Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 08:18

Výstava představí úspěchy romských sportovců
17-03-2014  Muzeum romské kultury


Patrik Kroščen, šestinásobný Mistr Evropy v kickboxu (Foto: ProFighters.cz) „Svět bez hranic. Romové a sport“ je název výstavy, kterou na jarní a letní měsíce připravilo Muzeum romské kultury. Vedle legend československého boxu se návštěvníci seznámí také s nadějnými mládežnickými sportovci. Podle kurátorky výstavy je sport pro Romy způsobem, jak získat uznání většinové společnosti.

Naši zemi reprezentovali na mezinárodních závodech včetně olympiády také romští sportovci, vynikli hlavně v boxu, úspěchy zaznamenali ale také v gymnastice, kulturistice, fotbalu nebo hokeji. Jejich osudy nyní přiblíží výstava SVĚT BEZ HRANIC. ROMOVÉ A SPORT, kterou připravilo Muzeum romské kultury v Brně. Potrvá od 20. března do 21. září.

„Sport dává Romům možnost vypracovat se a díky svým úspěchům být uznáni okolím,“ vysvětluje kurátorka výstavy Jana Poláková. „Někteří romští sportovci, například jako boxer Jan Balog, pak také dále pracují s romskou mládeží a sport se pro ně stává odrazovým můstkem k dalším tématům. Také proto jsme se rozhodli veřejnosti prezentovat toto dosud nemedializované téma,“ dodává.

Dana Beránková při závodu (Z archivu Dany Beránkové) A v jakých sportech Romové nejvíce vynikají? „Jejich nejsilnější disciplínou je box. V tom nás také reprezentovali na olympijských hrách,“ uvádí Poláková. Jako první Rom za Československo nastoupil do boxerského ringu pod pěti kruhy Miroslav Šándor (17. místo na LOH 1980 v Moskvě), už za ČR pak boxeři Ľudovít Plachetka a Pavol Polakovič (oba 9. místo v Atlantě 1996). Smutný sportovní osud pak potkal boxery Stanislava Tišera a Miroslava Toráče a gymnastku Danu Gažiovou. Sen o olympiádě v Los Angeles jim v roce 1984 překazil politický bojkot. „To mě nejvíc mrzí za tu kariéru, protože druhá olympiáda už je pro gymnastku hodně daleko,“ vzpomíná Dana Gažiová (dnes Beránková). „Bylo to nesmyslné, bylo nám šestnáct let, člověk vůbec neviděl do politických vztahů. Oplakali jsme to,“ dodává.

Vedle historie představí interaktivně pojatá výstava i nejmladší generaci romských sportovců, například 11letého Patrika Kroščena z Bohumína, šestinásobného mistra Evropy v kick-boxu.

Výstava Svět bez hranic. Romové a sport, 20. 3. – 21. 9. 2014; otevřeno: út – pá, ne 10.00 – 18.00.

Muzeum romské kultury, Bratislavská 67, Brno, www.rommuz.cz, https://www.facebook.com/muzeum.romske.kultury.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26371
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003