Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.05.2022 11:44

Vítěze 17. ročníku literární soutěže Romano suno ocení velvyslanec USA Andrew Schapiro
03-12-2014  Tisková zpráva


Obrázek ze soutěže Romano suno (Zdroj: Nová škola) Ve čtvrtek 11. prosince budou v Americkém centru oceněny desítky mladých romských autorů, kteří se zapojili do 17. ročníku literární soutěže Romano suno. Jejím smyslem je umožnit romským dětem a náctiletým popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak soutěž přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.

Soutěže se každoročně účastní stovky dětí ze základních a středních škol po celé republice.

„Letos nám do Nové školy přišlo 109 literárních textů. Nově mohly děti soutěžit také v audiovizuální kategorii mluveného slova v romštině. Dostali jsme 22 videí. A do výtvarné kategorie přišlo 277 obrázků. Tahle kategorie je pro romské i neromské děti, které se také chtějí k tématům soutěže vyjádřit, ale romsky neumí,“ uvedla koordinátorka akce Marie Bořkovcová.

„Hodnotit práce v soutěži Romano suno je pro mě hlavně příležitostí nahlédnout do duše romských dětí a náctiletých, kteří nebojácně popisují svou každodenní drsnou realitu. I když soutěžící zasílají také spoustu veselých příspěvků, které co do kvality romštiny mohou být klidně lepší, drsné příběhy z ubytoven, dětských domovů a nepřátelského školního prostředí se mi zadírají pod kůži a zůstávají se mnou dávno po ukončení soutěže,“ popisuje svou zkušenost z minulého ročníku Romano suna porotkyně Karolína Ryvolová.

Slavnostní závěrečný ceremoniál, spojený s představením sborníku oceněných prací, proběhne ve čtvrtek 11. prosince 2014 v rezidenci amerického velvyslance. Porotci, romské i neromské osobnosti kulturního života, kteří nad stovkami textů a obrázků strávili nejeden večer, se zde setkají s autory oceněných děl, kteří jsou možná na začátku téže cesty.

V literární porotě letos zasedly publicistka a romistka Karolína Ryvolová, romská prozaička Iveta Kokyová, Věra Cvoreňová, která má velké zkušenosti z klubů pro děti, a Marek Babšický, sponzor soutěže. Výtvarné příspěvky hodnotili výtvarníci Ladislava Gažiová a Antonín Střížek a grafička Terezie Chlíbcová.

Více o soutěži najdete na www.novaskolaops.cz/romano-suno.

Ukázka ze soutěže:

... A vašoda man sikhavav, kaj man te chudav pre lačhi škola a nasigeder he lačhi buťi. Pačisaľol pes mange feder dživipen, kajso kaj avla man varesovo smislos. Kamav te džanel, kaj te na darav, kaj man na avla so te chal, te uravel, kaj te bešel. Na kamav, kaj man te na avel došoga, so palis mušinava te poťinel calo dživipen. Kamav tosara te ušťel baripnaha, kaj man nane ajse pharipena, a lačhe jileha peske te predživel calo dživipen. Vašoda mange džal pal o znamki, bo oda hin peršo krokos kijo šukar a devleskero dživipen.

... a proto se učím, abych se dostala na dobrou školu a potom i do skvělé práce. Líbí se mi víc život, který bude mít nějaký cíl. Vědět, že se nemusím bát o to, jestli budu mít na jídlo, na šaty a na nájem. A že nebudu muset dělat dluhy, které bych musela splácet celý život. Chci se ráno probouzet hrdá, s vědomím, že nemám takové starosti, užívat si život s lehkostí. Proto mi záleží na známkách, které jsou prvním krokem k tomu mít krásný bezstarostný život...

(Sára Pompová, ZŠ Svatopluka Čecha, Kojetín, 8. ročník)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26709
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003