Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 06:55

Výstava Katici, ty to zvládneš v Brně představuje dílo známé romské spisovatelky ze Švédska Katariny Taikonové
10-11-2014  Tisková zpráva


Plakát k výstavě Katici, ty to zvládneš Velvyslanectví Švédska ve spolupráci s Tensta konsthall Stockholm, Českým centrem Praha, IQ Roma servis Brno a Muzeem romské kultury pořádají v České republice výstavu s názvem Katici, ty to zvládneš. Výstava se uskuteční centrále IQ Roma servis Brno (Vranovská 45) od 11. listopadu do 12. prosince. Přístupná je od pondělí do čtvrtka od 9 do 17 hodin, vstup je volný.

Švédským iniciátorem původní výstavy o Katici je umělecká galerie Tensta konsthall ve Stockholmu. Unikátní sbírka vznikla pod kurátorským vedením Marii Lind a Angeliky Ström a představuje fenomén dětské literární postavy Katici, kterou stvořila švédská romská spisovatelka Katarina Taikonová. Její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky vycházela mezi lety 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.

Ilustrace Björna Hedlunda ke knize Katici (Foto: Jana Šustová) Výstavu o Katici tvoří knižní vydání z různých zemí, originální ilustrace Björna Hedlunda, plakáty divadelních inscenací inspirované dílem o Katici, ale také televizní zpracování Katicina příběhu z roku 1979.

Literární příběh o Katici se odehrává v předválečném Švédsku a začíná v dětském domově, odkud se dívka posléze dostane zpátky ke své rodině.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26669
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003