Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 02:32

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
25-04-2015  Jana Šustová, Jiří Hošek, Kateřina Daňková, Veronika Hlaváčková

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

V Česku dál trvá diskriminace romských dětí ve školách. Tvrdí to organizace Amnesty International. Životní příběh Petra Toráka, který začíná stále víc připomínat filmový scénář. Žánr je skoro pohádkový –jak se obyčejný kluk z Liberce stal držitelem Řádu britského impéria… A podíváme se za Natálkou Sivákovou.

Přeji příjemný poslech.

Som rado hoj san amenca. Adadžives tumenge anas nevipena andalo romano dživipen. Dodžanena pen pal o amare roma čhave, the tumenge phenaha, so kerel Natálka Siváková.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školství
Česko má podle zprávy Amnesty International dál problém s diskriminací romských dětí. Mezinárodní organizace dokonce tvrdí, že se u nás denně porušují lidská práva. A to i přesto, že vláda řekla, že situaci zlepší. V praxi ale podle Amnesty International končí školáci romského původu dál v praktických školách. Více už Veronika Hlaváčková.

Děti ve zvláštní škole praktické (Foto: Amnesty International)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Anglická královna vyznamená romského policistu Petra Toráka
Nesmaltovaný stříbrný kříž člena Řádu britského impéria se už příští měsíc bude na prsou houpat dalšímu Čechovi. Jak už víte z našeho vysílání, civilní vyznamenání propůjčí královna Alžběta II. policistovi, Petru Torákovi. Strážce zákona a současně romský aktivista dostane coby cizinec tzv. „čestný“ řád. Panovnice se rozhodla ocenit jeho práci pro českou a slovenskou komunitu v Peterborough.

Petr Torák (Foto: Jiří Hošek)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
26.12.2015Petr Torák po útoku rasistů odešel z Česka, jako policista se stal členem řádu Britského impériaO Roma Vakeren
31.10.2015Romský policista Petr Torák se stal členem Řádu britského impériaO Roma Vakeren
17.04.2015Český Rom dostane od panovnice Alžběty II. Řád britského impériaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Natálka Siváková má za sebou přes padesátku operací
Je to 6 let, co se celé Česko dozvědělo o osudu malé Natálky z Vítkova na Opavsku. Ve dvou letech jen zázrakem přežila žhářský útok čtveřice extremistů, kteří do jejich domu v noci vhodili zápalné lahve. Zatímco oni si odpykávají 20 až 22 let ve vězení, těžce popálená dívka se učí žít dál. V září nastoupila do první třídy. Rodinu navštívila Kateřina Daňková.

Popálená Natálka se svojí maminkou (Foto: Andrea Čánová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
19.04.2014Pět let po žhářském útoku ve Vítkově malá Natálka stále trpíO Roma Vakeren
18.01.2014Natálka Kudriková půjde na podzim do školyO Roma Vakeren
20.10.2013Vítkovští žháři dostali výjimečné tresty před čtyřmi lety. Popálená Natálka kvůli útoku stále trpíZprávy ze života Romů
05.08.2013Lída Rakušanová: Tolerance rasismu je živnou půdou extremismuZprávy ze života Romů
08.12.2012Martin Hanzlíček natočil dokument 35 měsíců s NatálkouO Roma Vakeren
12.02.2012Jak žije Natálka Siváková tři roky po žhářském útokuO Roma Vakeren
28.12.2011Soud potvrdil tresty za žhářský útok ve VítkověZprávy ze života Romů
18.03.2011Vrchní soud snížil 1 trest za žhářský útok ve Vítkově. Ostatní nezměnilZprávy ze života Romů
17.03.2011Začíná boj žhářů z Vítkova proti výjimečným trestůmZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Romové v Rakousku ]=
V Muzeu města Vídně je možné navštívit rozsáhlou a zajímavou výstavu o Romech v Rakousku
Krásné jarní měsíce jsou jako stvořené k toulkám a cestování a my Vám teď poskytneme inspiraci k návštěvě Vídně. Tam totiž do 17. května probíhá rozsáhlá a velmi zajímavá výstava s názvem „Romane thana – Místa Romů a Sintů“, která představuje dějiny a život Romů a Sintů v Rakousku. Navštívit ji můžete v Muzeu města Vídně a určitě si na ní vyhraďte aspoň dvě hodiny – je vskutku velmi zajímavá! S výstavou se pojí i řada doprovodných akcí – například na úterní večer je připraven Filmový festival Opre Roma. Více už Jana Šustová.

Obchodování s koberci, kolem roku 1970 (Foto: Muzeum města Vídně) Výstava „Romane thana – Místa Romů a Sintů“ je rozdělena do dvou částí. První z nich je tmavá, druhá pak světlá. Nejprve jsem se s kurátorkou Susanne Winklerovou z Muzea města Vídně zastavila u stěny nad tmavou podlahou.

„Na této 15 metrů dlouhé stěně ukazujeme zhruba 500 let dějin Romů. Jsou to více či méně proměnlivé dějiny utlačování, vyhánění a vraždění, i když samozřejmě existovaly i jiné příběhy. Před osvícenstvím, před 19. stoletím, se v některých částech Evropy objevovali i Romové a Sintové ve šlechtickém stavu. Takže existovaly i výjimky, ale ve velké většině případů jsou to dějiny pronásledování.“

Policejní fotografie Romů a jejich obydlí v Rakousku. Z výstavy Romane thana (Foto: Jana Šustová) Co se týče předmětů, které dokumentují život Romů od jejich příchodu do Rakouska až po konec 2. světové války, jedná se o obraz Romů z pohledu majoritní společnosti, a nikoliv o vlastní autoportrét Romů.

„V Rakousku žijí Romové a Sintové až od roku 1921. V tom roce se totiž k Rakousku připojila část západního Maďarska, dnešní Burgerlandsko, v níž žila řada Romů a Sintů. Před rokem 1921 žilo v Rakousku jen asi 3000 Romů a Sintů, což byl zanedbatelný počet. Ale s rokem 1921 přibylo 9000 Romů a Sintů, kteří žili ve 130 osadách v Burgenlandsku. Na popud Vídně se pak začala vytvářet první cikánská kartotéka a Rakušané tak byli vůbec první, kdo všem Romům a Sintům snímali otisky prstů a pořizovali jejich fotografie.“

Rakouská tzv. cikánská kartotéka. Z výstavy Romane thana (Foto: Jana Šustová) Tato cikánská kartotéka vznikla v roce 1926. A když pak později do Rakouska přišli nacisté, věděli díky ní přesně, kdo jsou Romové a Sintové, a kde žijí. To bezpochyby přispělo k tomu, že za holocaustu zahynulo 90 % rakouských Romů.

„Dvě třetiny Romů a Sintů, kteří byli zavražděni v Osvětimi, pocházely z Rakouska a z Německa. Především ale z Rakouska, kde to bylo tak dobře připraveno. A jen asi 20 % z nich bylo z Čech a Moravy, a asi 8 % z Polska.

Stolečky s video a audio příběhy Romů na výstavě Romane thana (Foto: Jana Šustová) Říká kurátorka výstavy Susanne Winklerová. Ve druhé, světlé a větší části výstavy už o sobě mluví samotní Romové. Vyjadřují se mnoha způsoby – vyhledali například fotografie z rodinných alb, přinesli předměty typické pro romské domácnosti, zapůjčili svá výtvarná díla, natočili videa či audia s vyprávěním členů svých rodin, anebo vystavili koberce, se kterými jejich příbuzní obchodovali. Architektonicky je tato část expozice pojata jako kavárna, kde během posezení u jednotlivých stolečků může návštěvník zhlédnout videa či vyslechnout nahrávky s různými příběhy Romů v Rakousku.

Více fotografií najdete zde.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.04.2015Výstava Romane thana v Muzeu města Vídně do 17. května 2015 představuje příběh Romů v RakouskuFotoaktuality
25.02.2015Vídeňské muzeum zahájilo výstavu o životě Romů a Sinti v RakouskuZprávy ze života Romů
30.06.2006IRU jednala o aktuálních životních podmínkách Romů v Evropě a o diskriminaciO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
18.06.2002Ruzsa Nikolić-Lakatos and the Gypsy Family - RakouskoKhamoro 2002
21.11.1997VidenZprávy ze života Romů

=[ Paměť Romů ]=
Vladimír Gabčo vypráví o předsudcích na pracovišti za minulého režimu
Dnešní příběh z cyklu Paměť Romů vypráví pan Vladimír Gabčo z Brna. Celý život těžce pracoval, třináct let jako traťový dělník u železnice a poté jako zedník. Vzpomínky poskytla katedra sociologie Masarykovy univerzity a projekt Paměť romských dělníků. Zpracovala je Alica Heráková.

Vladimír Gabčo (Foto: www.leperiben.cz) Následující zkušenost je sdíleným příběhem mnoha Romů napříč politickými režimy. S otevřeností ukazuje, jak těžko se občas schopnému člověku pracuje, když je Rom a narazí na předsudky.

„Přijedu do Komína, zaklepu slušně a řikám: ‚Dobrý den, hledám toho a toho.‘ ‚No, to su já.‘ A on jak mě viděl: ‚Ajajajaj! Ajajajaj! Nenene!‘ Já říkám: ‚Já jsem slušně zaklepal, slušně jsem pozdravil a tak proč řvete? Můj šéf mě posílá za váma, že máte mně dát výkresy a ukázat parcelu, kde budeme dělat.‘ Zapnul jsem telefon. ‚Martine, prosím tě, ten Staloch na mě řve.‘ Já říkám: ‚Dostanu infarkt z něho.‘ A ten můj šéf říká: ‚Okamžitě mu dejte ty výkresy a ukažte mu parcelu, a jestli ne, tak normálně já tu vašu objednávku zruším a zaplatíte penále.‘"

Když ani tato domluva nepomohla, pan Vladimír Gabčo situaci řešil podle hesla „moudřejší ustoupí“.

„Já říkám: ‚Nemá cenu se s váma hádat. Vidím, že jste prostě na hlavu.‘ Já říkám: ‚Já mám lepší charakter.‘ Tak naštartoval jsem auto a už jsem šel. A on, potom zavolal šéfovi, řekl, že jsem ujel a že má mě poslat, že mně dá výkresy. ‚Ladi, prosím tě, vrať se, otoč auto a vrať se zpátky a von ti dá ty výkresy a ukáže ti.‘ Já říkám: ‚Ne, už nejdu. Když tak, tak ráno se tam stavím, ale teď už se neotočím a už nepojedu.‘ Tak normálně já su černej, ale všelijaký barvy jsem dostával. Prostě, tak poníženě jsem se cítil, že to nebylo možný.“

Pan Vladimír Gabčo velmi osobním způsobem vystihuje pocit, který spojuje mnoho romských příběhů. Příběhů, které ztěžují každodenní život, ale které – konkrétně panu Gabčovi – na vlastní hrdosti a sebeúctě neubraly.

Příští týden budeme vzpomínat s paní Marií Absolonovou z Brna. Její vyprávění odhaluje rozdíly, které zažila během dětství na maďarském pohraničí a poté v českém městě, kam se přestěhovala v 50. letech s maminkou. Poslouchejte další díl pořadu „Paměť Romů“!

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.08.2015Romské ženy – matky i úderniceO Roma Vakeren
15.08.2015Romové a přechod k demokracii v 90. letech 20. stoletíO Roma Vakeren
08.08.2015Svaz Cikánů-RomůO Roma Vakeren
01.08.2015S Ignácem Zimou o tradičním životě na Slovensku v době jeho dětstvíO Roma Vakeren
25.07.2015Paměť romských dělníkůO Roma Vakeren
18.07.2015Julius Absolon a komunistická stranaO Roma Vakeren
11.07.2015Michal Čonka: Když člověk něco umí, tak se uživí na celém světěO Roma Vakeren
04.07.2015Michal Čonka – Do školy ve dvanácti letech aneb jak překonat nepříznivé okolnostiO Roma Vakeren
13.06.2015Paměť romských dělníkůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat. Hezký večer a nebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26854
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003