Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:30

Odlehčit přeplněným třídám na východě Slovenska mají kontejnerové školy
06-11-2013  Vojtěch Berger


Kontejnerová škola v Jarovnicích u Prešova má pomoci řešit problém přeplněných tříd (Foto: Vojtěch Berger) Řada škol na východním Slovensku je kriticky přeplněná, někde se vyučuje na dvě nebo dokonce na tři směny. Pomoci mají takzvané kontejnerové školy. Jednu z prvních postavili v Jarovnicích u Prešova. Nejbližší měsíce ukážou, jak novinka funguje.

Stačí postavit podezdívku, na kterou se namontují moduly, a školní budova se poskládá jako stavebnice.

„Určitě to pomohlo. Ale co se týká populace v obci, je to dočasné řešení. Řeší to situaci na dva tři roky. Zase budeme plní,“ ukazuje novou školní budovu ředitel Jozef Bugna.

Červený kvádr zvenčí připomíná supermarket. Uvnitř je vše stále cítit novotou, výuka probíhá teprve dva týdny. Kontejnerová škola se skládá z ústřední chodby, osmi tříd, jedné malé sborovny a sociálního zařízení.

Kontejnerová škola v Jarovnicích u Prešova má pomoci řešit problém přeplněných tříd (Foto: Vojtěch Berger) „Pěkné je to na začátku. Ale tvrdím jedno – nejsou to stavby pro školy, jsou to stavby pro kanceláře, obchody. Nevíme, co to udělá za dva tři roky,“ říká Bugna. „Všechno je umakart, zastřešené je to plechem a lepenkou,“ dodává.

Ředitel není skeptický bezdůvodně. Ve škole učí už 31 let a za tu dobu narostl počet žáků více než trojnásobně, na dnešních 1024. Odnepaměti je výuka rozdělená na dvě směny. A nezmění to ani nová kontejnerová škola.

„V 7.35 začínáme první hodinou, 12.40 končí dopolední směna, 12.55 začíná odpolední směna a končí 16.40,“ vysvětluje Bugna.

Přeplněné třídy souvisí s populační křivkou v romských osadách. Ve škole ředitele Bugny je 100 procent romských žáků. Romská osada v Jarovnicích má pět tisíc obyvatel a je největší na Slovensku.

Čtěte také: Praha 6 otevřela největší kontejnerovou školku ve městě. Dá se rozebrat a postavit jinde

Slovenská vláda považuje kontejnerové školy za dobrý recept, náklady jsou prý nízké a stavba rychlá. Konkrétně kontejnerová škola v Jarovnicích vyšla obec v přepočtu pouze na dva a půl milionu korun, zbytek doplatil stát.

Projekt i samotná stavba se dohromady stihly do půl roku. V příštích měsících se má na východním Slovensku otevřít několik podobných škol.

Zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger navštívil jednu z prvních kontejnerových škol na Slovensku

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26222
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003