Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.09.2023 12:07

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
29-03-2014  Jana Šustová, Iveta Demeterová, Tatiana Čabáková

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vám představíme aktivity Rubikon centra. Povíme si také o Jarovnicích. Tam Romové cvičí psy, kteří to někdy dotáhnou i do policejního sboru. A ještě jednou se vrátíme k filmu Všetky moje děti.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Rubikon centrum pomáhá propuštěným vězňům najít práci
Máte problém najít zaměstnání? Nejste si jisti, jak se správně chovat při pohovoru? Kde najít pomoc při hledání práce, máte-li záznam v rejstříku trestů? Pomohou vám v Rubikon centru.

Logo Rubicon centra (Zdroj: www.rubikoncentrum.cz) Že bez práce není šance na nový život, si právě tam dobře uvědomují a v současné době spolupracují s dvaceti zaměstnavateli. Riziko návratu k trestné činnosti pro ty, kteří se vrátili z výkonu trestu a nemohou najít práci je hodně vysoké - celých 60 %. Hlavním důvodem nezaměstnanosti je záznam v rejstříku trestů. Více o službách Rubikon Centra řekla Ivetě Demeterové Renata Hovorková, pracovní poradkyně pro oblast Praha a Středočeská kraj.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
24.01.2015Pracovní agentura Rubikon pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
08.04.2014Rubikon Centrum pomáhá s uplatněním na pracovním trhuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Stanislav Čonka patří k výrazným postavám dokumentárního filmu Všechny moje děti
Pan Stanislav Čonka patří k nepřehlédnutelným postavám dokumentárního snímku Všechny moje děti, který se od 13. března promítá v českých kinech. Film představuje práci katolického kněze Mariána Kuffy, který má svou faru v Žakovcích otevřenou pro potřebné a navíc pomáhá Romům v devíti chudých romských osadách na východním Slovensku. A právě Rom Stanislav Čonka je mu při této práci velkou oporou. Sám žije v romské osadě Veľká Lomnica, ale pomáhá i lidem z různých jiných míst. Představí nám ho Jana Šustová.

Josef Čonka s manželkou na pražské premiéře filmu Všetky moje deti (Foto: Jana Šustová) Stanislav Čonka začal s farářem Mariánem Kuffou spolupracovat zhruba před sedmnácti lety.

„Když jsem se seznámil s panem farářem Kuffou, tak jsem pomáhal člověku z osady z Nového Slavkova, který nemá nohu. Odvezl jsem ho k panu farářovi, který mu dával věci a pomáhal mu. A tehdy si mě pan farář všiml a zeptal se mě, proč pomáhám chudým. Odpověděl jsem mu, že ten člověk je chudý, nemá nohu, tak mu musím pomoct. Nejvíc jsem mu pomáhal se dřevem, protože on si pro dřevo nemohl chodit. Neměl moc peněz, a když jsem si pro sebe koupil dřevo, půl fůry jsem mu každý týden vozil svým autem do Slavkova, aby měl teplo, protože to bylo v zimě.“

Po nějaké době však kontakt mezi Stanislavem Čonkou a paterem Mariánem Kuffou asi na deset let ustal.

Režisér Ladislav Kaboš a pan Stanislav Čonka na slovenské premiéře filmu Všetky moje deti (Foto: Media Film) „Když jsem se po deseti letech vrátil do Žakovec, pan farář mě nepoznal. Měl jsem zelenou Škodovku 110 R, a když jsem mu řekl: Pane faráři, co Vám říká zelená erka 110? Stano, jste to Vy? Ano, jsem to já. Tak mě poznal a od té doby až dosud pracujeme spolu. Teď už je to asi 6 nebo 7 let, co to spolu táhneme.“

Domov Stanislava Čonky v osadě Veľká Lomnica je otevřen nejen pro Romy, ale i pro ostatní.

„Pomáhám tam našim chudým Romům, ale nejen jim. Měl jsem doma Romy, ale i ne-Romy z naší obce Veľká Lomnica, kteří jsou bezdomovci. Ujmu se jich u sebe doma, a když se pan farář dozví, že se o ty lidi starám a že sám mám někdy nouzi, tak si někdy ty lidi vezme ode mě k sobě.“

Pater Marián Kuffa totiž na své faře v Žakovcích ubytovává 250 lidí, mezi nimiž jsou bezdomovci, propuštění vězni, alkoholici, prostitutky a také lidé s postižením. Navíc pomáhá Romům v devíti chudých osadách a jejich situace se díky tomu zlepšila.

Nový domeček v osadě (Foto: Media Film) „Například před čtyřmi lety, když jsme u nás stavěli ty domečky – u nás jsme s panem farářem začali v roce 2010 – já jsem sám osobně postavil 24 rodinných domků, které jste viděli v tom filmu, a které jsou jedno- nebo dvojpokojové. To bylo v letech 2010-2012. V roce 2013 jsme jen dokončovali ty práce. U nás tedy vzniklo 24 domečků, které jsem já stavěl, ale pan farář se svými lidmi stavěl i další. Třeba v Huncovcích postavili řadové domky.“

Ve filmu vidíme Stanislava Čonku pracovat na stavbách a opravovat všechno možné, co se porouchalo.

„Nejsem vyučený zedník, ale zedničině rozumím. Nedokončil jsem střední školu – učil jsem se dva roky na strojního mechanika ve Vagónce, ještě mi chyběl rok k dokončení, ale narodil se nám syn Stanko, tak jsem musel nechat školy a věnovat se ženě a dítěti. Ale vyznám se ve všech pracích – i v tesařině, zedničině, jakoukoliv práci mi dají, tak ji zvládnu, opravuji televizory, elektroniku, všechno možné.“

A jak se naučil opravovat televize?

Stanislav Čonka a režisér Ladislav Kaboš s filmem Všetky moje deti v Kežmarku (Foto: Media Film) „To mě naučil jeden člověk, který u mě bydlel. Nebyl to Rom. Dřív dělal v opravně vedoucího, měl ženu z Nitry, ale žena ho opustila, protože začal pít. Tak se dostal na ulici. Ale u nás ve Veľké Lomnici to byla taková nejvýznamnější rodina. U mě bydlel čtyři roky. Pan farář o tom věděl a pak ho vzal k sobě do Žakovec, protože jsem se za něj přimluvil. Byl tam rok, jen ale přes zimu a na léto zas musel odejít, protože si rád vypil. A já tomuto bezdomovci můžu poděkovat za to, že mě naučil opravovat televizory a další věci. Teď dělám v osadě opravy pro naše Romy.“

Stanislav Čonka své dovednosti předává i dalším Romům.

„Nám Romům se stačí jen jednou podívat na tu práci a už jí také zvládneme. Doma jsem to naučil asi tři nebo čtyři Romy a už to také zvládají a opravují televizory. Když si někdo z nich s nějakou poruchou neví rady, přijde za mnou: Stano, toto mi nejde, tohle neumím opravit... A já mu jen povím, co je třeba udělat a on jde a pak za mnou přijde celý šťastný a usmívá se: Stano, měl jsi pravdu, televizor už jde. Takže je učím stále, jak jste i viděli ve filmu, kde Beátce omítáme domeček, že učím i ostatní tyto práce, aby se mohli postarat i sami o sebe.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
03.07.2014Režisérka Jana Ševčíková přichází s novým dokumentem Opři žebřík o nebeZprávy ze života Romů
08.04.2014Díky mravenčí práci faráře Mariána Kuffy se Romové z osad hodně měníO Roma Vakeren
06.04.2014I život v nejchudších romských osadách lze změnitZprávy ze života Romů
22.03.2014Film Všechny moje děti ukazuje, že i v chudých romských osadách jsou talentovaní lidéO Roma Vakeren
01.03.2014Dokumentární film Všetky moje deti sleduje práci kněze, který pomáhá v chudých romských osadáchO Roma Vakeren
22.02.2014Nepít a makat, káže romské evangeliumZprávy ze života Romů
09.02.2014Slovenský farář předstihl dobu i samotného papeže. O celých 20 letZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Cesta Lukáše Kotlára z dětského domova na prestižní gymnázium Open Gate
Teď vám představíme mladého romského muže, který pátým rokem studuje v Babicích u Prahy na prestižním soukromém gymnáziu Open Gate. Lukáš Kotlár je od svého narození v ústavní péči. Na základní škole měl vždy dobré známky a jeho chuť studovat mu otevřela možnost stipendia na této škole. O studiu, nových možnostech i jeho hledání romské identity si s ním povídala Tatiana Čabáková.

Lukáš Kotlár (Foto: Romea.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
19.12.2015Mladý Rom Lukáš Kotlár reprezentoval Česko na Mezinárodní ceně vévody z EdinburghuO Roma Vakeren
10.08.2013Lukáš Kotlár: Dětský domov mi umožňuje naplnit si svoje snyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských žen
Projekt Rom-Act má opravdový dopad na romské ženy. Jeho cílem je prostřednictvím vzdělávání zlepšit sociální situaci, pracovní příležitosti a vzdělanost evropských Romek různého věku a zázemí. Už v roce 2014 projde procesem uznávání neformálního vzdělávání padesát romských žen v Evropě. Do projektu jsou zapojeny organizace z Česka, Rumunska, Řecka, Irska a Španělska. U nás na projektu participuje občanské sdružení Slovo 21. Více už Rena Horvátová.

Logo Rom-Act (Zdroj: www.rom-act.eu)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26398
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003