Vytištěno 31.05.2023 18:19 01-03-2014 Jana Šustová, Iveta Demeterová, Tomáš Bystrý, Robert Hoza, Alica Heráková Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. "O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakeren Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Dnes si povíme o romských ženách, které by se chtěly uplatnit v politice, pozveme vás na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět, který každoročně otvírá řadu citlivých a ožehavých témat z celého světa. A svůj příběh nám povypráví čtyřiadvacetiletá Inka Jurková. Som rado hoj san amenca. Adadžives tumenge anas nevipena andalo romano dživipen. Šunena palu romane džuvlija – savi kamen te kerel buči, the tumenge phenaha pol o filmos Savore mire čhave. Ačhuven amneca - nabisterem - amenca pes dodžanena butheder. =[ Reportáž ]=
Romské vysokoškolačky se chtějí angažovat v politice
Studují pedagogiku, ekonomii, sociální práci nebo mezinárodní vztahy. Je
jich deset a mají o své budoucnosti jasno. Ambice skupiny mladých romských
vysokoškolaček nekončí získáním vytouženého titulu. Míří vysoko, chtějí se
veřejně angažovat a jejich cílem je politika. V Praze s nimi natáčela Alica
Heráková.
„Tady ta stará část slouží především reprezentativním účelům, sídlí zde kabinet ministra.“ Představoval budovu a její veřejnosti skryté prostory jeden ze zaměstnanců ministerstva, Erik Siegl. Ve středu následovalo také téma image poradenství. Co je to dress code a jak se dle jednotlivých typů dress codu obléct, učila dívky slavná stylistka Olo Křížová.
Toto téma se setkalo jednoznačně s největším úspěchem. „Myslím, že pro mě byla nejpřínosnější diskuze s Olo, která nám ukázala, jak se oblékat v určité společnosti a myslím si, že tohle můžu aplikovat ihned.“ Hodnotila workshop jedna z účastnic, Denisa Horváthová z Ústí nad Labem. Čtvrtek byl pak ve znamení tématu mezinárodní instituce. OSN, NATO, Evropská unie a její struktura.
„A až po letech, myslím deseti letech Velká Británie řekla: ok, můžeme to
dát jako součást evropského práva.“ Diskutovaly účastnice nad tématem výjimek z evropského práva s Vladimírem Bartovcem z neziskové organizace Europeum. V pátek, poslední den výcviku, se pak zaměřovaly na téma osobního rozvoje a znalostí z managementu. Informačně i diskuzně naplněný program dívky na jedné straně vyčerpal, na straně druhé však zároveň obohatil. Další část výcviku je čeká už v dubnu. „Chtěly bychom navázat na další úroveň politického života, chtěli bychom se věnovat politice na lokální úrovni, tzn. na úrovni komunální, protože na podzim potom budou komunální volby. Ta komunální úroveň je taková nejreálnější šance, jak se zapojit do politiky.“ Dodala koordinátorka celého výcviku, Martina Horváthová. Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Festival Jeden svět představí i soud maďarskými vrahy šesti Romů
Milovníci dokumentárních filmů budou mít v příštích týdnech nabitý program –
v pondělí totiž začne šestnáctý ročník mezinárodního festivalu Jeden svět,
který se zaměřuje na lidská práva. V Praze potrvá do 12. března a poté se
přemístí do třiceti tří českých a moravských měst. Jeho hlavním tématem je
letos práce, protože právě zaměstnání jako zdroj obživy se po několika
letech ekonomické krize stává každodenním tématem stále většího počtu lidí.
Pokračuje Jana Šustová.
„Pro mě je film Verdikt v Maďarsku jeden z vrcholů letošního festivalového programu. Hodně jsem se na něj těšila, protože jsme už nějaké dva-tři roky věděli, že se ten film chystá a byli jsme v kontaktu s režiséry. Ten film je výjimečný v tom, že režisérka s producentem měli možnost jako jediní zástupci médií být po tři roky v soudní síni, kde se odehrával obrovský soud s partou Maďarů, kteří vyznávají ultrapravicové názory a udělali to, že vtrhli do jedné romské vesnice, kde velmi brutálním způsobem zabili několik lidí. Naštěstí byli dopadeni a ten soud se opravdu táhl tři roky.“ A jak Hana Kulhánková dodává, film rozhodně nenechá diváka klidným. „Když jsem ten film dokoukala, tak jsem si říkala, jak je to hrozné, jakým způsobem se někdo k druhému člověku chová tak, že ho vůbec nevnímá jako člověka. Vůbec nechápu, jak ten soud a hlavně hlavní hrdina pan soudce mohl vydržet ty tři roky poslouchat úplné výmysly, rasistické výroky a vůbec všechno, co se v tom během toho soudního řízení odehrálo. A musím říct, že takovým jedním zadostiučiněním je to, že většina těch pachatelů byla odsouzena k doživotním trestům, o čemž si myslím, že je to dobrý příklad toho, že ve společnosti nemůžeme strpět takovéto zločiny z nenávisti.“ Další ze sto šesti zajímavých filmů letošního festivalu Jeden svět ukáže, s čím se potýkají děti, které vyrůstají ve výchovných ústavech.
Hlavními hrdinkami filmu Počátky jsou dvojčata romského původu Pavla a Denisa a jejich o několik měsíců starší sestra Adéla. „Musím říct, že na mě ten film opravdu velmi zapůsobil, protože je vidět, s jakými základními věcmi se ony musí potýkat, protože neznají zvyky společnosti, jakým způsobem funguje. Počínaje tím, že si okamžitě musí najít práci, musí platit nájem a všechny takovéto základní věci, a přitom nejsou zvyklé se samy o sebe starat, protože v tom ústavu o ně bylo postaráno dobře. A navíc pochází z rodin, které nefungují, takže ani z této strany nemají někoho, o koho by se mohly opřít. A mě bude hodně zajímat, jak jsou na tom teď. Doufám, že se nějak daly do kupy a že ten život zvládají lépe, než je ukázané v tom filmu.“ Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Cesta Inky Jurkové ke studiu romistiky
Čtyřiadvacetiletá Inka Jurková na rozdíl od svých vrstevníků nejezdila jako
malá na letní dovolenou k moři, ale na východní Slovensko – a to přímo do
tamních romských osad. Její matka – známá etnomuzikoložka – tam totiž
sbírala staré romské písně. Už tehdy se její vztah k Romům a romské kultuře
prohluboval. A to až natolik, že se později rozhodla studovat romistiku.
Natáčel s ní Tomáš Bystrý.
Zde si můžete příspěvek poslechnout: =[ Reportáž ]=
V Ústí nad Labem se uskuteční první charitativní ples
Tři mladí muži se rozhodli, že pomohou dobré věci. Petr Horáček, Michal
Havel a Jan Cibrík. Přemýšleli, jak naplnit motto Solidarita není
jednobarevná. Proto se rozhodli uspořádat charitativní ples a výtěžek věnují
dětem. Ples můžete navštívit 14. března v kulturním domě v Ústí nad Labem.
Natáčela s nimi Iveta Demeterová.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Rómske mediálne centrum poskytuje zpravodajství ze života Romů na Slovensku
V roce 1999 vzniklo v Košicích Romské mediální centrum. V jeho začátcích
byli Ivan Hricko a regionální redaktorka deníku SME Kristína Magdolenová.
Romská tisková agentura poskytuje zpravodajství ze života Romů na Slovensku
a také spolupracuje se slovenskou televizí na romském národnostním magazínu.
Další informace už má Robert Hoza, který oslovil Kristínu Magdolenovou,
ředitelku Romského mediálního centra v Košicích.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Dokumentární film Všetky moje deti sleduje práci kněze, který pomáhá v
chudých romských osadách
13. března vstoupí do českých kin dokumentární film režiséra Ladislava
Kaboše Všetky moje deti. Film vznikl v česko-slovenské koprodukci a diváci
se v něm přenesou do několika romskych osad na východním Slovensku, kde
Romům bez střechy na hlavou svými projekty už několik let nezištně pomáhá
katolický farář Marián Kuffa. Jednou z producentek filmu Všetky moje deti je
Svatava Maria Kabošová, kterou si k mikrofonu pozvala Elena Kotová.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20té hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku. A ještě soutěžní otázka pro vás: Kdy se koná první charitativní ples v Ústí nad Labem? Kdo bude vědět dostane od nás dvě vstupenky na ples. Své odpovědi posílejte do pátku 7. března na adresu iveta.demeterova@rozhlas.cz. Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat. Hezký večer a nebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |