Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 08:48

Zájem o výstavu Khatar san? v Praze na Piazzetě Národního divadla mají náhodní kolemjdoucí, pražští Romové i odborná veřejnost
05-12-2014  Tisková zpráva


Romští návštěvníci na výstavě Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) „Roste počet návštěvníků i zájemců o komentované prohlídky,“ říká hlavní řešitelka, Kateřina Sidiropulu Janků z katedry sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovi univerzity. Výstava, věnující se tématu pracovní migrace slovenských Romů do České republiky, vyvolává v návštěvnicích silné reakce, jak je patrné z knihy návštěv i rozhovorů u výstavy.

„Někteří lidé se dost diví, zaznamenáváme i rozhořčené reakce, zahraniční návštěvníci kvitují, že jsme téma neotřelým a zevrubným způsobem zpracovali, samotní Romové nás prostřednictvím vzkazů v návštěvní knize zdraví a děkují nám. To je pro nás největším překvapením, protože hned v prvních dnech otevření výstavy nás několik Pražanů upozornilo, že Romové na výstavu nepřijdou, a ani my jsme to příliš nečekali,“ říká Sidiropulu Janků.

Vzpomínky Margity Lázokové v obývacím pokoji výstavy (Foto: Jana Šustová) Tuto středu výstavu navštívila celá základní škola z Prahy-Žižkova. Žáci si v doprovodu učitelů prohlédli expozici a následovaly krátké výukové aktivity na Piazzetě, které pro ně organizátoři výstavy přichystali.

„Zvláště děti z prvního stupně byly velmi zvídavé a dobře spolupracovaly. Přidal se i pedagogický sbor; na otázku, jak vypadá romská vlajka, však znala odpověď jen jedna paní učitelka. Děti na tom byly lépe,“ poznamenává Sidiropulu Janků.

Ranní instalace truhlíků s květinami na okna (Foto: Jana Šustová) Pro ty, kdo již výstavu navštívili, přibylo ještě jedno lákadlo, které je může do výstavy přivést znovu. Od prosince je ve výstavě opět instalován bakelitový telefon, kde si mohou podle přiloženého telefonního seznamu návštěvníci vytočit a poslechnout vyprávění pamětníků. Z vyprávění v telefonu a v dalších přístrojích také vznikne v roce 2015 ve spolupráci s Českým rozhlasem pásmo.

„Nejen romisté, ale také sociologové a antropologové mají o expozici na Piazzetě Národního divadla zájem. Prakticky od prvního dne instalace provádíme studijní skupiny z pražských univerzit a vedeme přímo na místě debaty o způsobu provedení výstavní expozice, sběru pamětí, ale také zpracování reakcí neodborné veřejnosti. Celkově je tak pražské završení výstavního turné Khatar san? příjemným překvapením,“ bilancuje Kateřina Sidiropulu Janků.

Návštěvníci v kuchyni výstavy (Foto: Jana Šustová) Výstava je až do 11. prosince otevřena denně od 10 až do 22 hodin a vstup na ni je zdarma.

Projekt Paměť romských dělníků, jehož je výstava hlavním vyústěním pro veřejnost, realizuje Katedra sociologie FSS MU s partnery v rámci programu NAKI, financovaného Ministerstvem kultury ČR.

Další informace najdete na stránkách www.leperiben.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26708
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003