Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.10.2023 09:26

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
01-03-2014  Jana Šustová, Iveta Demeterová, Tomáš Bystrý, Robert Hoza, Alica Heráková

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes si povíme o romských ženách, které by se chtěly uplatnit v politice, pozveme vás na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět, který každoročně otvírá řadu citlivých a ožehavých témat z celého světa. A svůj příběh nám povypráví čtyřiadvacetiletá Inka Jurková.

Som rado hoj san amenca. Adadžives tumenge anas nevipena andalo romano dživipen. Šunena palu romane džuvlija – savi kamen te kerel buči, the tumenge phenaha pol o filmos Savore mire čhave.

Ačhuven amneca - nabisterem - amenca pes dodžanena butheder.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Romské vysokoškolačky se chtějí angažovat v politice
Studují pedagogiku, ekonomii, sociální práci nebo mezinárodní vztahy. Je jich deset a mají o své budoucnosti jasno. Ambice skupiny mladých romských vysokoškolaček nekončí získáním vytouženého titulu. Míří vysoko, chtějí se veřejně angažovat a jejich cílem je politika. V Praze s nimi natáčela Alica Heráková.

Devět romských vysokoškolských studentek z celé republiky dorazilo do Prahy na politický výcvik (Foto: Slovo 21) Více romských žen v politice. Taková je mise organizace Slovo 21, která pořádá už třetí ročník politického výcviku pro romské ženy. Desítka vysokoškolaček se od 19. do 21. února věnovala tématu mezinárodních politických vztahů. Začaly na Ministerstvu zahraničních věcí.

„Tady ta stará část slouží především reprezentativním účelům, sídlí zde kabinet ministra.“

Představoval budovu a její veřejnosti skryté prostory jeden ze zaměstnanců ministerstva, Erik Siegl. Ve středu následovalo také téma image poradenství. Co je to dress code a jak se dle jednotlivých typů dress codu obléct, učila dívky slavná stylistka Olo Křížová.

Devět romských vysokoškolských studentek z celé republiky dorazilo do Prahy na politický výcvik (Foto: Slovo 21) „Black tie, pán má smoking a má motýlka, přes to nejede vlak. Nemůže přijít v obleku s kravatou, to je úplně mega faux pas a pořád se to děje. Ta žena to má jednodušší, protože večerní šaty, večerní robu sežene. Tam pokud si vezme koktejlky, tak to je faux pas.“

Toto téma se setkalo jednoznačně s největším úspěchem.

„Myslím, že pro mě byla nejpřínosnější diskuze s Olo, která nám ukázala, jak se oblékat v určité společnosti a myslím si, že tohle můžu aplikovat ihned.“

Hodnotila workshop jedna z účastnic, Denisa Horváthová z Ústí nad Labem. Čtvrtek byl pak ve znamení tématu mezinárodní instituce. OSN, NATO, Evropská unie a její struktura.

„A až po letech, myslím deseti letech Velká Británie řekla: ok, můžeme to dát jako součást evropského práva.“
„Ale to mi přijde docela nefér, když se domluví členské státy, že podepíšou něco, a pak se řekne, to ale nespadá pod evropské právo.“
„Jo, máte pravdu, je to trošku nefér, je to takové obcházení, že se budeme tvářit, že když to nejde uvnitř Evropské unie, tak si to uděláme zvlášť.“

Diskutovaly účastnice nad tématem výjimek z evropského práva s Vladimírem Bartovcem z neziskové organizace Europeum.

V pátek, poslední den výcviku, se pak zaměřovaly na téma osobního rozvoje a znalostí z managementu. Informačně i diskuzně naplněný program dívky na jedné straně vyčerpal, na straně druhé však zároveň obohatil. Další část výcviku je čeká už v dubnu.

„Chtěly bychom navázat na další úroveň politického života, chtěli bychom se věnovat politice na lokální úrovni, tzn. na úrovni komunální, protože na podzim potom budou komunální volby. Ta komunální úroveň je taková nejreálnější šance, jak se zapojit do politiky.“

Dodala koordinátorka celého výcviku, Martina Horváthová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
15.10.2011Představitelé romských organizací uspořádali v Brně na celostátní konferenciO Roma Vakeren
14.10.2011Romové chtějí založit vlastní celostátní organizaciZprávy ze života Romů
14.10.2011Romové si schválili vznik celostátní organizaceZprávy ze života Romů
12.02.2010O potížích romské politikyO Roma Vakeren
11.09.2009Romové v polistopadové politiceO Roma Vakeren
02.04.2007Zeleným dochází trpělivostZprávy ze života Romů
14.03.2007Grémium kritizuje lidovce, vedou prý "anticikanistickou politiku"Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Festival Jeden svět představí i soud maďarskými vrahy šesti Romů
Milovníci dokumentárních filmů budou mít v příštích týdnech nabitý program – v pondělí totiž začne šestnáctý ročník mezinárodního festivalu Jeden svět, který se zaměřuje na lidská práva. V Praze potrvá do 12. března a poté se přemístí do třiceti tří českých a moravských měst. Jeho hlavním tématem je letos práce, protože právě zaměstnání jako zdroj obživy se po několika letech ekonomické krize stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Pokračuje Jana Šustová.

Z filmu Verdikt v Maďarsku (Zdroj: Jeden svět) Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět každoročně otvírá řadu citlivých a ožehavých témat z celého světa. Poukazuje na problémy nejen v dalekých zemích, ale i přímo v srdci Evropy. Jedním ze stále palčivějších témat je rasová nesnášenlivost. V jejím jménu například čtyři maďarští přívrženci krajní pravice spáchali sérii rasově motivovaných vražd šesti Romů. Diváci loňského festivalu Jeden svět se o tom mohli více dozvědět díky maďarskému hranému filmu Je to jen vítr, a letos na ně čeká dramatický dokument přímo ze soudní síně z procesu s vrahy, o kterém ředitelka festivalu Hana Kulhánková říká:

„Pro mě je film Verdikt v Maďarsku jeden z vrcholů letošního festivalového programu. Hodně jsem se na něj těšila, protože jsme už nějaké dva-tři roky věděli, že se ten film chystá a byli jsme v kontaktu s režiséry. Ten film je výjimečný v tom, že režisérka s producentem měli možnost jako jediní zástupci médií být po tři roky v soudní síni, kde se odehrával obrovský soud s partou Maďarů, kteří vyznávají ultrapravicové názory a udělali to, že vtrhli do jedné romské vesnice, kde velmi brutálním způsobem zabili několik lidí. Naštěstí byli dopadeni a ten soud se opravdu táhl tři roky.“

A jak Hana Kulhánková dodává, film rozhodně nenechá diváka klidným.

„Když jsem ten film dokoukala, tak jsem si říkala, jak je to hrozné, jakým způsobem se někdo k druhému člověku chová tak, že ho vůbec nevnímá jako člověka. Vůbec nechápu, jak ten soud a hlavně hlavní hrdina pan soudce mohl vydržet ty tři roky poslouchat úplné výmysly, rasistické výroky a vůbec všechno, co se v tom během toho soudního řízení odehrálo. A musím říct, že takovým jedním zadostiučiněním je to, že většina těch pachatelů byla odsouzena k doživotním trestům, o čemž si myslím, že je to dobrý příklad toho, že ve společnosti nemůžeme strpět takovéto zločiny z nenávisti.“

Další ze sto šesti zajímavých filmů letošního festivalu Jeden svět ukáže, s čím se potýkají děti, které vyrůstají ve výchovných ústavech.

Z filmu Počátky (Zdroj: Jeden svět) „Každý rok se během Jednoho světa snažíme uvádět i úplně nové filmy, které vznikají v české produkci a jsem ráda, že letos jeden z těch nových filmů je film Počátky známé režisérky Lindy Kallistové Jablonské. Tentokrát si vybrala tři dívky, které sleduje několik let v době, kdy jsou ve výchovném ústavu v Počátcích, a potom, když jim je osmnáct let, je sleduje, jakým způsobem se začnou samy o sebe starat, jaké je to pro člověka, který je většinu svého mládí vychováván úplně mimo otevřenou společnost, protože je v ústavu.“

Hlavními hrdinkami filmu Počátky jsou dvojčata romského původu Pavla a Denisa a jejich o několik měsíců starší sestra Adéla.

„Musím říct, že na mě ten film opravdu velmi zapůsobil, protože je vidět, s jakými základními věcmi se ony musí potýkat, protože neznají zvyky společnosti, jakým způsobem funguje. Počínaje tím, že si okamžitě musí najít práci, musí platit nájem a všechny takovéto základní věci, a přitom nejsou zvyklé se samy o sebe starat, protože v tom ústavu o ně bylo postaráno dobře. A navíc pochází z rodin, které nefungují, takže ani z této strany nemají někoho, o koho by se mohly opřít. A mě bude hodně zajímat, jak jsou na tom teď. Doufám, že se nějak daly do kupy a že ten život zvládají lépe, než je ukázané v tom filmu.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.03.2015Dokument Toto a jeho sestry sleduje příběh dětí, které se dokázaly dostat z ghettaO Roma Vakeren
07.03.2015Hrdinkou filmu Královna ticha je neslyšící romská dívenkaO Roma Vakeren
15.03.2014Nejlepší film Jednoho světa sleduje soud s vrahy šesti RomůO Roma Vakeren
12.03.2014Hlavní cenu festivalu Jeden svět získal film o vrazích maďarských RomůZprávy ze života Romů
16.03.2013Film Cikáni jdou do voleb dokumentuje volební kampaň Vlado SendreieO Roma Vakeren
02.03.2013Filmový festival Jeden svět představí také pět dokumentů o RomechO Roma Vakeren
19.02.2013Dokumentární film může nyní ve výuce využívat každý pedagog v České republiceZprávy ze života Romů
03.03.201214. ročník festivalu Jeden svět uvádí i dokumety o romské problematiceO Roma Vakeren
05.03.2011Festival Jeden svět uvede i filmy s romskou tematikouO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Cesta Inky Jurkové ke studiu romistiky
Čtyřiadvacetiletá Inka Jurková na rozdíl od svých vrstevníků nejezdila jako malá na letní dovolenou k moři, ale na východní Slovensko – a to přímo do tamních romských osad. Její matka – známá etnomuzikoložka – tam totiž sbírala staré romské písně. Už tehdy se její vztah k Romům a romské kultuře prohluboval. A to až natolik, že se později rozhodla studovat romistiku. Natáčel s ní Tomáš Bystrý.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
V Ústí nad Labem se uskuteční první charitativní ples
Tři mladí muži se rozhodli, že pomohou dobré věci. Petr Horáček, Michal Havel a Jan Cibrík. Přemýšleli, jak naplnit motto Solidarita není jednobarevná. Proto se rozhodli uspořádat charitativní ples a výtěžek věnují dětem. Ples můžete navštívit 14. března v kulturním domě v Ústí nad Labem. Natáčela s nimi Iveta Demeterová.

Tanec (Foto: Foto: Dominika Bernáthová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
24.03.2016V Ústí nad Labem bude charitativní Romský plesZprávy ze života Romů
13.02.2016Solidarita není jednobarevná je heslo charitativního romského plesuO Roma Vakeren
23.01.2016Gadžo vzal batoh a šel bydlet mezi Romy do ústeckého ghetta Předlice - tak začíná film Češi proti ČechůmO Roma Vakeren
26.09.2013Lidé z chátrajících domů a ubytoven v Předlicích mají jen mizivé šance na získání kvalitnějšího bydleníZprávy ze života Romů
08.04.2013Ivanka Čonková: Nejsou slyšet hlasy ghettaZprávy ze života Romů
13.03.2013Domy v ústeckých Předlicích jsou v havarijním stavu, stovce obyvatel hrozí vystěhováníZprávy ze života Romů
02.02.2013Romští obyvatelé ubytovny v Krásném Březně těžko shánějí nové bydleníO Roma Vakeren
01.02.2013Některé rodiny nechtějí opustit ústeckou ubytovnu, kterou chce vlastník zrekonstruovatZprávy ze života Romů
31.01.2013Prohlášení Agentury pro sociální začleňování k situaci v ubytovně v Ústí nad Labem, která bude dnes uzavřenaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Rómske mediálne centrum poskytuje zpravodajství ze života Romů na Slovensku
V roce 1999 vzniklo v Košicích Romské mediální centrum. V jeho začátcích byli Ivan Hricko a regionální redaktorka deníku SME Kristína Magdolenová. Romská tisková agentura poskytuje zpravodajství ze života Romů na Slovensku a také spolupracuje se slovenskou televizí na romském národnostním magazínu. Další informace už má Robert Hoza, který oslovil Kristínu Magdolenovou, ředitelku Romského mediálního centra v Košicích.

CD k projektu Berieme to do vlastných rúk (Zdroj: Mecem)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
08.06.2007Rómska tlačová agentúra připravuje pro Slovenskou televizi romský magazínO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Dokumentární film Všetky moje deti sleduje práci kněze, který pomáhá v chudých romských osadách
13. března vstoupí do českých kin dokumentární film režiséra Ladislava Kaboše Všetky moje deti. Film vznikl v česko-slovenské koprodukci a diváci se v něm přenesou do několika romskych osad na východním Slovensku, kde Romům bez střechy na hlavou svými projekty už několik let nezištně pomáhá katolický farář Marián Kuffa. Jednou z producentek filmu Všetky moje deti je Svatava Maria Kabošová, kterou si k mikrofonu pozvala Elena Kotová.

Farář Marián Kuffa (vlevo) vybírá Romy na bourání staré stavby (Foto: Media Film)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
08.04.2014Díky mravenčí práci faráře Mariána Kuffy se Romové z osad hodně měníO Roma Vakeren
06.04.2014I život v nejchudších romských osadách lze změnitZprávy ze života Romů
29.03.2014Stanislav Čonka patří k výrazným postavám dokumentárního filmu Všechny moje dětiO Roma Vakeren
22.03.2014Film Všechny moje děti ukazuje, že i v chudých romských osadách jsou talentovaní lidéO Roma Vakeren
22.02.2014Nepít a makat, káže romské evangeliumZprávy ze života Romů
09.02.2014Slovenský farář předstihl dobu i samotného papeže. O celých 20 letZprávy ze života Romů

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20té hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

A ještě soutěžní otázka pro vás: Kdy se koná první charitativní ples v Ústí nad Labem? Kdo bude vědět dostane od nás dvě vstupenky na ples. Své odpovědi posílejte do pátku 7. března na adresu iveta.demeterova@rozhlas.cz. Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat.

Hezký večer a nebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26359
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003