Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 21:20

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
26-10-2013  Jana Šustová, Iveta Demeterová, Robert Hoza, Jan Josef Rosenberg

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

„V našich školách nevidíte, že by se české dítě nebavilo s romským dítětem, tady si opravdu pomáhají, půjčují si pomůcky,“ říká romská asistentka pedagoga z jedné základní školy v Sokolově. Co k tomu přispívá, vám za okamžik prozradíme. Minulý týden zemřel ve věku 65 let významný romský spisovatel a básník Emil Cina. My si ho připomeneme rozhovorem z loňského roku a také zavítáme k našim východním sousedům. Tolik namátkou z vysílání O Roma vakeren.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Hana Bandyová: V našich školách nevidíte, že by se české dítě nebavilo s romským
Teď Vás zavedeme do západočeského Sokolova, kde zastupitelstvo i městská policie úzce spolupracuje s místními Romy. Jeden ze způsobů, jak přispět k dobrému vzájemnému soužití, je i práce s malými dětmi ve školách. A my se s Janou Šustovou vydáme do základní školy v Křižíkově ulici, kde pracuje romská asistentka pedagoga, která mimo jiné pro děti organizuje i taneční a hudební kroužek.

Taneční vystoupení dětí z kroužku Hany Bandyové na festivalu Otevřená ulice v Sokolově (Foto: Jana Šustová) Základní školu v Křižíkově ulici v Sokolově v současné době navštěvuje bezmála 500 dětí. Škola zaměstnává také několik asistentů pedagoga, a jak říká její ředitel Vladimír Vlček, jedna romská asistentka od března pro děti připravuje umělecký kroužek, do něhož chodí dvacet dětí.

„V rámci prevence jsme dostali od města peníze, které nám pomohly vytvořit v naší škole hudebně-taneční kroužek, který vede paní Bandyová. Chodí do něj buď naši současní nebo bývalí žáci, ale jsou tam i žáci z jiných škol, ale nacvičují u nás ve škole.“

Kolik je v této základní škole romských žáků, se přesně určit nedá.

„To je těžká otázka, protože romské děti v podstatě neexistují, protože my už národnosti nevedeme a spíše se bavíme o sociálně znevýhodněných žácích. Já bych to odhadoval možná na něco kolem deseti procent.“

Vedoucí kroužku je paní Hana Bandyová.

Hana Bandyová (Foto: Jana Šustová) „Jsem tam asistent pedagoga už pomalu 12 let, takže tam dělám kroužky, kde se děti můžou naučit tančit, zpívat. Ony to sice v sobě mají, ale tam to můžou ukázat. Na kroužky dochází i děti, které už jsou venku ze školy, jsou na učilišti nebo na střední škole, a pořád se jim ten kroužek líbí, takže také přicházejí. Tančíme tam, zpíváme, děti mají aspoň nějaký zájem o něco a nemusí stát venku na ulici. Máme tam velmi dobrý pedagogický sbor a hlavně vedení, které nám to umožňuje. To je super, protože málokde nám dají nějaký prostor, ale tady je perfektní ředitel školy a perfektní zástupkyně. To záleží také na nich, že nás pustí do tělocvičny, kde můžeme nacvičovat, a že nám půjčují z hudebny třeba tamburíny, nakoupili nám oblečení, dokonce i velikánské rádio, se kterým můžeme nacvičovat, což je super.“

Oblečení pro svá vystoupení mají malí tanečníci a tanečnice vskutku velmi krásné, barevné a pošité penízky.

Členky kroužku (Foto: Jana Šustová) „Objednávali jsme to přes internet přes jednoho známého, pochází to z Indie, stejně jako my, Romové, pocházíme z Indie. Šije nám to taková firma a přispělo nám i město, což je dobře, že s námi město spolupracuje – místostarosta i starosta města a hlavně městská policie. Přispívají nám na něco a spolupracujeme, což je super, že to tady vůbec existuje a je.“

A jak často se děti v kroužku setkávají?

„Scházíme se 4x týdně, chodíme na 2-3 hodiny do tělocvičny a nacvičujeme. Já mezitím i doučuji děti z naší základní školy, kdy děti potřebují dělat nějaké úkoly, učit se písmenka a takové věci, kde si na počítačích překládají angličtinu do češtiny nebo češtinu do angličtiny, protože některé děti doma počítač nemají, když jsou z chudších sociálních vrstev. Takže u nás ve škole se poskytuje i toto. Většinou ale sedím ve třídách a pomáhám těm dětem, které potřebují.“

A jak Hana Bandyová dodává, kroužek i práce asistentů pedagoga velmi přispívá k dobrým vztahům mezi romskými a neromskými dětmi.

Taneční vystoupení dětí z kroužku Hany Bandyové na festivalu Otevřená ulice v Sokolově (Foto: Jana Šustová) „Myslím si, že to hodně pomáhá, protože ty děti to v sobě mají a rády se někde ukazují a předvádí naši kulturu a zpěv. A mezi českými dětmi se hezky chytají, protože už i české děti u nás ve škole umí romsky, což se naučily od našich dětí. A myslím si, že v našich školách nevidíte, že by se české dítě nebavilo s romským dítětem, tady si opravdu pomáhají, půjčují si pomůcky, není tady vidět, že by nějaké dítě bylo odstrčeno. Za těch 11 let, co jsem ve škole, jsem to nepoznala a myslím si, že už i čeští rodiče vidí, že tam jako asistenti jsme a že se tam nemůže nic stát, tak i oni své děti vedou k tomu, aby ty naše romské děti k nim zapadly, kamarádily se s nimi a vůbec mezi nimi nemusí být odstup nebo strach, že by jim někdo ublížil. Vůbec to tam není, ani to nevidím, za což jsem velice vděčná, protože ani já jako dítě jsem to vůbec nepoznala ve školách.“

Říká rodačka ze Sokolova Hana Bandyová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.04.2014Romský strážník se v Sokolově osvědčil, městská policie chce zaměstnat dalšíhoO Roma Vakeren
27.02.2014V Liberci se konala konference o asistentech pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněnímZprávy ze života Romů
19.10.2013Sokolov zaměstnává čtyři asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
13.10.2013Romové pozvali obyvatele Sokolova do své ulice na festival a na obědO Roma Vakeren
01.08.2013Duchcovským strážníkům pomáhá už deset členů dohledové službyZprávy ze života Romů
02.02.2013Marie Mirgová je nejmladší asistentkou pedagoga v základní škole na pražském ŽižkověO Roma Vakeren
26.01.2013Práce asistentů pedagoga je ohroženaO Roma Vakeren
11.11.2005Změny a dopady týkající se funkce asistenta pedagogaO Roma Vakeren
22.07.2005Zhodnocení práce romských asistentůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V říjnu zemřel významný romský spisovatel a básník Emil Cina
Emil Cina se narodil 13. prosince 1947 v Praze, ale jeho předkové pocházeli ze Slovenska, kam jako dítě jezdil na prázdniny k dědečkovi. Velmi miloval romštinu, jak sám říkal: „Strašně si vážím našeho jazyka, protože romský jazyk má velmi krásné zdrobněliny.“ Psal pro děti i pro dospělé a svou tvorbou poukazoval na krásu romštiny. Za svá díla i oceněn. V roce 1997 získal na Mezinárodní soutěži romské umělecké tvořivosti Amico Rom v italském Lancianu hned dvě místa. Jako druhý se umístil v kategorii prózy a třetí byl za svou poezii pro děti. Emil Cina zemřel minulý týden ve věku 65 let. My teď pro vás máme rozhovor z loňského roku, ve kterém si s ním Iveta Demeterová povídala u nás ve studiu o pohádkách.

Emil Cina (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.10.2013Zemřel významný romský spisovatel a básník Emil CinaZprávy ze života Romů
16.07.2011Emil Cina napsal povídky na motivy obrazů benediktinského mnicha Lukase RuegenbergaO Roma Vakeren
15.01.2011Co jsou to paramisaO Roma Vakeren
26.06.2009O plánech Emila Ciny na letošní rokO Roma Vakeren
19.06.2009Vzpomínky Emila Ciny na moderování romského vysílání Českého rozhlasuO Roma Vakeren
12.12.2008Spisovatel Emil Cina vystoupil na festivalu Romano IloO Roma Vakeren
27.06.2006V Muzeu romské kultury proběhne setkání se třemi romskými básníkyZprávy ze života Romů
03.06.2005O mnohých romských osobnostech se nemluví, přesto si ale zaslouží pozornostO Roma Vakeren
09.07.2004"Romština je velice lehký jazyk", tvrdí překladatel Emil CinaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
ETP Slovensko pomáhá v oblasti bydlení, vzdělávání, zdraví a zaměstnání
Teď už vás seznámíme s projektem ETP Slovensko – je to nezisková organizace, která pomáhá v marginalizovaných oblastech našich východních sousedů. O výstavbě domků si Robert Hoza povídal s koordinátorem projektu Program bydlení Slavomírem Kutašem.

Výstavba 3E domů v obci Rankovce (Foto: www.etp.sk)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Milan Kroka je všestranný romský hudebník a zpěvák
V repertoáru všestranného muzikanta a zpěváka Milana Kroky najdete tradiční romský folklór, žhavé rytmické čardáše, stejně jako tesklivé písně, ale také prvky etna, latiny či world music. Povídání s Milanem Krokou natočil Jan Rosenberg.

Členové kapely Phrala - Bratři (Foto: milankroka.webnode.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.12.2010Hudebník Milan KrokaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Muzikál Superstar Company měl v Brně druhou premiéru
Muzikál Superstar Company se dočkal druhé premiéry. Konala se v Brně na hudební scéně Městského divadla v pátek 18. října. Patřilo k ní zcela zaplněné hlediště, známí hosté i křest DVD s hudbou z muzikálu, kterého se ujal primátor jihomoravské metropole. A na premiéře nechyběla ani Alica Heráková.

Muzikál Superstar Company (Foto: www.superstarcompany.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Za chvíli bude 21 hodin, O Roma vakeren s datem 26. října už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26206
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003