Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 18:00

Tomio Okamura odmítl kritiku svého výroku o romském táboře v Letech
04-08-2014  ČTK, Jakub Šídlo


Tomio Okamura na své funkce rezignovat nebude (Foto: Filip Jandourek) Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura nebude rezignovat na své politické funkce. K tomu ho vyzval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) poté, co poslanec označil někdejší romský tábor v Letech na Písecku jako pracovní s tím, že tam nacisté posílali lidi, kteří se práci vyhýbali.

Okamura na svém výroku trvá, i když za něj sklidil kritiku ze strany ostatních politiků. Tábor v Letech byl podle něj zločinný, nešlo ale o tábor koncentrační:

„Při tvrzení, že se nejednalo o koncentrační tábor, ale o pracovní, vycházím z několika na sobě nezávislých zdrojů,“ vysvětlil šéf Úsvitu:

„Například historik Jaroslav Valenta, hovoří v tomto smyslu ředitel archivní správy ministerstva vnitra Oldřich Sládek, Václav Klaus to řekl dne 14. 5. 2005. Dále v roce 1999 se na pojmenování tábora shodla smíšená komise, která z pověření vlády vymyslela pro Lety vlastní termín tábor nucené koncentrace.“

Minulý týden Okamura uvedl, že oběti v táboře nebyly oběťmi holocaustu, dnes ale svá předchozí vyjádření mírnil.

"Romové, kteří tu byli shromáždění, byli následně z velké části zavražděni v koncentračních táborech, romský holocaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný,“ zmínil v dnešním prohlášení.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou výroky šéfa Úsvitu velmi nešťastné. "On používá jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945 a popírá historické skutečnosti," řekl Sobotka.

Bádání historiků podle premiéra prokázalo, že vedle židovského holocaustu docházelo také k romskému: "Na území tehdejšího protektorátu byly koncentrační tábory, které nebyly pracovními tábory, ale v zásadě měly sloužit k vyhlazení Romů, kteří tam byli svezeni. A velká část z těchto lidí nakonec skončila ve vyhlazovacích táborech.“

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje Okamurova slova za "hanebnost na úrovni zločinu".
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26568
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003