Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 15:24

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
07-12-2013  Jana Šustová, Andrea Čánová, Iveta Demeterová, Tomáš Bystrý

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Útočné zbraně a odstřelovací puška používaná ve válce. Tak vypadal nelegální arzenál, který detektivové objevili u pětice pravicových radikálů na Bruntálsku a Olomoucku. Více se dozvíte v naší první reportáži. S romskou novinářkou Denisou Havrľovou budeme mluvit o zvolení extremisty Mariana Kotleby banskobystrickým hejtmanem a věnovat se budeme i zrušení víz do Kanady.

Tolik úvodem našeho vysílání, které Vám rovněž zpestří romská hudba z domova i ze zahraničí.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenge šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Policie obvinila pravicové extremisty z Bruntálska, mezi pachateli je i voják
Razie proti pětici pravicových radikálů z Bruntálska, kteří měli nelegální arzenál zbraní, vyvolala strach a napětí mezi Rómy. Kriminalisté totiž u obviněných našli i mnoho materiálů s extrémně pravicovou tématikou. Stíhání jsou přitom na svobodě, žalobce ani nenavrhl vazbu. Mezi pachateli je i jeden profesionální voják. Reportérka Andrea Čánová zjišťovala podrobnosti

Foto: ČTK/Policie

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
10.05.2012Extremisté jsou v Česku aktivní, jejich pozice ale slábneZprávy ze života Romů
02.03.2012Zpráva vnitra: pravicoví extremisté by mohli přejít i k teroristickým útokůmZprávy ze života Romů
24.10.2011Útočníkům z demonstrace v Novém Bydžově hrozí až tři roky vězeníZprávy ze života Romů
15.10.2011Šluknovští Romové vypískali pořadatele demonstraceZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
15.09.2011Prolomit vlny: Dědečkův hlavolamZprávy ze života Romů
14.09.2011Členové vlády podle Kocába neznají jeho koncepci romské integraceZprávy ze života Romů
14.09.2011Nájemné v městské ubytovně Trival v Českých BudějovicíchZprávy ze života Romů
14.09.2011Novoborská radnice zřídí nová pracovní místa pro RomyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Na Slovensku byl hejtmanem Banskobystrického kraje zvolen pravicový extremista
Slovensko v šoku nebo překvapení slovenských voleb! I takové titulky se v médiích objevovaly po zvolení pravicového extremisty Mariana Kotleby hejtmanem Banskobystrického kraje. V čele tohoto regionu tak stane muž, který mimo jiné pořádal i demonstrace proti Romům. Kvůli extremistickým projevům byl i několikrát obžalován. Po telefonu zdravím redaktorku Tiskové agentury Slovenské republiky Denisu Havrľovou. Hezký dobrý večer!

Marian Kotleba (Foto: Archiv Ľudové strany Naše Slovensko)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.05.2015Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé RomyZprávy ze života Romů
01.08.2013Romové na východním Slovensku pěstují zeleninu. Často je to jejich první práceZprávy ze života Romů
20.07.2013Řádové sestry ve slovenské Nitře pomáhají dětem v komunitním centruO Roma Vakeren
13.07.2013Ján Lauko poutavě vypráví o historii i současnosti romského skautingu na SlovenskuO Roma Vakeren
30.08.2012Jak se daří na Slovensku zařazovat děti do vzdělávacího systému?Zprávy ze života Romů
14.08.2012Proč nemají Romové práciZprávy ze života Romů
23.06.2012Strážník městské policie na Slovensku zastřelil tři RomyO Roma Vakeren
16.06.2012Jsou rodičovské příspěvky na Slovensku dostačující pro potřeby rodin?O Roma Vakeren
26.05.2012Proč Romy, kteří žijí jako většina, majorita nevidí?O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany především díky rozsáhlým legislativním změnám v azylovém systému
Čeští občané mohou cestovat do Kanady bez víz a mohou tam pobývat až po dobu šesti měsíců. O zrušení vízové povinnosti, která platila od července 2009, nám poví kanadský velvyslanec Otto Jelinek.

Foto: Archiv Českého rozhlasu - Radia Praha Zrušení víz umožnily rozsáhlé změny v kanadském azylovém systému. Byly zavedeny k loňskému 15. prosinci a jejich cílem je poskytnout rychlejší ochranu těm, kteří ji potřebují, zajistit rychlejší odjezd těch, u kterých bylo zjištěno, že ochranu nepotřebují. Iveta Demeterová se zeptala kanadského velvyslance v ČR Otto Jelínka – jaká je nová azylová politika Kanady.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
14.11.2013Kanada zrušila vízovou povinnost pro občany České republikyZprávy ze života Romů
21.01.2013Zůstaňte doma, radí kanadská kampaň Romům v MaďarskuZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
19.11.2011Zkušenosti z emigrace v KanaděO Roma Vakeren
30.10.2011V Kanadě žádá o azyl denně 50 Romů z MaďarskaZprávy ze života Romů
07.10.2011Kanada odkládá rušení víz pro Čechy, sleduje ŠluknovskoZprávy ze života Romů
28.05.2011Emigrace a návratO Roma Vakeren
26.03.2011Kanadští experti zjišťovali, jaká je u nás situace RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Nakladatelství Kher vydalo metodickou příručku Rozumění pro učitele pracující s romskými žáky
Nakladatelství romské literatury Kher právě vydalo inovativní čítanku a metodickou příručku pro učitele, kteří pracují především s romskými žáky. Publikace má název Rozummění a vychází jako e-kniha. Zájemci ji mohou zdarma stáhnout na stránkách nakladatelství. Podrobnosti zjišťovala Jana Šustová.

Příručka Rozummění (Zdroj: Nakladatesltví Kher) Čítanka Rozummění reaguje na absenci romské literární tvorby ve výuce v českých školách a upozorňuje na možnosti, které její zařazení do výuky může nabízet. Publikace také představuje pedagogům, jakým způsobem mohou ve svých hodinách pracovat s romštinou. Jak říká romista Lukáš Houdek z Nakladatelství Kher, jedná se o druhou příručku tohoto charakteru.

„Ta příručka ve své formě navazuje na jinou příručku, která se jmenuje Druhá směna a kterou jsme vydali ještě ve sdružení Romea. Ta byla obecně pro žáky základních škol a tahle nová se zaměřuje přímo na potřeby žáků romských. Na dílech současných romských autorů a také některých už nežijících se snažíme poskytnout učitelům materiál, jak zapojit romské téma, romskou literaturu i romštinu do výuky romských dětí a dát jim tak možnost setkávat se s pozitivními vzory a také s romskými hrdiny těch povídek, s romskými texty, aby se češtinu a sloh neučily na textu Ernesta Hemingwaye, když se můžou učit třeba na textu Tery Fabiánové. To je bude asi mnohem víc bavit, protože to vychází z jejich prostředí.“

Už na předchozí čítanku Druhá směna přicházely ze strany učitelů pozitivní ohlasy.

„Na seminářích, které jsme k té příručce pořádali kdysi na školách, se k ní učitelé vždy stavěli velice pozitivně, protože obecně se potýkají s tím, že k tomuto tématu nemají moc materiálu a pokud vůbec nějaký mají, tak k němu není zpracovaná žádná metodika, takže nevědí, jak to úplně přesně zapojit. A tohle je přímo na klíč vytvořená sada úkolů ke každému textu, stejně tak, jako tomu bylo u té Druhé směny a učitelé s tím mají mnohém méně práce. Jen si vyberou některý z úkolů, protože těch úkolů je mnohem víc, než v té hodině můžou reálně stihnout, ale oni si to sestaví podle svých potřeb. Jestli romské děti mluví romsky, tak tam zařadí romštinu, pokud ne, tak tam dají něco úplně jiného, to záleží na nich, ale polovinu práce už mají hotovou.“

Romista Lukáš Houdek s romskou spisovatelkou Ivetou Kokyovou (Foto: Jana Šustová) Čítanka může romským dětem pomoci pozitivně se identifikovat s romskou kulturou, kterou jejich okolní většinová společnost často odmítá a znevažuje. Lukáš Houdek k tomu uvádí:

„My jsme na tohle žádné výzkumy nedělali, ale na základě zkušeností se domníváme, že právě tohle může být možnost, jak romské žáky motivovat k tomu, aby se o tu výuku zajímali, aby je to bavilo. Protože samozřejmě když do toho čistě gádžovského prostředí učitel zařadí téma romské literatury a romštiny, dá jí tím tu legitimitu, že do té školy patří, tak ten žák to ucítí a bude mít k té škole a probírané látce jiný postoj a bezesporu ho to bude víc bavit. Myslím si, že řada problémů může pramenit v sebeidentifikaci a stydění se za to, kdo vlastně jsem, a tohle může ty žáky určitě nakopnout k tomu, aby se nebáli o těch věcech mluvit. Ale je zas na učitelích, aby ty žáky do ničeho nenutili a pokud žáci s tou romštinou nechtějí pracovat, tak aby je třeba nenutili předčítat nahlas před třídou, protože to je samozřejmě také hodně stresující.“

Příručka rovněž pracuje s krátkými autobiografiemi romských spisovatelů, v nichž mají žáci například za úkol hledat jejich motivace k tvorbě nebo formou loutkového divadla ztvárnit jejich životní příhody.

„Celkem jsme zahrnuli devět autorů a snažili jsme se tam mít nejen matadory romské literatury, ale i současné autory. Pro finální výběr jsme s Radkou Patočkovou sestavili seznam čtyřiceti – padesáti textů, ze kterých metodičky z Masarykovy univerzity, které připravovaly tu metodickou část a ty úkoly, vybraly ty, se kterými by se ve školách nejlépe pracovalo. A myslím, že finální výběr autorů je celkem reprezentativní, co se týče toho, kdo je jak známý a úspěšný a kdo zatím moc známý není.“

Příručka pracuje také s audionahrávkami romských verzí textů, případně s videoklipy nebo videomedailony, ve kterých někteří romští autoři předčítají vlastní autobiografické texty.

Metodickou příručku Rozumění naleznete zde

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
27.09.2014ReportážO Roma Vakeren
14.01.2014Tóny z okrajů představí hudbu marginalizovaných skupinZprávy ze života Romů
03.12.2013KHER vydává čítanku romské literatury (nejen) pro romské žákyZprávy ze života Romů
23.04.2013Novela Listopad romské autorky Ireny Eliášové vychází v nakladatelství KherZprávy ze života Romů
13.01.2013Novou sbírku pohádek romských autorů Otcův duch kávou pokřtila Bára HrzánováO Roma Vakeren
13.01.2013Herec Roman Michalčík se začal věnovat i literární tvorběO Roma Vakeren
02.01.2013Pozvánka na křest sborníku pohádek romských autorů Otcův duchZprávy ze života Romů
15.12.2012Vyšla e-kniha romských pohádek Otcův duchO Roma Vakeren
11.12.2012Vychází kniha pohádek romských autorů Otcův duchZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sdružení Romodrom uspořádali adventní mši v kostele Svatého Martina ve zdi
A teď se spolu s námi pojďte na adventní mši do kostela sv. Martina ve zdi v Praze, kterou pořádalo minulou neděli Občanské sdružení Romodrom v čele s předsedkyní Marii Gailovou. Natáčel kolega Jan Rosenberg.

Marie Gailová (Foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
17.01.2015Romodrom o.p.s. poskytuje sociální služby a vzdělávací programy lidem ohroženým sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
01.02.2014Zakázku na výrobu dřevěných zásněžek nakonec Romodrom nedostalO Roma Vakeren
28.11.2013Pozvánka na bohoslužbu a adventní duchovní obnovuZprávy ze života Romů
06.10.2012Občanské sdružení Romodrom už působí i v LiberciO Roma Vakeren
03.12.2011Sdružení Romodrom v Karlíně otevřelo Centrum předškolní výchovyO Roma Vakeren
09.07.2011Občanské sdružení Romodrom poskytuje sociální služby již 10 letO Roma Vakeren
28.05.2011Občanské sdružení Romodrom slaví 10. výročí od svého vznikuO Roma Vakeren
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
25.06.2010Romodrom pomáhá lidem ve výkonu trestuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren vám přeje krásný večer. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz

Mangav tumenge lači řači.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26364
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003