Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 13:41

Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovat
27-11-2013  Vojtěch Berger


Romové v osadě Letanovce (Foto: Petr Axmann) Sociální dávka v hmotné nouzi nebude na Slovensku zadarmo. Definitivně to schválil slovenský parlament. Zákon, podle kterého si nejchudší lidé budou muset základní dávku odpracovat, naráží na kritiku ze všech stran. Představit si ho v praxi neumí řada starostů ani nevládní organizace.

„Je to kvůli cikánům. Proti tomu, že berou peníze zadarmo. Problémem je i to, že tady není práce. Cikáni by pracovali, ale kdo je zaměstná? Řada bílých nepracuje,“ říká muž z východoslovenského městečka Čierny Balog, kde je nezaměstnaný každý pátý obyvatel.

Práce sice na slovenském venkově zoufale chybí, přesto budou starostové muset pracovní náplň takříkajíc vykouzlit a nabídnout ji nezaměstnaným. Velmi často přitom půjde o Romy. Pokud odmítnou, přijdou o dávku.

Starosta Čierného Balogu František Budovec dnes zaměstnává na aktivačních pracích 50 lidí, neumí si prý představit, že by jich zvládl zaměstnat třeba několik set.

„Dobré je to v tom, že máme možnost si vybrat ty, u kterých už víme, že chtějí ty aktivační práce vykonávat. A to proto, že si chtějí pomoct a jsou pro to ochotní něco udělat, nejen pro to, aby dostali peníze,“ popisuje.

„Na základě nového zákona budou muset pracovat všichni a uhlídat, aby něco opravdu udělali a neudělali naopak více škody než užitku, bude velmi náročné,“ dodává.

Základní dávka v hmotné nouzi pro jednotlivce je na Slovensku v přepočtu asi 1680 korun. Vládní zplnomocněnec pro romské komunity Peter Pollák prosadil, aby ji dostali jenom ti, co odpracují 32 hodin měsíčně pro obec nebo dobrovolnickou organizaci.

„Je přirozené, abychom za každou sociální dávku očekávali zodpovědnost od lidí v sociálním systému. A zároveň od nich očekávali práci, která bude recipročního charakteru,“ vysvětluje.

Nevládní organizace zákon kritizují

Podle kritiků zákon ale připomíná nucené práce, navíc Romům nijak nepomáhá řešit jejich špatný přístup na pracovní trh, jenom je ještě víc trestá za jejich chudobu. Nevládní organizace proto kritizují vládu, že chce jenom zalíbit voličům a sahá k populistickým opatřením.

To, že část Slováků na podobná hesla slyší, ukázaly volby hejtmana v Banské Bystrici. Vyhrál tam krajně pravicový populista Marián Kotleba, který Romy označoval za parazity.

Nový zákon se nelíbí ani samotným Romům. Třeba těm z osady v Letanovcích. „Zaměstnání musí být, protože my chceme pracovat. My nemáme z čeho žít, vláda má dobrý koryta, mají z čeho žít, kdo nám pomůže, ať nám někdo podá pomocnou ruku.“

Není také jasné, jestli lidé, pro které obec nesežene pracovní náplň, budou dostávat dávku i dál, ale bez práce. I přes všechny sporné body začne ale zákon platit od nového roku.

Dávka v hmotné nouzi jenom pro ty, kdo si ji odpracují. Novinka, kterou prosadila slovenská vláda, má řadu kritiků. Podrobnosti od bratislavského zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergera

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26264
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003