Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 09:21

Unikátní výstava Khatar san? odhaluje zblízka Paměť romských dělníků na poválečné příchody, tentokrát do Brna
02-11-2014  Tisková zpráva


Obývací pokoj na výstavě Khatar san? (Foto: Jana Šustová) V pondělí 3. listopadu v 17 hodin se slavnostní vernisáží otevírá unikátní výstava Khatar san? na nádvoří Pražákova paláce v Brně. Výstava se přesouvá z Ostravy a v Brně potrvá do 23. listopadu. Jedná se o vůbec první počin, který mapuje migraci Romů za prací ve 2. polovině 20. století za prací v rámci Československa z pohledu dělnic a dělníků samotných.

„Zaplňujeme prázdná místa v dějinách poválečné historie Českých zemí,“ říká autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků. „Příběhy našich pamětníků ukazují, že slovenští Romové jsou, stejně jako všichni Středoevropané, výkladní skříní velkých dějin, dramatických válečných a poválečných událostí. Jako velká část dnešních seniorů, i oni se obávají o budoucnost světa a životní vyhlídky svých nejbližších.“

Radio v kuchyni na výstavě Khatar san? (Foto: Jana Šustová) Audiovizuálně pojatá výstava má podobu stylizovaného bytu naplněného symboly. Například, místnosti jsou vymalovány v barvách české a romské vlajky. Návštěvníci mohou na výstavě usednout ke stolu v kuchyni nebo k televizi v obývacím pokoji a ponořit se do vzpomínek a příběhů, přes které prošly dějiny 20. století. Od bídy, chudoby ale i tradičních hodnot předválečného života na Slovensku, přes utrpení války, až po hledání a nalézání nového domova a smyslu života.

Projekt mapuje vzpomínky dělníku z ostravsko-karvinské průmyslové aglomerace a brněnského Cejlu. „Hlavním motivem vzpomínek je práce. Ukázalo se, že práce, respektive její absence, je pro naše pamětníky hlavní dělicí čárou mezi minulým a současným režimem. Druhým nejvíce zdůrazňovaným tématem je zhoršení mezilidských vztahů. Materiální chudoba velkou roli pro naše pamětníky nehraje, protože mnozí zažili bídu války a poválečných let.“ dodává Sidiropulu Janků.

Výstava je otevřena denně od 12 do 19 hodin. Její součástí budou také každý čtvrtek doprovodné programy: od 14 hodin tvůrčí dílny pro rodiny s dětmi, od 17 hodin diskusní kluby pro zájemce o odborný rozměr výstavy. Od 19 hodin pak realizátoři nabídnou večerní komentované prohlídky.

Výstava je součástí projektu O leperiben/Paměť romských dělníků, který realizuje Katedra sociologie FSS MU s partnery v rámci programu NAKI, financovaného Ministerstvem kultury ČR. Před Vánocemi se výstava přesouvá do Prahy, kde ji na Piazzettě Národního divadla čeká slavnostní zakončení.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26668
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003