Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 09:00

Unikátní výstava Khatar san? v Ostravě-Vítkovicích poprvé odhaluje vzpomínky romských dělníků na poválečné příchody na Ostravsko
08-09-2014  Alica Heráková


Expozice v kuchyni (Foto: Jana Šustová) V pondělí 8. září byla v Ostravě-Vítkovicích otevřena unikátní výstava Khatar san?, která je součástí projektu Paměť romských dělníků a jedná se o vůbec první počin, který mapuje migraci Romů za prací v rámci Československa ve 2. polovině 20. století. Výstava je umístěna na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla ve Vítkovicích, kde potrvá do 30. září; pak se bude přesouvat do Brna a Prahy.

„Zaplňujeme prázdná místa v dějinách poválečné historie Ostravska,“ říká autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků. „Příběhy našich pamětníků ukazují, že slovenští Romové jsou, stejně jako všichni Středoevropané, výkladní skříní velkých dějin, dramatických válečných a poválečných událostí, a jako velká část dnešních seniorů, i oni se obávají o budoucnost světa a životní vyhlídky svých nejbližších.“

Přestřižení pásky k výstavě (Foto: Jana Šustová) Audiovizuálně pojatá výstava má podobu stylizovaného bytu, ve kterém mohou návštěvníci např. usednout ke stolu v kuchyni nebo k televizi v obýváku a ponořit se do vzpomínek a příběhů, přes které prošly dějiny 20. století. Od bídy, chudoby ale i tradičních hodnot předválečného života na Slovensku, přes utrpení války, až po hledání a nalézání nového domova a smyslu života na Ostravsku.

„Hlavním motivem vzpomínek je práce. Po třech letech výzkumu se ukázalo, že práce respektive její absence, je pro naše pamětníky hlavní dělicí čárou mezi minulým režimem a tím současným,“ dodává Sidiropulu Janků, která je sama původem z Ostravy-Vítkovic, a organické soužití člověka/dělníka s továrními budovami a jejich provozem proto intenzivně vnímala od dětství.

Kateřina Sidiropulu Janků (vlevo) při slavnostní vernisáži (Foto: Jana Šustová) Výstava je otevřena kromě neděle každý den od 9 do 17 hodin, a její součástí budou také doprovodné programy. Vždy v úterý od 13 hodin přímo ve výstavě pro rodiny s dětmi, od 17 hodin ve spřátelených institucích pro zájemce o odborný rozměr výstavy a od 19 hodin pak realizátoři nabídnou jako osvěžení tematicky laděné večerní komentované prohlídky.

Projekt Paměť romských dělníků realizuje Katedra sociologie FSS Masarykovy univerzity s partnery v rámci programu NAKI, financovaného Ministerstvem kultury ČR.

Další informace jsou na webu www.leperiben.cz
Fotografie z vernisáže najdete zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26590
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003