Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 10.06.2023 09:38

Policii stále více pomáhají s konfliktními lokalitami asistenti prevence kriminality
29-07-2013  Martin Karlik


Romští asistenti Městské policie Ústí nad Labem v Předlicích. Brzy k nim přibudou kolegové a to v Krásném Březně a Mojžíši (Foto: Gabriela Hauptvogelová) V českých městech přibývá asistentů prevence kriminality, kteří policistům pomáhají především v sociálně vyloučených lokalitách. Nejdůležitější podmínkou pro jejich práci je, aby znali prostředí, ve kterém působí.

Dva asistenty mají od 1. června ve Šternberku, od září nastoupí dva ve Žďáru nad Sázavou a v Brně přijali hned tři. V ústeckých Předlicích byli původně čtyři, díky dotacím od Evropského sociálního fondu město přibere další čtyři, dva pro Krásné Březno a dva pro Mojžíš.

Výběrové řízení aktuálně probíhá v Děčíně, kde asistenti fungují čtyři roky, ale v současné době je tam volné jedno místo.

V Českých Budějovicích mají čtyři asistenti vyrazit na sídliště Máj. Poslat je tam slíbil ministr vnitra Martin Pecina. „Jsou to lidé z toho problematického prostředí, jsou to i Romové, jsou to lidé z lokality, kteří problematiku lokality znají,“ vysvětlil Pecina.

„Bude tam pracovník, který umí řešit sociálně-právní ochranu dětí, a pak tam bude zaměstnanec úřadu práce, který bude radit, jakým způsobem lze na jaké dávky uplatňovat nárok pro většinovou i menšinovou komunitu,“ upřesnil českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Uchazeči o práci asistenta musí vyplnit dotazník a předložit motivační dopis. Podmínkou je znalost lokality, kde má asistent působit. Vyžaduje se dobrý zdravotní stav. Další podmínkou je, že dotyčný nebyl v posledních třech letech odsouzen pro úmyslný trestný čin a ani není trestně stíhaný. Právě na tom už několik uchazečů ztroskotalo.

V republice přibývá asistentů prevence kriminality. Podrobnosti zjišťoval redaktor ČRo Martin Karlík.

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25981
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003