společně pak připraví plán kroků a projekty, které stav mají zlepšit.

Agentura začala v roce 2008 působit ve dvanácti lokalitách, její úspěšnost přitom výrazně závisí na spolupráci s místními úřady. Někde - jako například v Duchcově - se ovšem působení agentury nesetkalo s pochopením, i kvůli tomu, že primárně neposkytuje peníze. "Je lepší, když do oblastí sociálních ghett přinášíme spíše rady. Peníze by naše snažení jen kazily," řekl k tomu koncem roku 2012 ředitel Šimáček.

V současnosti agentura se sedmi desítkami zaměstnanců působí v 36 městech, zejména na severu a západě Čech a na severní Moravě. Roční výdaje agentury pro sociální začleňování se pohybují kolem 20 milionů korun, podle výročních zpráv stála její činnost nejvíce - 28,6 milionu - v roce 2012. Financována je ze státního rozpočtu, evropských fondů a od loňského roku se rozběhl i projekt podpořený takzvanými norskými fondy.

Mnozí odborníci činnost agentury hodnotí pozitivně. Podle nich se díky jejímu přispění situace v řadě problémových lokalit zlepšila a lepší je tam i soužití s okolím. Agentura má ale i své kritiky. Podle některých není třeba jasné, kolika lidem ze sociálně vyloučených lokalit, často Romům, vlastně skutečně pomohla začlenit se do běžného života.

Současná krize kolem agentury vypukla v polovině dubna, když ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) odvolal ředitele agentury Martina Šimáčka. Údajně kvůli chybám v zakázkách či odmítnutí debaty o reorganizaci, což Šimáček označil za zástupné důvody. Za odvolaného ředitele se postavili jeho podřízení i známé neziskové organizace, Dienstbier ale odmítl rozhodnutí změnit. Reakcí byla stávka. Zapojilo se do ní 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků, tedy 88 procent.

Zdroj: ČTK
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26869
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003