Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 11:24

Výstava v jihlavské knihovně upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách
07-10-2013  Lucie Maxová, Vojtěch Kouřimský


Jak ztratit další generaci (Zdroj: Open Society Fund) Na pokrytectví ve vzdělávání Romů se snaží upozornit putovní výstava, která je nově k vidění v Jihlavě. V městské knihovně si mohou návštěvníci prohlédnout několik panelů s příběhy lidí, kteří zažili nucený přestup do zvláštních škol nebo šikanu. Výstava má název Jak ztratit další generaci.

Fotografie jsou od americké autorky Stephanie Sinclair. Výstava přibližuje příběhy mladých lidí, kteří zažalovali český stát u Evropského soudu pro lidská práva za to, že je poslal do zvláštních škol. Soud v roce 2007 rozhodl, že romské děti čelí na českých školách diskriminaci.

Podle Nadace Open Society Fund, která výstavu připravila, se od té doby praxe příliš nezměnila a v praktických školách končí zbytečně příliš velké množství romských dětí.

Těžké to podle svých slov měla jako Romka ve škole i jedna z organizátorek výstavy Magdalena Karvayová z Nadace Open Society Fund. Učitelé ji prý obviňovali z toho, že si vymýšlí.

„Takže otec musel být ve škole každý den. Já jsem neměla prostor se osobně rozvinout. Já jsem se sice učila, abych jim dokázala, že jsem stejně šikovná jako oni, a měla jsem ty jedničky a dvojky, ale byly vydřené a chodila jsem tam s pocitem, že mě ráno bolí břicho,“ popisuje Magdalena Karvayová.

Výstava v jihlavské městské knihovně potrvá do 25. října.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26155
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003