Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.03.2023 20:09

Khamoro pokračuje druhým dnem – těšit se můžete na divadlo utlačovaných i první koncert gypsy jazzu!
26-05-2014  Slovo 21


Divadlo utlačovaných - hra Modrá je dobrá (Foto: Jana Šustová) Světový romský festival Khamoro pokračuje druhým dnem komponovaným večerem divadla utlačovaných „Modrá je dobrá“ a „Americký sen“ v Rock Café! Představení jsou vystavěna na základě autentických zážitků studentů, kteří sami pochází z různých etnických i sociálních prostředí a s tématem odlišnosti a rasismu se setkávají každodenně.

Diváci se po zhlédnutí jednotlivých inscenací mohou zapojit do diskuse a proměnit osud hlavního protagonisty tím, že vstoupí do samotného děje. Nejde totiž o divadelní představení, které běžně známe, ale spíše o dílnu, kde se můžeme společně zamyslet nad tím, jak změnit konkrétní situace a tím i svět kolem nás. Toto alternativní divadlo je určeno pro ty, kteří mají osobní zkušenost s nějakou formou útlaku. Divadlo utlačovaných využívá životní příběhy, reálné situace a palčivá témata, která se dotýkají celé naší společnosti.

Dario Pineli (Foto: www.khamoro.cz) Dnes také startují koncerty gypsy jazzu v Jazz Docku! Dnes se můžete těšit na neuvěřitelnou skupinu Dario Pinelli & BinarioSwing z Itálie. Věřte, že to bude pořádná jízda! Dario Pinelli je považován za jednoho z nejtalentovanějších swingových kytaristů na světě. Narodil se v Salentu a ve velmi raném věku začal studovat hru na klasickou kytaru a vystupovat na koncertech barokní hudby. Později získal stipendium JMI (Jazz Music International) a přestěhoval se do New Yorku, kde začal studovat jazzovou kytaru. Později přešel od klasického jazzu k typickému evropskému jazzu, což je gypsy jazz, a začal se věnovat jeho renovaci a vylepšování novými harmonickými řešeními, rytmy a melodiemi.

V roce 2010 začal Dario Pinelli spolupracovat s BinarioSwing ve složení Michele Biancofiore (rytmická kytara), Umberto Calentini (baskytara) a Teo Carriero (bicí). Úspěch této nové kapely je vynesl až k vystoupení v prestižním Metropolitanu v New Yorku a později v legendárním newyorském jazzovém klubu Birdland.

Gypsy jazz je hudební styl, jehož vznik bývá připisován Django Reinhardtovi. Tento typ hudby vznikl ve 30. letech 20. století, je typický pro komunitu Manušů a Sinti v západní Evropě a kombinuje tradice jazzu s tradiční romskou hudbou.

Více o programu najdete zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26482
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003