Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 17:15

Comeback světoznámé romské kapely Kale s Věrou Bílou na scénu
05-02-2014  Michal Miko


Pozvánka na koncert Věry Bílé a Kale Ve čtvrtek 13. února 2014 v prostorách známého pražského klubu Rock Café se uskuteční reunion koncert světoznámé romské zpěvačky Věry Bíle a její skupiny Kale. Půjde o ojedinělou možnost poslechnout si živě barvitý repertoár této jedinečné kapely, která koncertem ohlásí publiku svůj oficiální comeback na hudební scénu nejen v Česku ale také v zahraničí. Na koncertu zazní jak známé hity, tak i nová tvorba.

Celá akce proběhne v neobyčejné atmosféře klubu Rock café, na adrese Národní 20, Praha 1.

Říká se, že člověk nemůže zpívat blues, aniž by jej cítil. Stejně tak nemůže člověk jen tak hrát romskou hudbu, pokud nevedl nomádský život Romů. Hudba Věry Bílé a skupiny Kale jasně odráží jedinečný zážitek z romské hudby.

Věra Bílá je považována mezi hudebními odborníky a muzikanty za nejúspěšnější světovou zpěvačku. Zpívala na prestižních místech světa a procestovala se svou skupinou Kale koncertní sály a kluby celé Evropy i Severní Ameriky. Britské noviny o ní psaly jako o romské královně nebo Elle Fitzgerald romské hudby.

Věra Bíla a Kale pochází z malého městečka v Čechách, asi 90 km západně od Prahy. Jako u většiny romských skupin, tak i členové této kapely jsou rodinně spjati. Hrají a zpívají spolu tak dlouho, jak oni sami si pamatují. Od raného dětství hráli s jejich rodiči, houslisty a ostatními hudebníky z cimbálové kapely.

V polovině 90. let Kale vystoupili na mnoha vyprodávaných koncertech. Jejich fenomenální úspěch nakonec vedl k sepsání nahrávací smlouvy s BMG.

První album „Rom Pop“ bylo vydáno v několika zemích v roce 1996 (ve Francii udělena jedna z nejlepších záznamů World music za rok). Reakce na druhé zlaté album „Kale Kalore“ (vydané v roce 1998) otevírá kapele cestu k zahájení mezinárodní koncertní kariéry.

Během posledních let se kapela objevila v 25 zemích na stovkách míst.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26339
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003