Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2022 18:40

Protiromské pochody prošly i Duchcovem. Policie zasahovat nemusela
25-08-2013  Gabriela Hauptvogelová


Organizátor Jindřich Svoboda (uprostřed s megafonem) dával pokyny, aby dav nesešel z trasy (Foto: Gabriela Hauptvogelová) K protiromským akcím se včera připojili také Severočeši. Ve Varnsdorfu a Děčíně se bez ohlášení sešlo několik desítek lidí, kteří mezi sebou diskutovali. V Duchcově se uskutečnila už čtvrtá protiromská akce, která se obešla bez střetů s policií.

Na pochod Dělnické strany sociální spravedlnosti kolem Jižního města se vydalo asi 500 lidí, převážně místních obyvatel. Zúčastnila se ale také skupinka radikálů. Sdružení Konexe ve stejnou dobu uspořádalo kulturní akci pro Romy pár ulic od trasy pochodu. Na pořádek dohlíželo pět stovek policistů, včetně těžkooděnců.

Z úst svolavatele pochodu Jindřicha Svobody zazněla kritika soužití s Romy i sociálního systému. „Dle mého názoru místní Cikáni prostě jen nechtějí jednat s místními občany, přizpůsobovat se jim nebo dokonce se podřizovat stylu života majority.“

Pochod se vydal ulicemi Husova a Skladištní do Jižního města, docela nízko nad hlavami létá helikoptéra. Lidé vykřikují různá hesla. V čele průvodu je organizátor, který ukazuje cestu, aby lidé nesešli z trasy. Když průvod míjí ulice, ve kterých jsou těžkooděnci, aby nesešli z cesty, tak na ně křičí, pískají. Nelíbí se jim, že tam stojí.

Lidé se pak vrátili na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde organizátor akci ukončil. V průvodu byla většina místních lidí, mezi nimi také Jana Šváchová: „Protože se to týká i mojí rodiny, minimálně pětkrát napadení. Chceme, aby si toho všimla vláda, aby se změnila sociální politika, protože my si tady připadáme utiskovaní.“

„Pořád máme problémy. Chodíme do práce a romští občané nás obtěžují, nenechají nás spát, už třikrát mě vykradli a nikdo s tím nic nedělá,“ říká další z účastníků pochodu, kterým jdou i skupinky radikálnějšího založení. „Ne, já myslím, že žádný radikalismus tady není. To je všeobecná nespokojenost se situací, jaká je,“ tvrdí Miloš Nelz.

Akce místních Romů

Kulturní akce o.s. Konexe skončila před šestou večer (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Skupina radikálů se ale s několika desítkami lidí vydala opět do ulic. Chtěli se dostat tam, kde měli Romové svou akci. Policisté z antikonfliktního týmu jim to ale nakonec rozmluvili. O kousek dál pomalu končila kulturní akce sdružení Konexe. Místní Romové chtěli společně čelit obavám z radikálů a vyjádřit svůj nesouhlas s protiromským pochodem.

Těch několik, kteří tam ještě byli, to ale nechtěli říct na mikrofon. Ludvík Giňa přišel z jiného důvodu. „U nás zazvonili policisté, že prý bychom měli jít k nejbližším rodinám do ulice bří. Čapků, že prý to tam není bezpečné. Měli jsme naplánovanou grilovačku, tak ji necháme na zítra,“ vysvětluje.

Podle organizátorky Ivany Mariposy Čonkové se na akci průměrně pohybovalo 60 až 80 lidí. „Místní lidé přicházeli a odcházeli. Zároveň přišli i někteří ze strany majoritní společnosti a chtěli říct, že nesouhlasí s protiromskými pochody,“ dodává Čonková.

Skupinky radikálů ještě chvíli chodily ulicemi a kolem půl šesté večer už byl ve městě klid.

Situaci v Duchcově sledovala redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26046
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003