Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 12.08.2022 16:55

Novou ombudsmankou bude Šabatová, poslanci jí dali přednost před Křečkem
14-02-2014  Český rozhlas


Stanislav Křeček a Anna Šabatová (Foto: Šárka Ševčíková) Poslanci dnes zvolili novou ombudsmankou Annu Šabatovou. Dali jí přednost před stávajícím zástupcem veřejného ochránce práv Stanislavem Křečkem. Poslanci rozhodovali už podruhé. I v prvním kole ve čtvrtek získala Šabatová v tajné volbě větší počet hlasů, na zvolení to však nestačilo. Dnes se pro ni vyslovil nejnižší potřebný počet přítomných poslanců.

Šabatová nahradí Pavla Varvařovského, který se funkce vzdal v prosinci loňského roku. Na jeho práci chce navázat.

„Ráda bych udělala takovou inventuru návrhů Pavla Varvařovského, které nebyly vyslyšeny, a pokusila bych se, jestli to bude aktuální, ještě vyjednávat se státní správou o změnách,“ řekla Šabatová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Varvařovský si často stěžoval, že politici jeho doporučení příliš nerespektují. V letech 2011 a 2012 předložil Poslanecké sněmovně 16 podnětů na změny zákonů, a oni mu plně vyhověli jen jednou, dvakrát částečně.

Oproti Varvařovskému chce být nová ombudsmanka v úřadu při prosazování svých návrhů důslednější a vytrvalejší. „Nestačí dát doporučení. Je třeba potom třeba oslovovat příslušné orgány a jednat s nimi, argumentovat, dávat si schůzky a přesvědčovat,“ podotkla.

„Ombudsman je prostřednictvím podnětů občanů, kterých přichází za rok aktuálně osm až devět tisíc, velmi dobře informován, kde jsou neuralgické body státní správy. A pokud je vláda odpovědná a jednotliví resortní ministři chtějí dobře vládnout, vykonávat svoji práci, tak by měli naslouchat těmto kvalifikovaným a přímo v terénu sesbíraným informacím,“ dodala.

Spolupráce s Křečkem prý bude dobrá

Neúspěšný kandidát do čela úřadu Stanislav Křeček, který kancelář po odchodu Varvařovského dočasně vedl, dál zůstává zástupcem ombudsmana.

Křeček uvedl, že se na spolupráci se Šabatovou těší.

„Podle mě paradoxně ta volba dopadla nejlépe, jak pro kancelář mohla dopadnout, protože bůhví, kdo by se tam dostal v tom dalším kole, mám-li to říct takhle upřímně. Jsou tam dva levicoví představitelé, každý se trochu jinak dívá na lidská práva, ale ta spolupráce by měla být dobrá, ku prospěchu lidí, občanů, a to je to nejdůležitější, myslím,“ řekl Křeček.

Šabatová reagovala podobně. „Já myslím, že neřeknu žádné tajemství, vyplynulo to i z toho včerejšího projevu doktora Křečka, že on není jaksi příznivcem těch lidsko-právních agend. Já tomu rozumím, protože svět se mění a on vyrůstal v jiném světě,“ řekla Šabatová s tím, že ona se chce zaměřit právě na lidsko-právní agendu a Křeček by se po domluvě věnoval prioritně jiné oblasti, kde se cítí silný.

Rozhovor s novou ombudsmankou Annou Šabatovou

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26344
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003