Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:42

Romy nazývá parazity, teď usiluje lídr slovenských extremistů o post hejtmana
11-11-2013  Vojtěch Berger


Předseda Lidové strany - Naše Slovensko Marián Kotleba (Foto: www.kysuce.sk) Krajské volby na Slovensku by mohly posloužit jako odrazový můstek lídrovi tamních pravicových extremistů. V Banskobystrickém kraji totiž na druhém místě skončil Marián Kotleba, šéf Lidové strany - Naše Slovensko, která se ostře vymezuje například proti Romům.

Na Slovensku se kromě krajských zastupitelů volí odděleně přímou volbou také hejtmani, neboli župani.

Právě v hejtmanském hlasování Marián Kotleba skončil druhý se ziskem přes 20 procent hlasů. Za 14 dní bude druhé kolo, v němž se utká s vítězem prvního kola přímo o hejtmanský post.

I kdyby ale neuspěl, tak už má jisté místo krajského zastupitele. Pro Kotlebu osobně je to nejlepší výsledek za jeho desetiletou politickou kariéru.

Kotleba má ve svém programu dvě hlavní hesla - boj proti parazitům a ochrana obyčejných lidí na Slovensku. Pod pojmem paraziti se skrývají především Romové.

Loni se třeba Kotleba stal majitelem pozemku v romské osadě v Krásnohorském podhradí a hrozil, že srovná tamní černé stavby Romů na soukromých pozemcích se zemí těžkou stavební technikou.

Varovný signál pro politiky

Soužití romské menšiny se zbytkem společnosti je na Slovensku stále složitější a řada lidí má pocit, že vládní strana SMER tuhle věc nijak neřeší. A tak potom trochu z trucu a trochu ze zoufalství hlasují pro Mariána Kotlebu.

Ve druhé kole za dva týdny zřejmě zafunguje tradiční efekt, že většina voličů bude hlasovat proti extremistickému kandidátovi. Úspěch Kotleby v prvním kole do značné míry umožnila i nízká volební účast v krajských volbách. Na celém Slovensku to bylo jen necelých 22 procent voličů.

Je to ale signál, který by politici neměli podceňovat. Příští rok budou na Slovensku komunální volby a za další dva roky volby parlamentní, kde by Kotlebova strana mohla eventuelně překročit hranici tří procent hlasů, od které se vyplácejí peníze stranám za volební výsledek.

O volebním úspěchu lídra extremistů ve slovenských volbách informoval zpravodaj Vojtěch Berger

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26240
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003