Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 16:27

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
21-09-2013  Jana Šustová, Iveta Demeterová, Alica Heráková, Jan Josef Rosenberg

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vás seznámíme s mediálně vzdělávacím projekt občanského sdružení ROMEA „Propagace a podpora vzdělávání za pomoci úspěšných romských osobností“. Řekneme si o programu celoživotního učení Grundtvig a dále se dozvíte, že skupina Gipsy.cz pokřtila nové album Upgrade.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Buď elitou, buď vzorem, zapoj se!
„Buď elitou, buď vzorem, zapoj se!“ Je to vlastně výzva pro studenty, kteří chtějí být v obraze. Více už Iveta Demeterová, která si do studia pozvala koordinátoru projektu občanského sdružení Romea Petru Zahradníkovou a Petra Ščuku.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi - Romská dušeO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
30.11.2013Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnostiO Roma Vakeren
05.10.2013Internetová burza práce o. s. Romea slouží nejen RomůmO Roma Vakeren
29.12.2012Sdružení Romea získalo cenu Alice Garrigue MasarykovéO Roma Vakeren
23.08.2012Příručka Druhá směna pomůže učitelům s výukou o RomechO Roma Vakeren
17.12.2011Soutěž Menšiny mezi námi už poosmé zná své vítězeO Roma Vakeren
23.07.2011Sdružení Romea přerušilo spolupráci s Odborem bezpečnostní politiky Ministerstva vnitraO Roma Vakeren
23.07.2011Neziskové organizace kritizují Zprávu o extremismu pro rok 2010O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V rámci programu Grundtvig lze uspořádat workshop i o romské kultuře
Evropská komise poskytuje prostřednictvím programu Grundtvig [Gruntvig] finanční prostředky umožňující různé formy vzdělávání dospělých. Za tím účelem podporuje instituce a organizace, které toto vzdělávání nabízejí. V rámci programu Grundtvig je například možné uspořádat neformální vzdělávací dílny pro účastníky z jiných evropských zemí. Dílny mohou mít různá témata – od fotografování, tance či loutkářství, přes neverbální komunikaci nebo první pomoc, až třeba k začleňování uprchlíků nebo práci s postiženými. Od Jany Šustové se teď dozvíme o organizaci, která ve Francii uspořádala dílnu o romské kultuře.

Účastníci workshopu na večeři u Sashi Zanka v Saintes-Maries-de-la-Mer  (Foto: Jana Šustová) „Romská kultura jako Evropská kultura?“ – tuto otázku měla v názvu vzdělávací dílna, kterou ve francouzské Provence uspořádalo Evropské hnutí Gard. Workshop trval osm dní a účastníky seznámil s romskou kulturou, historií, životem Romů ve Francii i s otázkou začleňování romských imigrantů z jiných zemí. Proč si organizátoři vybrali zrovna toto téma, vysvětluje Isabelle Roussy z Evropského hnutí Gard:

Workshop v Domě protestantismu v Nîmes (Foto: Jana Šustová) “V rámci evropského programu celoživotního vzdělávání Grundtvig k nám mohou přijet Evropané ze všech koutů Evropy, aby diskutovali nad nějakým tématem, které my určíme. Vybrali jsme téma Romská kultura – Evropská kultura?, protože naším záměrem bylo mít téma, které má opravdu evropský rozměr a zároveň je zakořeněno i v historii naší lokality. Evropský rozměr je u Romů evidentní – je to národ bez vlastního státu, který kočoval, žije v celé Evropě a nikdy si nenárokoval vlastní zemi, ale naopak je doma ve všech státech Evropské unie. V našem regionu je hodně Romů a většina z nich tady už po několik generací žije usazeným způsobem života.“

V Provence u ústí řeky Rhôny do Středozemního moře se navíc pravidelně koná významná romská událost.

Procesí se svatou Sárou (Foto: Jana Šustová) „Každý rok se zde koná velká pouť, myslím, že to je největší romská pouť v Evropě. Probíhá každoročně 24. května v Saintes-Maries-de-la-Mer [Sánt Marí de la Mér] a přijíždí na ní tisíce Romů z celé Evropy, kteří se přicházejí poklonit své patronce svaté Sáře. Svatá Sára doprovázela svatou Marii matku Jakubovu a svatou Marii Salomé, když přijely na místo, které se dnes jmenuje Saintes-Maries-de-la-Mer [Sánt Marí de la Mér]. Každý rok se tam v kostele spouští relikviář, tedy truhla, ve které jsou ostatky svatých Marií, aby je lidé mohli uctít. A v procesí se vynáší také socha svaté Sáry, které je černá a Romové se s ní ztotožňují.“

A právě procesí se svatou Sárou a s ním spojených bohoslužeb se účastníci semináře mohli také zúčastnit. Mimoto nahlédli i do tábořišť Romů, kteří do Saintes-Maries-de-la-Mer přijíždějí ve svých karavanech.

Nácvik tance (Foto: Jana Šustová) „Využili jsme datum této pouti k tomu, že jsme zorganizovali jeden týden naplněný zamyšleními, setkáními a informacemi o Romech, kteří žijí v našem regionu. S několika z nich jsme se i setkali. A také přemýšlíme o podmínkách života Romů v Evropě – všichni účastníci ateliéru, kteří pocházejí z různých zemí Evropy, přinášejí svá svědectví o konkrétních příkladech ze své země.“

Ateliér měl patnáct účastníků, a tak mě zajímalo, z kolika přihlášených byli vybráni.

„Dostali jsme čtyřicet přihlášek, které přišly ve stanoveném termínu. Ale po uzávěrce jsme jich dostali dalších čtyřicet z dvanácti zemí. Vybrali jsme patnáct lidí z devíti zemí, protože jsme chtěli přijmout lidi, kteří se opravdu zajímají o Romy.“

Na návštěvě v Ales v Sociálním centru pro Romy (Foto: Jana Šustová) Účastníci workshopu připravili prezentace o životě Romů ve svých zemích, navštívili centrum sociálních služeb pro Romy, setkali se s romskou kočovnou básnířkou a vyslechli přednášky o romské historii, jazyce, kultuře i sociální situaci ve Francii. Původně byla v plánu i návštěva muzea v Arles, ve kterém je i expozice věnovaná romské kultuře.

„Bohužel toto muzeum se teď opravuje a je na dva roky zavřené. Je to Museon Arlaten v Arles, chtěli jsme tam vzít účastníky, ale bohužel je ještě potřeba počkat několik měsíců, než ho bude možné znovu navštívit. Zahrnuje všechny tradice našeho regionu a je tam také část, která je věnována Romům a uchování jejich historie a tradic.“

Na území Camargue nedaleko delty řeky Rhôny však Romové během dějin neprožívali jen radostné dny poutí, ale i dobu zlou. Za druhé světové války tam totiž byl internační tábor Salier.

„Máme také smutné privilegium, že na našem území stál jeden z internačních táborů, který byl určen převážně pro romskou populaci. Během druhé světové války v něm byli lidé, kteří například utekli ze zemí zasažených válkou třeba z politických důvodů, byl tam tábor pro Španěly, ale také pro Romy, kteří byli považováni za populaci neschopnou začlenit se do místní společnosti, a tak byli zavřeni. Ti, kteří byli vězněni v Salier na území Camargue nedaleko Arles, neodjeli do koncentračních táborů, ale mnoho z nich zemřelo v důsledku podvýživy nebo nemocí. Byl to tábor, ve kterém byli shromážděni všichni Romové, kteří nějakým způsobem rušili, kteří vybočovali z norem stanovených státem a tehdejší dobou. Tábor už byl srovnán se zemí, ale dnes je tam památník, kde se každoročně začátkem května koná pietní akt.“

Říká Isabelle Roussy z Evropského hnutí Gard.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
10.01.2014Romové živoří ve všech evropských zemíchZprávy ze života Romů
23.11.2013Městské centrum sociálních služeb pro Romy ve francouzském Alès je otevřeno nejen místním Romům, ale i kočovníkůmO Roma Vakeren
30.09.2013Francie je proti vstupu Rumunska a Bulharska do Schengenu. Kvůli RomůmZprávy ze života Romů
26.07.2013Francie řeší problémy s kočovníky, kteří se v zemi usazují bez povolení úřadůZprávy ze života Romů
09.07.2013Starosta Nice vyzval k vyhánění kočujících Romů, čelí za to trestnímu oznámeníZprávy ze života Romů
24.05.2013Pouť ke svaté Kali Sáře v jihofrancouzském městečku Saintes-Maries-de-la-MerFotoaktuality
09.08.2012Francouzská policie vyklidila romský tábor na severu zeměZprávy ze života Romů
01.09.2009Ve Francii církev kočuje s RomyZprávy ze života Romů
04.05.2009Snášenlivost je možnáZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Skupina Gipsy.cz vydala nové album Upgrade
Skupina Gipsy.cz pokřtila nové album Upgrade. Z původní sestavy, která předchozí album Desperado vydala před dvěma lety, zůstal pouze zpěvák a lídr Radek Banga. Gipsy.cz novou nahrávku natočili v sestavě Banga, Tomáš Baroš (kontrabas), Viliam Didiáš (housle) a Jan Březina (akordeon). Kmotrou se stala Agáta Prachařová. Na křtu natáčel Jan Rosenberg.

Nové tváře skupiny Gipsy.cz (Foto: Gipsy.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
11.12.2012Vánoční koncert Gipsy.cz bude v Lucerna baru i s nadílkouZprávy ze života Romů
16.06.2011Radoslav Banga jde příkladem mladým RomůmZprávy ze života Romů
07.05.2011Novinky skupiny Gipsy.cz: album Desperado a plánovaná svatbaO Roma Vakeren
25.06.2010Nový singl Gipsy.cz: Aha!O Roma Vakeren
29.08.2008Gipsy.cz, romská identita a patálie s "bílou paní"O Roma Vakeren
15.08.2008Skupina Gipsy.cz roztančila rumunské publikumO Roma Vakeren
19.06.2008Česká streetparty v BruseluZprávy ze života Romů
13.06.2008Česko se představuje v Bruselu - po včerejší streetparty dnes vystoupí skupina Gipsy.czZprávy ze života Romů
22.05.2008Nové album skupiny Gipsy.cz s názvem Reprezent bude od pondělí v prodeji v digitální verziZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Čhavorenge - pěvecký sbor romské hrdosti a mladých talentů
Pěvecký sbor romské hrdosti a mladých talentů. Tak by se dal charakterizovat sbor Čhavorenge, který už tři roky vede Ida Kelarová. Čhavorenge ale nejsou jen vystoupení po světě se slavnými muzikanty a vyhlášenými orchestry, ale také dřina, vzdělávání nebo boj o finance. O práci s mladými Romy a pěveckém sboru Čhavorenge si s Idou Kelarovou v Brně povídala Alica Heráková.

Pěvecký sbor Čhavorenge (Foto: www.miret.cz) Ida Kelarová: „Založit pěvecký sbor, to jsem měla jako takový svůj sen snad už dvacet let.“

Říká Ida Kelarová hned na úvod. Čhavorenge vznikly v návaznosti na občanské sdružení Miret a další aktivity pro romské děti a mládež, které Ida Kelarová provozuje přes deset let. Jejich historie se začala psát před třemi lety koncertem s královéhradeckou filharmonií, který sklidil obrovský úspěch.

Sbor čítá až 70 zpěváků – od nejmladších dětí předškolního věku až po teenagery a prakticky dospělé zpěváky.

Ida Kelarová: „Teď momentálně máme děti z Brna, máme děti z Písku, z Prahy, z Valašského Meziříčí, máme z romských osad, máme z Ružomberka, z Liptovského Mikuláše, z Moldavy nad Bodvou.“

Sbor zkouší a hraje tradiční romské písně nebo také čardáše, ale soustředí se hlavně na současnou romskou hudbu.

Ida Kelarová: „To jsou vlastně písně, které se neustále skládají a my je společně s naším týmem aranžujeme, Dežo dělá třeba i vokálové aranžmá, Oto Bunda se zase soustředí na tanec, takže ty děcka na sobě neustále pracují.“

Čhavorenge už vystupovaly například se zlínskou filharmonií, s hodonínským pěveckým sborem a velký úspěch sklidili také na prestižním festivalu pěveckých sborů ve Švýcarsku. Zpěv a tanec přitom není jedinou součástí práce, kterou se sborem Ida Kelarová a její tým naplňují.

Ida Kelarová: “To, že děcka tancují a zpívají, je sice pravda, ale je to pro ty romské děcka nejpřirozenější cesta, jak je motivovat právě k tomu, aby se vzdělávaly, aby studovaly a aby na sobě pracovaly. A tu práci, kterou s těma děckama děláme, je právě o tom, že vlastně to vystoupení a ten zpěv je taková odměna za to, že si třeba zlepší známky“.

Práce s dětmi ale není jen o známkách ve škole. Děti ze sboru jezdí na letní umělecká soustředění. Tábor s názvem Romské léto 2013 byl i letos místem, kde děti zkouší, mají ale také třeba sexuální výchovu nebo přednášky o romském holocaustu a historii.

Ida Kelarová: „Snažíme se taky hodně s nimi pracovat na těch romských kořenech, aby byli hrdí na to, že jsou Romové, aby na sobě pracovali a byli dobrými vzory, aby zase motivovali ty další. Naše občanské sdružení – musím se pochválit – že už máme pár takových vzorů, kteří už studují na Karlově univerzitě a už jsou to jako moji asistenti a já doufám, že jednou, až tady nebudu, budou pokračovat v té cestě.“

Cestování na zkoušky a koncerty nebo organizace letního tábora pro tak velký sbor je ale velmi finančně náročná záležitost. Shánění prostředků je proto pro Idu Kelarovou klíčové, a to přesto, že sama pracuje se svým týmem zadarmo, jak sama říká – dělá charitu.

Ida Kelarová: „Dát je všechny do kupy, aby se všichni jako znovu sešli a společně si zazpívali, to je to nejtěžší na ty náklady, abychom je svezli dohromady.“

Ida Kelarová a Čhavorenge se aktuálně připravují velký koncert v Brněnské galerii Vaňkovka.

Ida Kelarová: „Největším naším připravovaným projektem je koncert s brněnskou filharmonií, který se bude konat 19. a 20. prosince ve Vaňkově galerii, takže to si myslím, že by si posluchači neměli nechat ujít.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Čím si romské ženy vydělávaly na obživu
V dnešní části seriálu o romských řemeslech a profesích se zaměříme na to, jak si vydělávaly na obživu romské ženy a povíme si o legendách, které Romy provázely. Seznámí vás s nimi Iveta Demeterová, která se ptala historika Muzea romské kultury v Brně Michala Schustera.

Maketa romské kartářky (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Romská řemesla 3: Profese romských ženO Roma Vakeren
13.09.2014Romská řemesla 2: Koňské handlířstvíO Roma Vakeren
06.09.2014Tradiční romská řemesla 1: KovářstvíO Roma Vakeren
07.09.2013Kovářství patří k typickým romským řemeslůmO Roma Vakeren
09.04.2010Život jako vyšitýO Roma Vakeren
29.05.2009Muzeum romské kultury vydalo unikátní monografii o romských řemeslech, profesích a zaměstnáníchO Roma Vakeren
03.11.2007Kovozpracující řemesla na výstavě Řemesla našich předkůZprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
13.07.2007Jan Rác už 30 let sbírá předměty dokumentující život RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Za chvíli bude 21 hodin, O Roma vakeren s datem 21. září už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26121
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003