Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:18

Na Slovensku přibývá obcí, které pomáhají Romům postavit si vlastní bydlení
06-04-2014  Vojtěch Berger


Romové při stavbě svého nového domu ve Svatém Antonu na Slovensku (Foto: Vojtěch Berger, Český rozhlas) Slovenští Romové často přežívají v chatrčích poslepovaných ze dřeva a plechu bez vody a elektřiny. Bez důstojného bydlení mají těžko šanci na lepší život. Zkušenost ale ukázala, že nestačí jenom chatrče zbourat a přestěhovat Romy do nových a hotových sociálních bytů. Mnohem lepší výsledky mají v obcích, kde Romům pomohli postavit si domy vlastníma rukama.

Umožnit Romům, aby si postavili sami vlastní dům, vyzkoušeli i ve Svatém Antonu u Banské Štiavnice.

Romové při stavbě svého nového domu ve Svatém Antonu na Slovensku (Foto: Vojtěch Berger, Český rozhlas) „Je to tady mnohem lepší než tam, kde bydlíme. Dá se říct, že si stavíme sami. Takže si toho budeme i vážit. Kdo chce pracovat, ať pracuje, kdo nechce, ať nejí,“ říká Roman, který se s manželkou a osmi dětmi bude brzo stěhovat.

Ze starého domu do nového to bude mít rodina jenom pár metrů. Kvalitou bydlení ale přeskočí hned několik staletí. „Máme tady světlo a všechno, elektřina už funguje a není problém. Hezký to tady bude,“ raduje se Roman.

Rom při stavbě nového domu ve Svatém Antonu na Slovensku (Foto: Vojtěch Berger, Český rozhlas) Nízkoenergetický dům si Romové postavili sami. Měsíční nájem v přepočtu necelých tisíc korun plus energie, to je víc než férová cena.

O tom, kdo bude v domě nakonec bydlet, rozhodne obecní komise. Přednost dostanou ti, kdo na stavbě řadu měsíců pracovali.

„Ale není to jen o jednom domě. Je to o těch domech, které už jsou. Pokud jim dáte možnost připojit se na vodovod, nebo jim dáte možnost si to nějakým způsobem opravit, tak si sami vybudují třeba sprchový kout. Sami si to nějakým způsobem zvelebí. A i tam je posun,“ naznačuje starosta Jozef Baranyai.

Původní příbytky Romů, kteří si staví vlastní dům ve Svatém Antonu (Foto: Vojtěch Berger, Český rozhlas) „Tady jsme všechno vybetonovali, dělali jsme zedničinu. Prakticky celý dům předěláváme,“ ukazuje jeden z Romů.

I když jsou Romové při zedničině šikovní, potřebovali na stavbě odborný dohled. Ten vykonávala stavební firma, kterou vede Ondrej Binder.

„My už přes 20 let pracujeme s Romy. Vyučili jsme desítky či stovky lidí, nejen Romů, ale i takových, které společnost odepsala. Naučili jsme je řemeslu a je na nich, jestli si vytvořili své firmičky a začali podnikat, nebo se někde zaměstnali,“ říká Binder.

Podobné domy jako ve Svatém Antonu by v budoucnu mohly vyrůst i jinde na Slovensku. Další vesnice už dnes zaměstnávají Romy v obecních firmách, kde si sami postaví svůj vlastní dům a materiál pak splácejí obci.

Na Slovensku přibývá domů, které si za pomoci obcí staví Romové. Ve Svatém Antonu u Banské Štiavnice natáčel zpravodaj Vojtěch Berger

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26418
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003