Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 15:33

V ČR sílí 'anticikanismus' a přibývá aktivit radikálů, říká ředitel Agentury pro sociální začleňování
26-08-2013  Alžběta Havlová


Martin Šimáček (Foto: Šárka Ševčíková) Kriminalisté dál vyšetřují zadržené účastníky sobotních demonstrací pravicových radikálů a zjišťují způsobené škody. Celkem policie ve čtyřech městech zadržela stovku lidí. Největší střety zažila Ostrava, kde zasahovaly tři stovky policistů. Podle ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování přibývají v Česku aktivity radikálů.

„Lidé prostě mohou svádět všechno špatné, to co se nedaří, na jednu skupinu obyvatel. To se děje, je to nějaká akceptovaná možnost. Anticikanismus je velice nepříjemný jev. Na druhé straně přibývá i aktivity radikálů. Na druhé straně přibývá aktivity radikálů, to jsme sledovali například o uplynulém víkendu zejména v Ostravě, Plzni, ale i na dalších místech,“ řekl Radiožurnálu Martin Šimáček, ředitel Odboru pro sociální začleňování Vlády České republiky.

Zároveň upozornil, že dobrou zprávou ale je, že v uplynulém víkendu byli v ulicích zejména radikálové a přidávalo se k nim mnohem méně obyčejných občanů.

„To znamená, že na radikální řešení, které nabízejí neonacisté, občané příliš nepřistupují. A mohli bychom se vrátit do nějaké věcné diskuze, jak řešit problém sociálně vyloučených, který se na některých místech bohužel odehrává,“ dodal.

Problém sociálního vyloučení, se kterým je radikalismus spojován, může podle něj do jisté míry souviset s tím, že se 20 let adekvátně v Česku neřeší problém sociálně vyloučených.

„A že se k tomu často vyjadřují politici poměrně populisticky. Těch, kteří přicházejí do veřejného prostoru s nějakým řešením, s nějakým návrhem, je spíše méně,“ upozornil Martin Šimáček.

Upozornil, že Agentura pro sociální začleňování funguje 5 let ve 26 městech. „A mám dobrý pocit z toho, že v místech, kde pracujeme, lidé mnohem více přistupují na konstruktivní dlouhodobá řešení, kdy musíme zavést sociální služby, musíme pomoci, aby byl v místě funkční trh s bydlením s prací,“ přiblížil.

Na vypjatou situaci, která poslední dobou trvá mezi radikály a Romy, reagoval v rozhlasových Hovorech z Lán také prezident Miloš Zeman. Protiromské demonstrace a pochody v českých městech odsoudil.

„Byl jsem nedávno ve Šluknově, kde Romové bydlí v garsonkách, za které platí 9 tisíc korun měsíčně, ale nájemné neplatí oni, platí jim to stát. Ze státního příspěvku na bydlení. A to nájemné inkasuje bílá mafie, která ty garsonky vlastní,“ řekl prezident. Podle něj je potřeba je tyto mafie rozbít a investicemi podpořit zaměstnanost.

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Martin Šimáček, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování.

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/26045
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003