Vytištěno 23.03.2023 08:48 05-12-2014 Tisková zpráva
„Někteří lidé se dost diví, zaznamenáváme i rozhořčené reakce, zahraniční návštěvníci kvitují, že jsme téma neotřelým a zevrubným způsobem zpracovali, samotní Romové nás prostřednictvím vzkazů v návštěvní knize zdraví a děkují nám. To je pro nás největším překvapením, protože hned v prvních dnech otevření výstavy nás několik Pražanů upozornilo, že Romové na výstavu nepřijdou, a ani my jsme to příliš nečekali,“ říká Sidiropulu Janků.
„Zvláště děti z prvního stupně byly velmi zvídavé a dobře spolupracovaly. Přidal se i pedagogický sbor; na otázku, jak vypadá romská vlajka, však znala odpověď jen jedna paní učitelka. Děti na tom byly lépe,“ poznamenává Sidiropulu Janků.
„Nejen romisté, ale také sociologové a antropologové mají o expozici na Piazzetě Národního divadla zájem. Prakticky od prvního dne instalace provádíme studijní skupiny z pražských univerzit a vedeme přímo na místě debaty o způsobu provedení výstavní expozice, sběru pamětí, ale také zpracování reakcí neodborné veřejnosti. Celkově je tak pražské završení výstavního turné Khatar san? příjemným překvapením,“ bilancuje Kateřina Sidiropulu Janků.
Projekt Paměť romských dělníků, jehož je výstava hlavním vyústěním pro veřejnost, realizuje Katedra sociologie FSS MU s partnery v rámci programu NAKI, financovaného Ministerstvem kultury ČR. Další informace najdete na stránkách www.leperiben.cz. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |