Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:28

Výstava představuje osud Romů ze Slovenska, kteří přišli za prací na Moravu
27-11-2014  Zdeňka Kuchyňová


Obývací pokoj ve výstavě Khatar san? (Foto: Jana Šustová) Na piazzetě Národního divadla začíná výstava přibližující příběhy slovenských Romů, kteří po válce přišli do českých měst za prací. Expozice s názvem Khatar san? neboli Odkud jste? se do hlavního města přestěhovala z Ostravy a Brna a potrvá tu do 11. prosince.

Na piazzetě se objeví stylizovaný byt, místnosti má v barvách české a romské vlajky. Podle pořadatelů výstava představuje "opomíjenou kapitolu" moderních českých dějin. Po roce 1945 přišly do českých měst stovky slovenských Romů. Začali pracovat na stavbách a v těžkém průmyslu.

Kuchyň ve výstavě Khatar san? (Foto: Jana Šustová) Výstava přibližuje příběhy romských dělníků a dělnic z ostravských Vítkovic a brněnského Cejlu. Nastíní atmosféru socialistických pracovních kolektivů i romských domácností.

Výstava je součástí projektu O leperiben - Paměť romských dělníků, který začal v roce 2012. Pracuje na něm Katedra sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Odborníci hledali potomky slovenských Romů. Zjišťovali, jak se romské rodiny dostaly do Česka a jak se jim tu žilo. Je to vůbec první mapování migrace Romů za prací v tehdejším Československu, a to z pohledu dělnic a dělníků.

Fotogalerii z vernisáže najdete zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26702
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003