Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 22:30

V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympozium
11-09-2014  Muzeum romské kultury


Ondrej Gadžor na sochařském sympoziu v Brně (Foto: Jana Šustová) V Muzeu romské kultury se ve dnech 15.–19. 9. uskuteční v pořadí čtvrtý ročník sochařského sympozia, který je tentokrát věnován památce loni zesnulého slovenského sochaře Ondreje Gadžora. Sympozium je veřejné, návštěvníci tedy budou mít v jeho průběhu výjimečnou příležitost sledovat romské umělce při práci a být tak součástí celého kreativního procesu.

Slavnostní zahájení proběhne v pondělí 15. 9. od 14:00 h v přednáškovém sále Muzea romské kultury, za přítomnosti manželky Ondreje Gadžora. K vidění bude krátký videomedailonek tohoto umělce a malá ukázka z jeho tvorby. Zároveň budou přítomni také romští sochaři, kteří budou již od pondělního rána pracovat na výrobě svých děl, jež se posléze stanou součástí muzejních sbírek.

V letošním roce přijali pozvání na sympozium dva umělci z České republiky a dva ze Slovenska. Navštíví nás například nevidomá sochařka Božena Přikrylová, jejíž díla jsou inspirovaná jak křesťanskou tematikou, tak každodenností, která ji obklopuje. Její plastika Slepá spravedlnost zdobí vstupní halu kanceláře veřejného ochránce práv na Údolní ulici v Brně.

Ivan Berky-Dušík na sochařském sympoziu v Brně (Foto: Jana Šustová) Ze Slovenska přijedou Ivan Berky-Dušík, jehož dílo Pieta je součástí stálé expozice Muzea romské kultury; a Daniel Kováč, který tvoří především figurální díla v životní či nadživotní velikosti ze dřeva nebo stavebních kvádrů siporex. Jeho socha v nadživotní velikosti je trvale umístěna na muzejním dvorku.

Zúčastní se také osobitý umělec Martin Holub z Kolínska – ten se vedle volné tvorby věnuje i zakázkové výrobě dekorativních hraček a objektů, při níž uplatňuje svou vynalézavost, fantazii a smysl pro humor. Díla některých z těchto sochařů můžete shlédnout také v okenních vitrínách ve vstupní hale muzea.

Součástí 4. Sochařského sympozia budou i tři výtvarné dílny. V úterý si děti a zrakově postižení vyrobí keramické kachle s Boženou Přikrylovou, ve středu pak s Martinem Holubem prostřednictvím workshopu „Jak ožívají loutky“ proniknou do složitého procesu výroby těchto hraček.

Sochařské sympozium bude denně přístupné od 10:00 do 18:00 h. Umělci budou během této doby tvořit na dvorku muzea, v případě nepříznivého počasí se přesunou do přednáškového sálu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26602
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003