Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 12:49

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
17-01-2015  Jana Šustová, Iveta Demeterová, Kristýna Maková, Jan Josef Rosenberg, Renata Horvátová

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Zavítáme na seminář pro překladatele mezi romštinou a češtinou O aktivitách LGBT nám poví David Tišer a se svou prací nás seznámí Milan Horváth ze sdružení Smysl života.

Som rado hoj san amenca. Adadžives nanas nevipena pal o amare Mangav tumenge lačo šuniben. Aven the šunen nevipena andalo romano dživipen.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
K projektu Prethodžipen – Překlad vzniká webová stránka
V poslední čtvrtině loňského roku se uskutečnily dva zajímavé semináře určené pro stávající, ale i začínající překladatele mezi romštinou a češtinou. Jejich náplň byla především praktická – podstatnou součástí semináře byly například překladatelské dílny, kde účastníci společně pracovali na překladech krátkých literárních textů. Semináře se konaly v rámci projektu Prethodžipen – Překlad, o kterém zjišťovala podrobnosti Jana Šustová.

Seminář v rámci projektu Prethodžipen – Překlad (Foto: Jana Šustová) Projekt Prethodžipen – Překlad pořádá Ústav translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Proč si tento odborný ústav zaměřený na překladatelství a tlumočnictví vybral pro jeden ze svých projektů zrovna romštinu, vysvětluje Tomáš Svoboda:

„Překladatelé mezi romštinou a češtinou jsou v naprosto specifické situaci vzhledem k tomu, že ten jazyk v písemné podobě existuje teprve ve srovnání s češtinou nebo s tzv. tradičními velkými světovými jazyky má romština v té psané podobě mnohem kratší dějiny. Takže překladatelé jsou ve velmi odlišné situaci, ten jazyk teprve konstituují, pomáhají vytvářet tu psanou podobu. Romština je neuvěřitelně bohatá z hlediska té mluvené tradice, mluveného projevu, ale tady se začíná vytvářet něco nového a byť konstituování psané romština trvá už několik desetiletí, tak pořád ještě překladatelé narážejí na to, že existuje určitá asymetrie, určitá nerovnováha například mezi slovní zásobou toho nasyceného jazyka češtiny, a slovní zásobou psané romštiny, kterou se snaží spoluvytvářet.“

Tomáš Svoboda na projektu Prethodžipen – Překlad (Foto: Jana Šustová) Tomáš Svoboda ještě dodává, jaké bude mít projekt Prethodžipen – Překlad pokračování.

„Naším nejbližším cílem je vytvořit webovou stránku, kde překladatelé mezi romštinou a češtinou budou mít k dispozici nejrůznější referenční zdroje, budou mít k dispozici slovníky, glosáře a další internetové zdroje a jazykové materiály. Naším cílem je vytvořit takovou sběrnou stránku, domníváme se, že po takovéto stránce je skutečná poptávka mezi praktikujícími překladateli. Na této stránce budou jak glosáře a internetové zdroje, tak tam bude k dohledání celá řada dalších stránek, které třeba hovoří o překladu. Některé existují i v zahraničí, jsou třeba cizojazyčné. Takže tohle všechno bude ta sběrná stránka obsahovat. Ještě to nějakou dobu potrvá, než se nám ji podaří vystavět, ale bude mít adresu www.prethodzipen.cz a budou na ní zdroje dostupné všem překladatelům, pro které je to relevantní.“

Dana Hrušková (uprostřed) se sestrou Ivetou Kokyovou na projektu Prethodžipen – Překlad (Foto: Jana Šustová) A jedna z účastnic obou workshopů, paní Dana Hrušková, se za nimi ohlíží takto:

„Co mi to přináší? Jednak mi to pomáhá v tom, že mi to dává sebevědomí v psaní, protože sama tak trošku tvořím, píšu povídky a básničky, ale píšu si jen tak sama pro sebe. A pokud to někdy někde bylo publikováno, tak pod pseudonymem. Já jsem se styděla za to, že něco takového dělám, nechtěla jsem tam dávat svoje jméno. Ale tento seminář mi pomohl v tom, že už se za své jméno nestydím a že teď si budu svoje věci podepisovat.“

Seminář v rámci projektu Prethodžipen – Překlad (Foto: Jana Šustová) Projekt Prethodžipen – Překlad se uskutečnil ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice. Vítězslav Zemánek z Generálního ředitelství pro překlady k tomu říká:

„Do tohoto semináře jsme se zapojili v rámci podpory mnohojazyčnosti, což je pilířem evropské politiky úplně od počátku. A v rámci podpory mnohojazyčnosti se nepodporují jen úřední jazyky EU, ale také zhruba šedesátka minoritních a regionálních jazyků.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
19.10.2014V překladatelské dílně v rámci projektu Prethodžipen se sešli překladatelé, romští spisovatelé i romistéO Roma Vakeren
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.08.2014Překladatelé mezi romštinou a češtinou jsou zváni k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
David Tišer je prvním romským LGBT aktivistou v Česku
David Tišer – ten je prvním romským LGBT aktivistou v Česku. Je zakladatelem divadelní skupiny Ara Art, která dlouhodobě reaguje na to, co se kolem nás děje. Prostřednictvím poradny, která byla před lety spuštěna, pomáhá těm, kteří do LGBT komunity patří. Více kolegyně Rena Horvátová.

David Tišer (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kampaň #PrayForPrej bojuje proti stereotypům vůči RomůmO Roma Vakeren
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
22.08.2015Praha byla dějištěm první Mezinárodní romské LGBT konferenceO Roma Vakeren
01.08.2015Součástí Prague Pride bude Mezinárodní romská LGBT konferenceO Roma Vakeren
10.01.2015Divadelní představení Guľi Daj má úspěchy i za hranicemi ČeskaO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
23.08.2014Organizátoři Prague Pride se snažili prolomit tabu homosexuality v romské komunitěO Roma Vakeren
10.05.2014V Praze se uskutečnilo historicky první setkání romských gayů a lesebO Roma Vakeren
14.12.2013Hra Guľi Daj poukazuje na problémy dnešní doby očima RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Milan Horváth v Děčíně založil občanské sdružení Smysl života
Milan Horváth většinu svého života působil jako profesionální muzikant. V Děčíně, kde žije, pracoval na pozici asistenta prevence kriminality, za což byl mnohokrát oceněn. A právě při této činnosti získal zkušenosti ze sociální oblasti. S přáteli v Děčíně založili občanské sdružení Smysl života, které pomáhá lidem v nouzi a organizuje volnočasové aktivity pro místní děti. A za tuto činnost byl v loňském roce nominován na ocenění Roma Spirit. V Děčíně jej navštívila Kristýna Maková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
31.07.2009Stavební firma Milana Horvatha pomáhá začleňovat RomyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Charita dětem, z. s., podporuje hudebně talentované děti z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin
Všichni se snad shodneme na tom, že děti jsou pro nás tím největším Božím darem, dražším nad perly, zlato i drahokamy, jak uvádí v předmluvě k Informatoriu školy mateřské Jan Ámos Komenský, který tato slova čerpal z Bible. Děti jsou pro nás vším, co milujeme, a proto se snažíme o to, aby měly dostatek všeho, co ke svému zdravému vývoji potřebují. A právě proto i své sdružení v roce 2011 založili Kamil Vavrek a Jana Pletňevová. Více už Ivetě Demeterové pověděla Jana Pletňevová.

Charita dětem (www.charitadetem.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Romodrom o.p.s. poskytuje sociální služby a vzdělávací programy lidem ohroženým sociálním vyloučením
Romodrom o.p.s. poskytuje sociální služby a nabízí vzdělávací programy lidem, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením, nebo se ocitli v nepříznivé životní situaci. Romodrom byl založen jako občanské sdružení v roce 2001. Vice kolega Jan Rosenberg, který se ptal ředitelky Marie Gailové.

Romské děti na letním táboře pořádaném o.p.s. Romodrom (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.02.2014Zakázku na výrobu dřevěných zásněžek nakonec Romodrom nedostalO Roma Vakeren
07.12.2013Sdružení Romodrom uspořádali adventní mši v kostele Svatého Martina ve zdiO Roma Vakeren
28.11.2013Pozvánka na bohoslužbu a adventní duchovní obnovuZprávy ze života Romů
06.10.2012Občanské sdružení Romodrom už působí i v LiberciO Roma Vakeren
03.12.2011Sdružení Romodrom v Karlíně otevřelo Centrum předškolní výchovyO Roma Vakeren
09.07.2011Občanské sdružení Romodrom poskytuje sociální služby již 10 letO Roma Vakeren
28.05.2011Občanské sdružení Romodrom slaví 10. výročí od svého vznikuO Roma Vakeren
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
25.06.2010Romodrom pomáhá lidem ve výkonu trestuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Pracovníci Veřejného ochránce práv na Slovensku se zeptali: Proč z romských dětí děláme speciální děti?
Proč z romských dětí děláme speciální děti? Tuto otázku si položili pracovníci Veřejného ochránce práv na Slovensku. Na Slovensku se na toto téma prováděl výzkum. O jeho podstatě nám více poví Oľga Bindasová, psycholožka Kanceláře veřejného ochrance práv. Natáčel s ní Robert Hoza.

Romské děti z Rudňan (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
16.01.2016Mladistvým rodičům pomáhá centrum Detstvo deťomO Roma Vakeren
06.06.2015Organizace Teach for Slovakia pomáhá na základních školách, kde děti potřebují specifický přístup a pomocO Roma Vakeren
30.05.2015Česká učitelka působí na základní škole pro děti z romské osady Huncovce na SlovenskuO Roma Vakeren
20.09.2014Slovenský projekt Prinet podporuje školáky z lokality Pustý hradO Roma Vakeren
11.06.2013V základní škole v Šarišských Michaľanech pomáhá občanské sdružení EDU RomaO Roma Vakeren
10.11.2012Slovenský soud rozhodl, že škola v Šarišských Michalanech segreguje romské žákyO Roma Vakeren
31.10.2012Slovenský soud potvrdil nezákonnou segregaci romských dětí ve školeZprávy ze života Romů
26.10.2012Slovenská vláda chce zlepšit životní podmínky Romů i díky vzděláváníZprávy ze života Romů
18.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Aven saste the bachtale, mi avel tumenge andro jilo but lačhipen. Som but rado hoj san amenca. Bičavav gilori savorenge kijo jiloro, savorenge save nane paš peskeri famija.

Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26740
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003