Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 12.08.2022 18:02

Jelena Silajdžić zve na festival Khamoro: Uslyšíte i jazz s romskou duší
22-05-2014  Lucie Výborná


Jelena Silajdžić (Foto: Šárka Ševčíková) Jako je rozdíl mezi Čechy a obyvateli Balkánu, liší se i čeští a balkánští Romové,“ myslí si Jelena Silajdžić, filmová producentka a také organizátorka Světového romského festivalu Khamoro, který začíná 25. května v Praze.

Jelena Silajdžić žila nějakou dobu na předměstí Skopje, v Šutce, kterou si vybral k natáčení filmu Dům k pověšení slavný režisér Emir Kusturica. „Vedle bohatých tam žijí lidé v bídě, v chatrčích,“ popisuje kontrast.

Jelena Silajdžić (Foto: Šárka Ševčíková) „Přišli jsme do Česka a nevěděli jsme, kde budeme spát,“ popisuje příchod z Jugoslávie do Česka Jelena Silajdžić. Tehdy jejího manžela napadlo, že by mohli začít pořádat romský festival. „Dali jsme dohromady skupiny těch, kteří chtějí něco dokázat. Tak to všechno začalo,“ vzpomíná.

Do dnešního dne prošlo festivalem Khamoro na 200 hudebních skupin i uměleckých těles z celého světa. „Umělci mezi sebou trochu soutěží, což je motivace také pro nás ostatní, kteří jsme okolo,“ zmiňuje Jelena Silajdžić. Letošní program nabídne taneční workshopy, hudební představení i jazz s romskou duší. Podrobné informace najdete na stránkách www.khamoro.cz.

Jak se žilo v Sarajevu během války? Jaké to je, když se člověk nemůže vrátit domů? A jak se většinová společnost v Česku dívá na Romy? Ptala se moderátorka Lucie Výborná a záznam rozhovoru si můžete poslechnout zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26479
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003