Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.10.2023 04:48

Martin Šimáček: Hlavním cílem radikálů je posouvat hranice o kousek dál
26-08-2013  Martin Veselovský, Šárka Ševčíková


Martin Šimáček (Foto: Jana Šustová) Osm měst a asi 1500 lidí – podoba protiromských demonstrací v Česku. Odehrálo se o víkendu něco, z čeho je třeba mít strach? Také na to se ptal moderátor Martin Veselovský Martina Šimáčka, ředitele Agentury pro sociální začleňování.

„Procházel jsem reakce po víkendových událostech. Neonacisté je hodnotí velmi kladně,“ popisuje Martin Šimáček v úvodu rozhovoru s tím, že v Ostravě se extremistům podařilo uspořádat velkou akci s dopadem na veřejnost.

„Po jistém útlumu, který jsme zažili před dvěma třemi lety, je tu návrat extremistických akcí,“ dodává. Zároveň upozorňuje, že jde o akce plánované a také následně vyhodnocované.

Netroufá si sice hodnotit, zda v Ostravě neselhala policie, ale současně připouští, že policisté by měli mít lepší informace. Za další problém policejních složek považuje ředění pozornosti. „V Ostravě neměli lehkou situaci,“ domnívá se Martin Šimáček, podle kterého by si podobné akce zasloužily lepší spolupráci obcí a policie.

„Obce očekávají, že pochod přeběhne jako voda, která nebude mít dopad na situaci ve městě. Jenže tak to není,“ uvažuje Martin Šimáček. „Hlavním cílem radikálů je posunout hranice o kousek dál,“ dodává.

Jsou Romové hlavním problémem extremistů, nebo pouze zástupným? Kteří politici se vezou na populistické vlně? Nevynakládá stát málo sil na řešení sociální situace v některých oblastech? Také tyto otázky zazněly po 17. hodině. Odpovědi Martina Šimáčka si můžete kdykoliv připomenut při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Rozhovor si můžete poslechnout zde.

Přepis celého rozhovoru s Martinem Šimáčkem najdete zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26060
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003