Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.06.2023 07:23

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
14-09-2013  Jana Šustová, Robert Hoza, Jana Jeckelová, Renata Horvátová

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakeren



Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Život sociálně slabých rodin na Ostravsku někdy připomíná doslova bludný kruh. Postupně přicházejí o práci, bydlení i děti. To se dozvíte hned v úvodním příspěvku. Opět si připomeneme Milenu Hübschmannovou, od jejíž smrti uplynulo osm let, a o své práci nám řekne Olina Fečová.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Sdružení Vzájemné soužití chce založit neziskové bytové družstvo
Neměli práci, ani bydlení. A tak úřady manželům Violovým sebraly děti. Teď už je zase rodina opět pohromadě. Díky ostravskému sdružení Vzájemné soužití totiž získala na Karvinsku byt od soukromé společnosti. Musí v něm ale platit vysoké nájemné. Sdružení teď chystá změnu. Usiluje o založení neziskového bytového družstva, díky kterému by sociálně slabé rodiny mohly platit daleko nižší nájem. Podrobnosti má Jana Jeckelová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
28.01.2012Ostravské nízkoprahové centrum pro romské děti se přestěhovaloO Roma Vakeren
14.10.2005Ostravské Romské komunitní centrum provozuje školku, školu a nabízí volnočasové aktivityO Roma Vakeren
12.08.2005Co dělá občanské sdružení Vzájemné soužití?O Roma Vakeren
06.02.2005Ostravská Vita podpoří mladé lidi, kteří chtějí pomáhat okolíZprávy ze života Romů
01.02.2005Soud řeší údajnou diskriminaci Romů v ostravské restauraciZprávy ze života Romů
28.01.2005Chceme ukázat, že taky něco dokážeme, říkají ostravští RomovéO Roma Vakeren
14.01.2005Profesor Ian Hancock navštívil Ostravskou Vesničku soužitíO Roma Vakeren
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádek
V neděli uplynulo osm let od chvíle, kdy po tragické automobilové nehodě v Jihoafrické republice zemřela nejvýznamnější česká romistka docentka Milena Hübschmannová. Bylo jí 72 let a za svůj život se zasloužila o pozvednutí sebevědomí romského národa, jeho kultury, jazyka a historie. Sestavila česko-romský slovník, pracovala v Československé akademii věd i v Československém rozhlase a po revoluci se zasloužila o možnost studia romistiky na pražské Filosofické fakultě. Zavzpomínáme na ni s Janou Šustovou.

Milena Hübschmannová (Foto: David Vaughan) Milena Hübschmannová podnítila řadu Romů k literární tvorbě v romštině. Mimo jiné stála i u zrodu mezinárodně úspěšné knihy Eleny Lackové Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou. Na své první setkání s Elenou Lackovou vzpomíná Milena Hübschmannová na archivní nahrávce Českého rozhlasu z roku 1998:

„Poprvé jsem za Ilonou přijela, ještě když jsem studovala na Filosofické fakultě hindštinu. A tehdy mě fascinovalo, jak je hindštině podobná romština, třebaže je odloučená tisíc let a tisíc kilometrů od své indické pravlasti. Učila jsem se romštinu v rodinách Romů, které jsem potkávala na pražských ulicích a kteří mi ochotně a s láskou svěřovali svoje romipen, to znamená svoje kulturní poklady.“

Jedním z těch pokladů byla i pověst o Iloně Lackové, která napsala první romskou hru a se svými příbuznými ji nacvičila v chatrči romské osady. Psalo se o ní s obdivem v novinách a pro mnohé Romy byla hvězdou naděje. A tak se za ní Milena Hübschmannová rozjela.

„Vypravila jsem se za ní do Prešova, tehdy samozřejmě autostopem jako studentka, a dorazila jsem za tmy. První skupinka Romů, které jsem uctila romsky vykoktanou prosbu, aby mi ukázali, kde bydlí Lacková, mě zavedla pod okna jejího bytu. V přízemním okně starého baráku se svítilo. Moji noví známí zaklepali na okno a řekli: ‚Přivedli jsme ti holku a odešli.‘ Přišla mi otevřít mladá, velice tmavá žena, která mi připadala nesmírně krásná. Pozvala mě dál do kuchyně. Její tehdejší byt byl kuchyňka a pokojík, v pokoji spaly čtyři děti a muž nebyl doma.“

První chvíle u Ilony byly nezapomenutelné...

„Na kuchyňském stole měla Ilona rozložená lejstra. Neptala se mě, kdo jsem, proč jsem přišla. Její první otázka byla: ‚Nemáš hlad? A to je nezbytná součást romského uvítacího ceremoniálu. Aniž čekala na odpověď, začala škrábat brambory. A pak, vidím se jako dnes, jsem úplně najisto šla ke kredenci, vyndala nůž a loupala brambory s ní. Ilona si tenhle okamžik taky pamatuje a jednou jej komentovala: ‚Od téhle chvíle jsme svoje sestry. ‘“

Milena Hübschmannová začala za Ilonou Lackovou pravidelně jezdit. Ilona ji vodila po romských osadách, kde viděla ohromnou hmotnou bídu, se kterou později setkala jen ve slumech indické chudiny na předměstích Bombaje nebo Kalkaty. V osadách však Milena poznala i něco velmi silného.

„V osadách, kam mě Lacková vodila, jsem nezažívala ovšem jenom otřes z hmotné bídy. Zažívala jsem trans. Trans, jaký přetechnizovaná, přeracionalizovaná, institucionalizovaná průměrná gádžovská společnost nemůže člověku poskytnout. Trans poutě do tří světů. A vedly do nich romské pohádky vyprávěné v chatrči, kde natěsnaní posluchači dotýkající se jeden druhého spoluprožívali vítězství dobra nad zlem. Záři uskutečněných přání, radost z harmonie, radost z jednoty a míru. S nadskutečnou skutečností jiných světů se prolínaly písně, nepřetržitě zaznívající z té či oné chatrče. Krása a harmonie jiných světů napájela úctou, moudrostí, krásou kultivovaného romského slova i každodenní život tohoto hmotného světa.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
28.05.2016Spisovatelka Elena Lacková byla jako první romská osobnost v dějinách oceněna vysokým státním vyznamenánímO Roma Vakeren
30.01.2016Elena Lacková jako první Romka ze Slovenska vystudovala vysokou školu. Od jejího úmrtí uplynulo 13 letO Roma Vakeren
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
09.06.2012Nakladatel Karel Holub vydal knihy Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
20.08.2011V září uplyne šest let od tragické smrti Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.10.2009O kořenech romistiky v Čechách s Ladislavem GoralemO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Olga Fečová zasvětila život dětem
Olga Fečová pochází ze známé muzikantské rodiny. Téměř celý život zasvětila dětem. Vede hudební, taneční a divadelní kroužky pro děti ze znevýhodněného sociálního prostředí. Od roku 2000 působí jako asistentka pedagoga v nultém přípravném ročníku, kde dětem věnuje intenzivní individuální péči. Nejen o práci asistenta s ní hovořila ve své reportáži Rena Horvátová.

Olga Fečová (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
26.04.2014Olga Fečová se věnuje dětem jako asistent pedagoga a vedoucí hudebních, tanečních a divadelních kroužkůO Roma Vakeren
03.03.2012Olga Fečová představuje nové CD svého manžela Jožky FečaO Roma Vakeren
12.02.2012Rekordně pozdní studium Olgy FečovéO Roma Vakeren
25.11.2005Olga Fečová je asi nejstarší studentkou střední školyO Roma Vakeren
18.07.2003Olga Fečová se neúnavně věnuje práci s dětmiO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Gymnázium Zefirína Jimenéze Mallu už šest let vzdělává nadané romské děti
Školní rok 2013/2014 znamená pro Osmileté soukromé gymnázium Zefirína Jimenéze Mally šestý rok působení v Kremnici (Súkromné gymnázium Zefyrína J. Mallu). Škola od roku 2008 poskytuje kvalitní vzdělání nadaným romským dětem. Více už v příspěvku Roberta Hozy, který oslovil ředitelku školy Janu Tomovou.

Súkromné gymnázium Zefyrína J. Mallu v Kremnici (Foto: sgkca.edupage.org)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
20.02.2016Do soukromé speciální základní školy ve Slovenských Rokycanech byly neprávem zařazeny zdravé romské dětiO Roma Vakeren
21.03.2015Většina romských žáků opustí slovenské školy před dokončením studiaO Roma Vakeren
03.05.2014O studium na Soukromé střední škole obchodu a služeb v Očové je stále velký zájemO Roma Vakeren
28.12.2013Projekt Investice v raném dětství podporuje předškolní výchovuO Roma Vakeren
06.11.2013Odlehčit přeplněným třídám na východě Slovenska mají kontejnerové školyZprávy ze života Romů
02.06.2012Slovenská vláda prosazuje internátní školy pro děti z osadO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
28.04.2012Sdružení mladých Romů se zaměřuje na vzdělávání romských dětí na SlovenskuO Roma Vakeren
07.04.2012Andrzej Mirga navštívil SlovenskoO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Koňské handlířství patřilo k typickým romským profesím
Kočovný způsob života přímo předurčoval Romy k tomu, aby se zabývali obchodem. Způsob života kočovných Romů se totiž podobá životu kupce, který kupuje zboží na jednom místě a prodává ho jinde. Navíc si kočovní Romové neuměli představit svůj život bez koní. Iveta Demeterová k mikrofonu pozvala historika Muzea romské kultury v Brně Michala Schustera. A ptala se ho právě na handlířství.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
13.09.2014Romská řemesla 2: Koňské handlířstvíO Roma Vakeren
20.05.2005Romská řemesla - 4. díl: Koňské handlířstvíO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren




The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26090
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003