Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:38

Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kultury
02-04-2014  Muzeum romské kultury


Romský tábor – kotláři. Rumunsko, 1935. Ze sbírky Muzea romské kultury Muzeum romské kultury zahajuje na Mezinárodní den Romů, v úterý 8. dubna, novou výstavu. Jejím tématem je rozdíl mezi skutečnou podobou a způsobem života Romů a mnohdy romantickými představami, které si o nich v minulosti vytvářela majorita.

Výstava staví proti sobě historické pohlednice, které zobrazují Romy a jejich život a stylizované snímky, které sloužily především k pobavení. Dva typy odlišných pojetí stejného tématu tak velmi dobře ukazují rozdíl mezi skutečnými Romy a představami o nich.

Dívky ve stylizovaných kostýmech kartářky a květinářky, lokace: neznámá. První čtvrtina 20. století. Ze sbírky Muzea romské kultury „Autentická vyobrazení zachycují podobu života Romů na území střední a východní Evropy,“ uvádí jedna z kurátorů výstavy, Lenka Grossmanová. „Uspořádali jsme je volně podle jednotlivých témat – kočování, usazení, řemesla, hudba, oděv. Jsou pro nás dnes jedinečným zdrojem poznání života romského etnika od konce 19. století do třicátých let století dvacátého,“ dodává.

Druhým typem jsou pak stylizované pohlednice. „Cikánské téma bylo vždy v umění oblíbené,“ doplňuje Grossmanovou druhý z dvojice kurátorů, Martin Chlup. „Odkazuje k touze po exotice, tajemných a tajuplných věcech. Některá dílka – především ta inspirovaná krásou romských žen – jsou tak mnohdy až nechtěnými kýči.“

Koncept i doprovodný text výstavy vychází z velkoformátové publikace PhDr. Jany Horváthové „Devleskere čhave – svedectvom starých pohľadníc“.

Vernisáž výstavy se koná v úterý 8. dubna od 16 hodin v Muzeu romské kultury. Akce je součástí Týdne romské kultury, který se v Brně odehrává od 7. – 12.4.. Samotná výstava pak potrvá až do 21. září.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26400
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003