Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 08:12

Třetí den Khamora: vernisáž výstavy romského výtvarníka Rudolfa Dzurka a další koncert gypsy jazzu!
27-05-2014  Slovo 21


Sébastien Felix a John Intrator (Foto: www.khamoro.cz) Týdenní maraton romské kultury dnes pokračuje! V Muzeu Kampa se dnes můžete těšit na vernisáž výstavy vloni zesnulého romského výtvarníka Rudolfa Dzurka. Současně dnes máte možnost vidět druhý koncert gypsy jazzu!

„Výstava je výběrem z Dzurkova obsáhlého a mnohovrstevnatého díla. Je „ušita“ na míru prostorám, v nichž je výstava umístěna, tedy v pražském Museu Kampa. Členění prostoru na 4 různě velké sálky nabízí možnost tematického uskupení skleněných obrazů i soch Rudolfa Dzurka,“ píše o výstavě historička Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury.

Současně dnes máte možnost vidět druhý koncert gypsy jazzu! V Jazz Docku se na vás těší skutečně výteční muzikanti - Sébastien Felix a John Intrator! Sébastien Felix pochází z význačné hudební rodiny francouzských Sinti a jeho hudební osobnost má hluboké kořeny v jeho romském původu. Sébastienova citlivost, lyričnost a virtuozita vždy slouží hudbě a to je také důvod, proč je oceňován takovými hudebníky, jako jsou Tchawolo Schmitt, Mandino Reinhardt, Lulu Reinhardt nebo The Rosenberg Trio.

Pravidelně se svým hudebním partnerem Johnem Intratorem vystupuje ve Francii, Švýcarsku, Itálii, Německu a USA. John byl hudebně velmi ovlivněn Stephanem Grapellim a kromě toho také slavným americkým houslistou Claudem Williamsem, se kterým vystupoval.

Gypsy jazz je hudební styl, jehož vznik bývá připisován Django Reinhardtovi. Tento typ hudby vznikl ve 30. letech 20. století, je typický pro komunitu Manušů a Sinti v západní Evropě a kombinuje tradice jazzu s tradiční romskou hudbou.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26488
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003