Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 08:37

Romští starousedlíci v Sheffieldu mají obavy. Kvůli novým imigrantům
21-11-2013  Jiří Hošek


Kolem integrace tisícovek českých a slovenských Romů do britské společnosti se dlouho našlapovalo po špičkách. Teď se z ničeho nic objevily alarmující zprávy o napětí mezi slovenskými Romy a místním obyvatelstvem v některých částech anglického Sheffieldu. Náležitou pozornost tématu dodali i někteří ostrovní politici.

Je ale chování některých Romů skutečně tak pobuřující nebo se kritika jejich zvyklostí jen momentálně někomu hodí? Nejproblémovější čtvrť Page Hall si prošel náš britský zpravodaj Jiří Hošek.

„Jmenuji se Miroslav Sándor a přišel jsem s manželkou a dětmi v roce 2004. Pocházím z východního Slovenska, z obce Kalinovce. Hned jak jsem přišel v tom roce 2004, začal jsem pracovat a pracuji do teď a děti chodí až do teď do školy,“ představuje se Sándor.

Reportér Jiří Hošek popisuje, že sice už viděl uklizenější ulice, ale nezavadil o žádné hory odpadků, které zmiňuje britský a potažmo i některý český tisk.

„Dříve to vyváželi každý týden, teď každý druhý týden, odpadu přibývá každý den,“ říká Jozef Dirda.

Sheffield je město a metropolitní distrikt v South Yorkshire na severu Anglie. Jeho název je odvozen od jména řeky Sheaf, ktrá jím protéká. Má přes půl milionu obyvatel a patří k osmi největším městům Anglie. Proslavila ho výroba velmi kvalitní oceli.

Rozdíl mezi romskými starousedlíky a novými imigranty

„Myslím, že za současnými problémy jsou ti noví, kteří teď přišli,“ poznamenává Sándor. „Trochu pravdy na tom je. Protože na východním Slovensku se žije tak, jak žije. Nejsou zvyklí na život ve městě, neznají město, ale kolonie.“

Nejen ze slov Miroslava Sándora a Jozefa Dirdy získává zpravodaj dojem, že ve čtvrti Page Hall je třeba pečlivě rozlišovat romské starousedlíky a zbrusu nové imigranty z východního Slovenska.

Někteří z nich jsou negramotní, často neovládají ani slovenštinu a tekoucí voda nebo elektřina pro ně byl dlouho nedosažitelný luxus.

„Je potřeba jim pomoci. I z naší strany, od nás, kteří nemáme v Anglii problém. Žijeme tak, že nemáme žádné problémy, žádné stížnosti. Jít příkladem,“ říká Miroslav Sandor.

Spousta věcí, které se v poslední doby staly mezi slovenskými Romy a místní, převážně pákistánskou komunitou, souvisejí s jazykovou bariérou. „Možná by to chtělo opravdu zaměstnat 2 – 3 slovenské Romy jako streetworkery,“ míní reportér Jiří Hošek.

Radní se obává spekulací s nemovitostmi

„Třeba ten příběh, jak Romové měli nabízet dítě za 250 liber, to je úplný nesmysl. Je to rasismus jako hrom a sami Pákistánci by o tom měli něco vědět. Něco podobného totiž kdysi zažívali sami, stejně jako imigranti z Karibiku nebo Irové," zuří Maxine Bowlerová, krajně levicová opoziční radní ve zdejší části Sheffieldu.

Podle ní je za výpady proti Romům částečně politika, ale možná také spekulace s nemovitostmi.

„Řekla bych, že vina leží na straně místních úřadů, které tuto problematiku dlouhodobě ignorují,“ domnívá se nezávislá odbornice na romskou problematiku Lucie Fremlová.

Podle ní je mnoho výroků vyvoláno blížícími se parlamentními volbami - jádro problému leží úplně jinde:

„Byli systematicky upozorňováni různými organizacemi i jednotlivými institucemi na úrovni Velké Británie, že tuto problematiku je třeba řešit.“

Romští starousedlíci v Sheffieldu, z nichž řada dlouhodobě pracuje, mají strach, že nová realita v ulicích Page Hallu může zničit jejich postavení, které si dlouhá léta budovali.

Doufají ale, že až bude po volbách a splaskne mediální bublina, třeba se všechno vrátí do zajetých kolejí.

Do nejproblémovější čtvrti Sheffieldu Page Hall se s mikrofonem Českého rozhlasu vydal zpravodaj Jiří Hošek

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26252
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003