Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 21:57

Ani Sobotkova vláda zřejmě nenajde peníze na likvidaci vepřína v Letech u Písku
10-05-2014  ČTK, Romana Lehmannová


Pietní akt v Letech u Písku (Archivní foto: Jana Šustová) Peníze na likvidaci vepřína, který stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy v Letech na Písecku, pravděpodobně nenajde ani vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Léta po ní marně volají zejména pozůstalí po obětech romského holokaustu. Na místě se dnes konal pietní akt, kterého se zúčastnilo asi 150 lidí.

Sobotka se domnívá, že desítky milionů korun, které by byly zapotřebí na likvidaci a postavení nového vepřína, by měly být využity třeba na vzdělávání romských děti a na zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách.

„Nemám dobrý pocit z toho, že se diskuse kolem Let redukuje na otázku toho, že je tady nedaleko prasečák. Myslím, že bychom měli mluvit o podstatnějších věcech, a tím je například latentní rasismus, který je stále ještě přítomný v české společnosti a čas od času vyplouvá napovrch,“ uvedl premiér, který se pietního aktu rovněž zúčastnil.

Podle Sobotky by si lidé v Letech měli spíše připomínat, že romský holokaust během 2. světové války přežilo jenom deset procent Romů z těch, kteří před válkou v Československu žili.

Otázka vepřína je podle něj velmi komplikovaná, protože jde o soukromý majetek společnosti AGPI Písek.

Řešení by si vyžádalo velké investice. „Já bych byl skoro raději, abychom tyto peníze věnovali směrem ke vzdělávání romských dětí, kdybychom je věnovali na zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách, protože peněz není nazbyt,“ řekl Sobotka.

To ale podle něj neznamená, že by se nemělo zlepšit prostředí památníku, aby to bylo skutečně pietní místo, které nebude žádným způsobem rušeno. „Nechci být konfrontační. On premiér podvědomě také cítí, že ten prasečák tady nemá být,“ řekl organizátor piety Čeněk Růžička, kterému v koncentračních táborech zemřela celá rodina až na maminku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26468
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003