Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 13:28

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12-04-2014  Jana Šustová, Ľubomír Smatana, Iveta Demeterová, Jan Bachorík, Renata Horvátová

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Poslechneme si poselství velvyslance Spojených států amerických k Mezinárodnímu dni Romů. Svůj projekt představí městská část Prahy 14 a budeme si povídat s Ladislavem Goralem o Velikonocích. Zůstaňte s námi!

Som rado hoj san amenca. Adadžives tumenge anas nevipena andalo romano dživipen. Savore Romenge vinčinela Norman Eisen the vakeraha pale Patradi.

Ačhuven amneca - nabisterem - amenca pes dodžanena butheder.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Americký velvyslanec Norman Eisen popřál Romům k jejich mezinárodnímu dni
V úterý se na mnoha místech světa uskutečnily oslavy Mezinárodního dne Romů. Ten připadá na 8. dubna proto, že tento den v roce 1971 začala zakládající schůze Mezinárodní romské unie, kde byla mimo jiné ustanovena podoba romské vlajky a mezinárodní hymny. Jana Šustová nám teď prozradí, že Romům k jejich svátku popřál i velvyslanec Spojených států amerických Norman Eisen.

Americký velvyslanec v Praze Norman Eisen (Foto: Velvyslanectví USA v Praze) Norman Eisen je velvyslancem Spojených států v České republice od ledna roku 2011 a pravidelně se zajímá o situaci Romů. Své přání k jejich letošnímu mezinárodnímu dni zahájil také v romštině:

„Dobrý den a vše nejlepší k Mezinárodnímu dni Romů! Lačho džives u bachtalo tumaro Maškarthemutno Romano džives!“

Přání je možné si poslechnout na internetových stránkách Velvyslanectví Spojených států v České republice. Na videozáznamu vidíme Normana Eisena spolu s Marií Gailovou, ředitelkou občanského sdružení Romodrom.

„Romové dnes slaví svou kulturu a své tradice, na které jsou právem hrdí. Je mým potěšení být zde v Praze s paní Marií Gailovou, ředitelkou neziskové organizace Romodrom, která pomáhá Romům se sociálním začleňováním. Velvyslanectví USA v Praze si cení práce všech obdobných organizací a snaží se pomáhat, kdykoli je to možné — jako například předáním hraček komunitnímu centru Romodrom vloni před Vánocemi. Romodrom je také organizací, která usiluje o zrušení vepřína v Letech.“

Ve svém blahopřání Norman Eisen Romy také povzbudil:

„Ve svém dnešním pozdravu chci říci, že Romové mohou dosáhnout svých cílů, ať jsou jakékoli a ať už žijí v České republice, ve Spojených státech nebo kdekoli jinde. K dosažení svých cílů však potřebují správné prostředky — vzdělání, zaměstnání, dostupné bydlení a konec diskriminace a násilí.“

Pan velvyslanec rovněž zmínil, jakým způsobem Velvyslanectví Spojených států spolupracuje s Romy:

Americký velvyslanec v přítomnosti Marie Gailové popřál Romům k jejich mezinárodnímu dni (Foto: Velvyslanectví USA v Praze) „Podpora sociálního začleňování je jednou z priorit našeho velvyslanectví a uskutečňujeme ji podporováním neziskových organizací, jako je Romodrom, zprostředkováním stáží a obhajováním inkluzivního vzdělávání. Romové jako Marie hrají v tomto úsilí hlavní roli. Vy můžete prosadit, co potřebujete, ať už jednáním s českou vládou, jinými vládami či mezinárodními organizacemi.“

A na závěr Norman Eisen připojil i výzvu:

„Nechte své hlasy slyšet, nedopusťte, aby je přehlušila rétorika extrémistů! Spojené státy a mnoho dalších národů stojí při vás! Bachtalo tumaro drom! Vše nejlepší!“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Mezinárodní zkušenosti s integrací sociálně vyloučených lokalit
V březnu se Kongresovém centru Vavruška Paláce Charitas na Karlově náměstí sešli partneři projektu „Role měst v integraci sociálně vyloučené romské lokality – Praha 14“. Konference se konala pod patronací městské části Prahy 14, jejího starosty Bc. Radka Vondry a ředitele odboru sociálních služeb Ministerstva sociálních věcí ČR Mgr. Davida Pospíšila. Projekt, zahájený v dubnu 2012, je financován ze státního rozpočtu a prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Sociálně vyloučená lokalita v Madridu (Foto: www.romplan.cz) V rámci programu konference měli hosté možnost vyslechnout prezentaci ze Španělska z organizace IRIS, kterou přednesl její koordinátor Pedro Navarrete. Jednalo se o El Ventorro – poslední romskou vyloučenou lokalitu v Madridu a model přesídlení do nového bydlení. Jde hlavně o to dát šanci těm, kteří nemají střechu nad hlavou a projdou prostupným bydlením, aby dokázali, že mají zájem o slušné bydlení. Více řekla Ivetě Demeterové Lucie Svobodová – zástupkyně starosty MČ Praha 14.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
11.05.2013Role měst v integraci sociálně vyloučené lokality na Praze 14O Roma Vakeren
04.06.2010Historička Sarah Carmona na semináři "Romská identita"O Roma Vakeren
09.10.2009Jak se vede Romům v Praze 14O Roma Vakeren
04.05.2009Snášenlivost je možnáZprávy ze života Romů
20.07.2004Na Příbramsku se v srpnu sejdou mladí lidé různých kulturZprávy ze života Romů
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.02.2002UhryHudba
28.08.1998MadridZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Velikonoce českých a slovenských Romů ve vzpomínkách Ladislava Gorala
Už také pletete pomlázku a přemýšlíte, jak letos ozdobit vajíčka? Že ne? Tak to byste už měli. Jen pár dní nás totiž dělí od svátku jara. A my jsme se společně s Renou Horvátovou vypravili za Ladislavem Goralem, který nám prozradil, jak tento svátek oslavovali Romové nejen v Čechách, ale také na Slovensku.

Pletení velikonoční pomlázky

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce a dnešní doba pohledem kardinála Dominika DukyO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
03.08.2013Matku Ladislava Gorala zastřelili němečtí nacistéO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
18.08.2012Ladislav Goral: „Některé vzpomínky zůstávají živé, i kdyby vám bylo 90 let”O Roma Vakeren
29.10.2011S Ladislavem Goralem o romských velkorodech na českém území II.O Roma Vakeren
22.10.2011S Ladislavem Goralem o romských velkorodech na českém území I.O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romský strážník se v Sokolově osvědčil, městská policie chce zaměstnat dalšího
Bojovat se zločinem pomáhá městské policii v Sokolově už rok i strážník romského původu. Vyzná se dobře v tamní komunitě a pomáhá tak předcházet zbytečným problémům. Velitel strážníků je s výsledky Patrika Bandyho natolik spokojený, že zaměstnal ještě další čtyři asistenty prevence kriminality z řad Romů. Na české poměry je to stále ještě výjimka. Možná i právě proto si jezdí do Sokolova pro radu radní a šéfové městských policií z celé republiky. Více informací má Ľubomír Smatana.

Patrik Bandy, romský střážník Městské policie Sokolov (Zdroj: www.sokolov.cz) Levý břeh řeky Ohře v Sokolově, v pozadí jsou vidět koleje vlakového nádraží. V těchto místech se rozprostírá trochu zanedbaná lokalita, Divadelní ulice a její okolí. Žijí v ní převážně Romové.

Panely s informacemi o Romech v ulici U Divadla v Sokolově (Foto: Jana Šustová) „To je můj rajón. Tady jsem vyrostl, u babičky a u dědy. Až na nové přistěhovalce tady každého znám,“ říká Patrik Bandy.

V uniformě městského strážníka se z něj mezi místními stala respektovaná osobnost. „Lidé ho brali, byli rádi, že se dostal tak daleko,“ říká jedna z místních obyvatelek Štefanie Kruščinová.

A jak ho berou neromští občané? „Lidé jsou naštvaní, když dostanou pokutu, ale tak budou samozřejmě reagovat na mě a stejně tak na kolegu, který není Rom,“ míní Bandy. Opodál zastavuje auto státní policie, hledají jednoho z místních obyvatel.

„Státní policie si spolupráci s asistenty prevence kriminality hodně chválí. Dobře tady funguje ta naše místní znalost a oni to moc dobře vědí, takže toho rádi využijí. Víme, kde kdo bydlí, ke komu patří…“ popisuje romský strážník.

Romský asistent prevence kriminality v Sokolově Josef Turko (Foto: Jana Šustová) Patrika Bandyho vzal k městské policii její velitel Petr Kubis. Byl to jeho plán zapojit lidi, kteří znají místní prostor. A projevilo se to prý na bezpečnosti města.

Hledání vietnamského strážníka je těžší

Romský asistent prevence kriminality v Sokolově (Foto: Jana Šustová) „Když dnes rozebíráme bezpečnostní situaci v Sokolově, výsledek je, že tady nedochází k žádným přepadením, nejsou tady žádné demonstrace. Proto ty peníze za to stojí,“ tvrdí Kubis.

Proto hledá dalšího romského strážníka a kromě toho by velmi rád zaměstnal i policistu vietnamské národnosti. Vychází z myšlenky, že v ulicích mají být policisté, kteří důvěrně znají svoji komunitu a většinu obyvatel ve svém okrsku. S hledáním vietnamského policisty ale čeká větší potíže.

„Jedna věc je, abych na to dostal od města peníze, protože samozřejmě každý strážník stojí poměrně dost peněz. A druhá věc je najít takového Vietnamce, který nemá vysoké ambice jako většina z nich, tedy být lékařem, právníkem. V tomto duchu to asi bude složitější,“ dodává Kubis.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
26.10.2013Hana Bandyová: V našich školách nevidíte, že by se české dítě nebavilo s romskýmO Roma Vakeren
19.10.2013Sokolov zaměstnává čtyři asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
13.10.2013Romové pozvali obyvatele Sokolova do své ulice na festival a na obědO Roma Vakeren
25.02.2012Tomáš Ščuka si splnil svůj sen: vystudoval Policejní akademiiO Roma Vakeren
20.09.2006Zástupci menšin v Policii České republikyZprávy ze života Romů
15.09.2006Policie ČR chce mít ve svých řadách příslušníky menšinO Roma Vakeren
01.09.2006Pražská městská policie chce mít strážníky z řad příslušníků národnostních menšinO Roma Vakeren
07.04.2005Karlovarský kraj zřídí poradní výbor pro národnostní menšinyZprávy ze života Romů
19.07.2004Budoucí romští policisté se připravují na střední škole ministerstva vnitra na maturitní zkouškyFotoaktuality

=[ Reportáž ]=
Byznys s dotovaným bydlením v Trmicích komplikuje snahu o sociální začleňování
Sociální pracovníci v ulicích, poradenství nebo snaha o větší zaměstnanost. To jsou jen některé z nástrojů, kterými chtějí v Trmicích na Ústecku pomoci lidem z okraje společnosti. I přes snahu zlepšit situaci ve vyloučených lokalitách jim ale komplikuje práci například byznys s dotovaným bydlením. Podrobnosti má Jan Bachorík.

Trmice - Na Poříčí (Foto: www.mestotrmice.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
03.10.2015Žáci trmické základní školy se zúčastnily kreativních dílenO Roma Vakeren
08.11.2014Trmice na Ústecku mají nové vedení. Romské sdružení bude předsedat kontrolnímu výboruO Roma Vakeren
14.06.2014Terénní sociální pracovníci pomáhají nezaměstnaným v TrmicíchO Roma Vakeren
10.06.2014Streetworkeři si v Trmicích získali důvěruO Roma Vakeren
10.11.2012Martina Bajgera znají v Trmicích zdaleka nejen RomovéO Roma Vakeren
30.07.2011S Marcelem Cichým o novinkách v TrmicíchO Roma Vakeren
18.06.2011Město Trmice chce zlepšit život lidí ze sociálně vyloučených lokalitO Roma Vakeren
13.06.2011Trmice se snaží pomoci lidem z ghettZprávy ze života Romů
25.05.2011Trmičtí zastupitelé schválili plán na podporu sociálního začleňováníZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
„Som Biely aj Čierny“ zpívají Supa, Smola a Hrušky s Gulo čar
Nevídaná kombinace hudebních stylů a téma dnešních dnů jako hlavní myšlenka nové písně Čierny Biely, která právě vyšla jak na Slovensku, tak v Čechách – a rovnou s videoklipem! Spolupráce, která prořezává hudební styly a potírá rozdíly jak v hudbě, tak v barvě pleti.

Z videoklipu Čierny Biely (Zdroj: YouTube) „Som Biely aj Čierny“ to vzkazují světu Smola a Hrušky feat, Supa a Gulo Čar. Smola a Hrušky oslovili přední umělce daných žánrů –rappera Supa z formace Moja reč a špičku českého funku a world music – romskou kapelu Gulo Čar, kterási odskočila zazpívat během natáčení jejich nové desky. Natáčel s nimi Jan Rosenberg.

Videoklip najdete zde.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
15.01.2008Brněnský Gulo čar natáčel „Pražákům je hej“ pro pořad ČT Souboj hitů Zprávy ze života Romů
26.01.2007Kapela Gulo čar pozitivně hodnotí kampaň upozorňující na problematiku romských ghettO Roma Vakeren
27.10.2006Gulo čar vystoupí společně s králem soulu Jamesem BrownemO Roma Vakeren
06.06.2006Blíží se jedinečný koncert židovské a romské kapelyZprávy ze života Romů
21.04.2006Kapela Gulo čar pokřtí své nové CD Gipsy goes to HollywoodO Roma Vakeren
19.04.2006Gulo čar: z Bronxu do HollywooduZprávy ze života Romů
03.03.2006Skupina Gulo čar vyrazila na likviduj! tourO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
07.04.2005Kapela Gulo Čar vystoupí s Dougem Wimbishem z Living ColorZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale i na internetu – adresa je romove.cz a také na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat.Hezký večer a nebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26430
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003