Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.09.2023 00:44

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02-11-2013  Jana Šustová, Jan Beneš, Iveta Demeterová, Renata Horvátová

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenObrnice na Mostecku získaly cenu Rady Evropy za přístup k národnostním menšinám. To bude tématem hned první reportáže O Roma vakeren.

V letošních předčasných volbách kandidovalo oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. A my si budeme dnes povídat s Davidem Beňákem. Podíváme se také do Ostravy, kde koncertoval houslový virtuóz Roby Lakatoš.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Anas tumenge nevipena andal romano dživipen the tumenge mukaha romane giľa.

Sam rado hoj amen šunen.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Starostka Obrnic převzala Cenu Rady Evropy za přístup k národnostním menšinám
Cenu Rady Evropy za přístup k národnostním menšinám převzala tento týden starostka Obrnic na Mostecku Drahomíra Miklošová. V obci s více než dvěma tisíci obyvateli tvoří polovinu obyvatel Romové. Ulice jsou tu ale bezpečné a vzorně uklizené, fungují tu spolky i neziskové organizace, které sociálně slabým pomáhají najít práci nebo zvládat dluhové pasti. Obec se všemožně snaží Romům pomoci a zapojit je do veřejného života. Za to od nich požaduje dodržování pořádku. Více už v reportáži Jana Beneše.

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová (druhá zleva) po převzetí ceny Dosta! (Foto: Rada Evropy)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
26.02.2014Velvyslankyně z 10 zemí navštívily Obrnice. Zajímá je soužití s romskou menšinouZprávy ze života Romů
07.11.2013Obec Obrnice u Mostu si neví rady s domem bez vody a tepla, žijí v něm sociálně slabíZprávy ze života Romů
30.10.2013Starostka Obrnic převzala cenu Rady Evropy za úspěšnou integraci RomůZprávy ze života Romů
27.10.2013Evropská cena za vzorovou integraci Romů poputuje do českých ObrnicZprávy ze života Romů
24.10.2013Obrnice triumfovaly v soutěži Rady Evropy s přístupem k integraci RomůZprávy ze života Romů
12.12.2011Ministr vnitra Jan Kubice navštívil severočeské ObrniceZprávy ze života Romů
26.10.2011Drahomíra Miklošová, starostka obce ObrniceZprávy ze života Romů
27.09.2011Starostka Obrnic u Mostu řeší problémy dlouhodobě, zaměřila se především na bydleníZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
David Beňák patří k Romům, kteří kandidovali v letošních volbách
Pražská ČSSD nasadila jako devítku do sněmovních voleb Davida Beňáka. Po zakroužkování získal celkem 2275 preferenčích hlasů, ale na mandát poslance to nestačilo. David Beňák absolvoval Vyšší odbornou školu sociálně právní v Mostě, pak na Univerzitě Karlově získal titul magistra z pedagogiky. V současnosti tu dálkově dodělává doktorát. Od roku 2005 pracuje jako vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví na Praze 14. Iveta Demeterová ho navštívila v jeho kanceláři na Praze 14.

David Beňák (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
05.12.2015David Beňák roku působí jako zástupce náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva na Úřadě vládyO Roma Vakeren
02.03.2013Muzeum holocaustu ve Washingtonu očima Davida BeňákaO Roma Vakeren
23.02.2013Postřehy Davida Beňáka ze studijní cesty po USAO Roma Vakeren
30.07.2010S Davidem Beňákem o současné lidskoprávní a politické situaciO Roma Vakeren
09.10.2009Jak se vede Romům v Praze 14O Roma Vakeren
14.05.2004Kurz mezinárodní orientace pro RomyO Roma Vakeren
05.03.2004David Beňák z Úřadu vládyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Ďábelský houslista Roby Lakatos koncertoval v Ostravě
„Ďábelský houslista“ – takovou přezdívku si vysloužil světoznámý virtuóz Roby Lakatoš, který v říjnu spolu se svým ansámblem vystoupil na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě. Roby Lakatoš pochází z legendární rodiny romských houslistů z Maďarska a jeho muzikantství se rozvíjí nejen na základě rodinné tradice, ale také díky studiím na Konzervatoři Bély Bartóka v Budapešti. Z Maďarska však v mládí odešel a už 29 let žije v Bruselu. Jakožto vynikající virtuóz cestuje po celém světě, a jak nám teď prozradí Jana Šustová, ze svého turné po Rusku nedávno přímo Sibiře přijel koncertovat do Ostravy.

Roby Lakatos při koncertu v Ostravě (Foto: Ivan Korč) Roby Lakatos patří díky své virtuozitě k nejlepším houslistům světa. Navíc je unikátní i vzhledem k obrovskému dědictví romské hudby, kterou od svého otce a strýce vstřebával už od útlého dětství. V sedmé generaci je přímým potomkem legendárního „uherského Orfea“ a „Krále romských houslistů“ Janose Bihariho [Jánoše Biháriho], který působil na habsburském dvoře v první polovině 18. století. Na koncert do Ostravy přijel v doprovodu pěti mladých muzikantů a když jsem se zeptala na jejich původ, dozvěděla jsem se, že jeho cimbalista a basista jsou napůl Romové a napůl Židé – podobně jako sám Roby Lakatos, který je Žid z matčiny strany a Rom ze strany otcovy.

Roby Lakatos při koncertu v Ostravě (Foto: Ivan Korč) „Samozřejmě že jsou Romové – trochu smíšení se Židy jako já, ale jsme Romové. Tito noví muzikanti, se kterými teď hraji, jsou mladí talentovaní hudebníci. Dnes večer budeme hrát náš nový repertoár, který jsme nahráli živě v Opeře v Sydney a který právě vyšel na cédéčku s názvem La Passion – Live At Sydney Opera House. To je můj první disk s těmito lidmi.“

Roby Lakatos vytvořil nový hudební styl, který se nazývá neortodoxní romská fúze. Skládá se ze tří prvků: klasické hudby, jazzu a z romské hudby.

Roby Lakatos při koncertu v Ostravě (Foto: Jana Šustová) „To jsou ty tři nejdůležitější složky. Ale co se týče romské hudby, nejedná se pouze o hudbu z Maďarska, ale je to směsice všech stylů romské hudby – je tam třeba i flamenco nebo hudba mariachi z Mexika, nebo styl Django Reinhardta, což je také romský styl, který je považován za francouzský romský styl. Je tam i romská hudba z Balkánu, Rumunska, Ruska a samozřejmě také Maďarska.“

Šíře romské hudby je opravdu nezměrná a to se projevuje i v repertoáru Robyho Lakatoše. A kde se on sám jako Rom pocházející z Maďarska naučil další styly romské hudby?

Roby Lakatos před koncertem v Ostravě (Foto: Jana Šustová) „S těmito všemi styly jsem se poprvé setkal v Belgii, protože Maďarsko jsem opustil ještě jako hodně mladý – bylo mi 19 let. Tehdy jsem ještě převážně hrál klasickou hudbu a samozřejmě také hudbu romskou, ale pouze tu z Maďarska. Až potom v Belgii jsem se setkal s mnohem širším repertoárem, protože lidé mě žádali, abych hrál například hudbu Django Reinhardta, Stéphana Grappelliho, písně z Ruska... Ale v té době jsem je neznal, neuměl jsem je. Tak jsem se začal učit a rozšiřovat si repertoár a vyvinulo se to tak, že před dvaceti pěti lety jsem vytvořil úplně nový styl romské hudby. A jsem moc rád, že v současnosti už je tento styl velmi známý a uznávaný po celém světě. Mladí lidé tento směr následují a mnoho mladých tuto hudbu poslouchá. Pro mě je to velká radost, protože když mladí následují tento styl – jednak jako posluchači a jednak jako mladí muzikanti, kteří ho hrají – tak to znamená, že tento styl zůstane zachován. Takže jsem velmi spokojený. Viděl jsem – i tady v Česku, na Slovensku, v Maďarsku – hodně mladých, kteří následují tento styl. Ten styl se jmenuje neortodoxní cikánská fúze.“

Roby Lakatos při koncertu v Ostravě (Foto: Ivan Korč) Koncerty Robyho Lakatose jsou nabité nejen virtuozitou, ale také energií. Stejně energicky vypadají i Robyho plány do budoucnosti.

„Jako příští projekt budu nahrávat Vivaldiho Čtvero ročních období s Bruselským komorním orchestrem. A pak mám spoustu dalších plánů – budu nahrávat s big bandem všechny skladby Django Reinhardta. Je tolik věcí, které chci udělat, je tolik práce!“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
05.10.2013Ďábelský houslista Roby Lakatos vystoupí v půlce října v OstravěO Roma Vakeren
12.12.2003Roby Lakatos měl na pražském festivalu Struny podzimu obrovský úspěchO Roma Vakeren
04.12.2003Roby Lakatos se svým ansámblem a Iveta Kováčová se skupinou Triny na pražském festivalu Struny podzimuFotoaktuality
18.06.2003Romský houslista Roby Lakatos v PrazeFotoaktuality

=[ Reportáž ]=
Projekt Podpora zaměstnávání Romů v Praze má zlepšit postavení Romů na trhu práce
Podpora zaměstnávání Romů v Praze (2013 - 2014) navazuje na úspěšné projekty zaměřené na zaměstnávání Romů, které v předchozích letech realizovalo sdružení Slovo 21 ve spolupráci s nevládní organizací Romea. Cílem projektu je zlepšit postavení znevýhodněných osob na trhu práce, zvýšit počet dlouhodobě zaměstnaných příslušníků romské komunity v Praze, a pomoct těm Romům, kteří se připravují nebo mají zájem o vstup či návrat na pracovní trh. Více v následující reportáži Reny Horvátové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
29.03.2014Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských ženO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Cesta Michala Ďordě z dětského domova na Úřad vlády a na stáž do Bruselu
Pětadvacetiletý Michal Ďorď prožil dětství v dětském domově ve Frýdlantu. I když vyrůstal bez rodičů a startovní čáru měl asi o něco složitější než jeho vrstevníci, je v životě úspěšný. Studuje prestižní vysokou školu, má za sebou půlroční stáž v Bruselu a pracuje na Úřadu vládu. Natáčel s ním Tomáš Bystrý.

Michal Ďorď (Foto: Časopis Zámeček, www.zamecek.net)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je www.romove.cz, a také na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge zor, bach the sastpen. Šunaha pes pro aver sambat.

Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26214
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003