Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.04.2023 18:38

Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní akt
11-05-2015  


Pietní akt v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Ve středu 13. května od 12 hodin se v Památníku Lety u Písku uskuteční pietní akt připomínající romské oběti nacismu. Pro komunitu původních českých Romů a Sintů je tento akt významnou událostí a příležitostí uctít svoje předky, oběti nacismu, a zároveň připomenout většinové společnosti, že zde žijí Romové a že patří do historie českého národa svojí v českých zemích šestisetletou historií.

Pietní akt má svoji tradici a své místo v kalendářích velvyslanců zastupitelstev států v ČR, významných osobností politiky a kultury, pozůstalých po obětech, církevních představitelů, představitelů židovských organizací, zástupců organizací a spolků, médií a dalších. Je místem, kde Romové zároveň vyjadřují svá přání a tužby.

Nese se v důstojném duchu romského uctívání, v přátelské atmosféře. Program letos klasickou hudbou ozvláštní smíšený Česko-Romský dětský orchestr Nadačního fondu Harmonie.

Z obce Lety na pohřebiště obětí, místo pietního aktu (1,5km – cesta, po které vězňové směřovali do KT Lety) je zbudována naučná stezka, která je vybavena informačními tabulemi. Parkování autobusů a osobních vozidel je možné v areálu Památníku Lety.

Program:

12:00 - Česká hymna a hymna romských vězňů KT
12:10 - Přivítání a připomenutí 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim
12:15 - Položení květin k pomníku
13:00 - Duchovní slovo
13:20 - Malé kulturní zamyšlení
13:30 - Proslovy
14:10 - Zakončení oficiální části pietního aktu, prohlídka pietní úpravy, odjed do Mírovic (3 km) na farní hřbitov k položení květin na hroby dětských obětí

K dispozici je zde sanitární zařízení.

Pro zájemce je možnost autobusové dopravy zdarma, Praha – Lety – Praha. Odjezd autobusu z Prahy je v 10 hod. a bude jako obvykle přistaven před hlavní bránu autobusového nádraží Praha – Florenc, pod most magistrály, u konečné zastávky městského autobusu č.133. Doporučujeme včasné přihlášení na adrese ruzicka.vporh@seznam.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26868
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003