Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.03.2023 20:58

Nejúspěšnější česko-romská kapela Točkolotoč oslaví 30. narozeniny
12-11-2014  


V pražském Podniku se 4. prosince uskuteční koncert ke 30. výročí svitavské kapely Točkolotoč. Kromě oslavenců vystoupí i jejich hosté, neméně úspěšná kapela Terne Čhave z Hradce Králové.

Jiří Pešta, kapelník Točkolotoče srdečně zve všechny fanoušky a lidi, kteří mají rádi dobrou romskou hudbu:

„Kdysi o nás napsali, že naše hudba je o radosti ze života. Díky kapele jsme za těch 30 let zažili mnoho radosti a splnili si mnoho snů. Pomohla nám překonat i osobní problémy nebo úmrtí v rodině a na své 30. narozeniny se cítíme znovu plní energie a v plné síle. Třicet je krásný věk a jsme rádi, že naše narozeniny oslavíme s kapelou s tak příznačným názvem - Terne Čhave (v překladu Mladí kluci). Těšíme se, že se o svou radost budeme moci podělit s lidmi, kteří při nás celá ta léta stáli, a doufáme, že přijdou i zástupci mladší generace. I proto jsme si jako místo konání našeho koncertu vybrali právě Podnik.“

Gejza Bendig, kapelník Terne Čhave, k tomu dodává:

„Jsme rádi, že můžeme spolu s Točkolotoč oslavit jejich výročí. Když jsme začínali, byli pro nás vzory a v době své největší slávy nám moc pomohli. I když pak obě kapely šly svou cestou, jsme stále přátelé. Je super, že si po dlouhé době můžeme spolu zahrát bok po boku – Točkolotoč má i po 30 letech co nabídnout a doufáme, že o nich ještě uslyšíme.“

Místo konání: Podnik, Bubenská 1 (u stanice metra C "Vltavská")
Začátek: Od 20:00
Vstupné: 130,- (v předprodeji), 180,- (na místě)

Informace o účinkujících a klubu:

Točkolotoč
Svitavská kapela Točkolotoč vznikla v roce 1984 jako rodinná kapela, kterou založili bratři Peštové, jejich bratranci a strýc. Jejich hudba čerpá z romských kořenů, které využívá jako unikátní koření a míchá je do moderního stylu. Ráda se nechává inspirovat jazzem, rockem, folkem, big beatem, reggae nebo hudebními vlivy z Dálného Východu. Ve své době patřila mezi nejoriginálnější a nejúspěšnější kapely v ČR. Poté, co v roce 1986 vyhrála Portu, začal kapele kolotoč vystoupení. Jedním z mezníků bylo i účinkování na koncertě „SOS proti rasismu“, který se pod záštitou Václava Havla konal v roce 1990 na Staroměstském náměstí v Praze a kde kapela vystupovala spolu s Paulem Simonem nebo Pražským výběrem. V dalších letech si zahrála s hvězdami, jako jsou například R.E.M., jejich hudba nadchla Franka Zappu nebo folkovou legendu Peta Seegera. Během své kariéry vydala kapela Točkolotoč tři alba (Čhave Svitavendar; Kale Bala, Kale Jakha a So has oda has), vystoupila na mnoha významných světových festivalech, v televizních i rozhlasových pořadech a odehrála stovky koncertů v ČR i zahraničí.

Terne Čhave
Terne Čhave jsou považováni za jednu z nejlepších a nejúspěšnějších romských skupin v Čechách. Již před pár lety se postavili na vlastní nohy, překročili hranice romského ghetta a vydali se do velkého světa. Přijali mezi sebe bílé gádže, projeli Evropu od Maďarska přes Itálii, Španělsko, Německo, Belgii, Holandsko až nahoru do Skotska a v jejich hudbě jste vedle romských melodií mohli slyšet také rock, latinu, jazz a taneční rytmy. Terne Čhave je dnes kapela bez jakéhokoli žánrového nebo etnického omezení a jejich romské kořeny jim dávají pevný základ pro hudební výlety do oblastí, kam se ne každý odváží. Začátkem roku 2015 chystá kapela vydání nového alba.

Podnik
Podnik je nově vzniklý klub, založený v prostorách bývalé Divus kavárny v budově Orco. Tento klub disponuje ambicí pořádat koncerty s širokým žánrovým rozkročením, pravidelné podnikové večírky, promítání, výstavy, podporu cross-over projektů a projektů se sociální tématikou. Do budoucna by mohl poskytnout i denní provoz, jenž by měl vyplnit místo chybějící kavárny a odpočinkového místa v rámci budovy Orco, nejen pro její uživatele, ale i lidi z blízkého okolí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26671
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003