Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 15:03

Část obyvatel Banské Bystrice protestovala proti zvolení Kotleby hejtmanem
25-11-2013  Vojtěch Berger


Marian Kotleba nečekaně zvítězil v rozhodujícím druhém kole přímé volby hejtmana Banskobystrického kraje (Foto: www.kysuce.sk) Nejsem žádný extremista, tvrdí nový hejtman Banskobystrického kraje na Slovensku Marián Kotleba. Populista známý svými protiromskými výroky tam vyhrál druhé kolo krajských voleb. Slovenští politici se mezitím obviňují, kdo z nich vlastně za Kotlebův úspěch může. A část obyvatel Banské Bystrice vzkazuje, že se s novým hejtmanem jen tak nesmíří.

„Podle mě lidé nevolili ani tak kvůli tomu, že jsou zoufalí a nespokojení. Ale kvůli tomu, že jsou nevzdělaní a líní přemýšlet,“ říká muž.

Nevím, znám vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří ho v druhém kole volili. Je to podle mě zploštělý obraz, ale takový je,“ namítá žena.

Asi stovka lidí večer zapálila v Banské Bystrici svíčky na protest proti Kotlebovu vítězství. Vůbec ne náhodou se sešli u muzea Slovenského národního povstání. Tahle známá stavba je jednak symbolem města a jednak připomínkou toho, že Banská Bystrica byla v roce 1944 centrem Slovenského národního povstání. Ředitel muzea SNP Stanislav Mičev.

„I on by se měl zamyslet nad tím, že se stal hejtmanem v Banské Bystrici, kde je centrální instituce, která chrání odkaz lidí, kteří se postavili se zbraní v ruce proti okupace vlastního území cizí mocností, nacistickým Německem,“ připomněl ředitel muzea SNP Stanislav Mičev.

V nedalekém hotelu mezitím Marián Kotleba končí svoji první povolební tiskovou konferenci.

„Kdybych se měl vyjadřovat ke všem aktivitám takových těch mimovládních aktivistů, tak nedělám celý živio nic jiného, nestačil bych se ani najíst.“

Je pravda, ze k volbám přišla v banskobystrickém kraji jenom čtvrtina oprávněných voličů.

Jenže i tak Mariana Kotlebu volilo ve 2. kole hejtmanských voleb asi 70 tisíc lidí. Dají se najít třeba ve Starých Horách, vesnici kousek od Banské Bystrice.

V hospodě Pod Ořechem tu sedí Mišo a vysvětluje, proč dal hlas Kotlebovi.

„Myslím si, že to není jen o Mariánu Kotlebovi. Kdyby to byl Ďuro, Fero, Jano, to je jedno. Ale je to člověk, který chce změnu. Chce něco jiného než ti, co kradou,“

Marián Kotleba v minulosti označoval Romy za parazity a hlásil se k fašistickému Slovenskému státu. Tyhle názory si nese i do hejtmanského křesla.

Názory na volbu nového hejtmana zachytil zpravodaj Vojtěch Berger

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26265
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003